جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  01/12/1398
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > تاریخ و جغرافیا > سفرنامه

آن روزها
نويسنده: طه حسين
مترجم: حسين خديو جم
ناشر: سروش
زبان كتاب: فارسي
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 6
کد کتاب: 103415


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
کتاب الایام یا آن روزها به گفته خاروشناسان و سخن شناسان عرب زبان از اسناد مهم تاریخی قرون اخیر محسوب می شود که مضامین آن مانند آینه بسیار شفاف و نمایشگر عواطف و احساسات ناب انسانی است. قهرمان اصلی و معروف این کتاب شخص طه حسین است که در بخش اول کتاب، از زندگی کودکی و مشکلاتی که نابینایی برایش ایجاد کرده، می گوید و به مشکات جامعه آن روز مصر، خوبی ها و بدی هایش می پردازد.

بخش دوم حوادث و ماجراهای بین ورود به الازهر و پویش دایم نویسنده در جامعه و گفتگوهایش با شیوخ آن زمان و نقدهایشان برآن ها است که این بخش تا ورود نویسنده به دانشگاه را پوشش می دهد. طه حسین در این دوران با تعصب خشک مردم محیط خود و تقلیدهای کورکورانه آنها مبارزه می کند. صوفیان و قلندرانی که از نادانی مردم بهره می برند، مبارزه می کند و بعد رسوم قدیمی الازهر را می کوبد که روزی از مراکز بزرگ تحقیق اسلامی بوده است و در طی سالیان دراز دچار رخوت و رکود شده است.

کتاب "آن روزها" بیان کننده همه مسائل و رکود و خواب زدگی است که برزگترین مرکز تعلیم و ترویج علوم اسلامی (الازهر) در زمان نویسنده به آن گرفتار شده است. تحصیل در دانشگاه، سفر به فرانسه، آشنایی با همسرش، گرفتن لیسانس و دکتری ، بازگشت به مصر به همراه زن و فرزند در کسوت استاد دانشگاه، بخش سوم این کتاب است.

تقریبا تمام بخش دوم و قسمتی از بخش سوم این اثر به انتقاد از زندگی طلاب و سبک تدریس در مدرسه الازهر می پردازد. سبک نویسنده در این اثر بسیار ساده و صمیمی و با صداقت است و خواننده را مجذوب سخنانش کرده و حتی نقائص و موارد ضعف و لغزش های خود را با صراحت کامل برای خواننده بازگو می کند. اصل این اثر به نام الایام در سه جلد است، و اینک ترجمه هر سه جلد در یک مجلد در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.


كتاب هايي در اين زمينه

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308