جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  06/03/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > تاریخ و جغرافیا > ایران

نقش ایران در فرهنگ اسلامی
نويسنده: علي سامي
ناشر: نويد شيراز
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 850
اندازه كتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1365 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 116277

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
اعراب جاهليت تا پيش از آنكه دين مبين اسلام بر آنها پرتو افكن گردد، مردماني بودند بي‌بهره از دانش و بينش و دور از فرهنگ و هنر چشمگير. اسلام در آغاز پيدايش مزاياي اخلاقي فراواني به آنها بخشيد و سپس از بركت گسترش اين دين، به گنجينه‌هاي دانش و هنر كشورهايي كه دست نشانده اسلام گرديدند دست يافتند و از چشمه فياض تمدن و فرهنگ اين كشورها بويژه ايران و روم سيراب گرديدند. از گردآوري و آميزش اين فرهنگها يك تمدن عظيمي بوجود آمد كه به تمدن اسلامي مشهور گرديد.

مملل و اقوام گوناگوني كه هم دولت بزرگ اسلامي را تشكيل دادند، در اثر برخورد و آميزش و معاشرت با يكديگر، آراء و انديشه‌هاي نوي پيدا كردند كه تأثير بس مهمي در وضع تمدن جهاني پديد آورد و سبب شد كه فرهنگ بشري با سرعت بيشتري پيش رود. افكار و عقايد و دانش و بينش ايران و روم و مصر و اندلس و كشورهاي ديگري كه زير پرچم اسلام گرد آمده بودند، پايه و اساس تمدن اسلامي را گذارد و اين اساس استوار چون رو به گسترش گذارد، قرنها تمدن جهان را رهبري كرد و بتدريج از راه اسپانيا، و بعدها از راه آسياي غربي و روم شرقي با خاورزمين، در اورپا نفوذ كرد و پايه و مايه تمدن باختر زمين و آن قاره گرديد و در حقيقت يكي از عوامل عهد نوزايي(رنسانس) شد.

محمد جرير طبري مورخ عاليقدر قرن سوم هجري در جلد چهارم تفسير درباره پيشينه و سطح پايين فرهنگ تازيان جاهليت نوشته است:
«.....در اصل مردماني بودند كه از زبون‌ترين بندگان خدا بشمار مي‌رفتند و در پست‌ترين محيط تمدن زندگي مي‌كردند. در گمراه ترين و تاريكترين راههاي حضارت با شكم گرسنه و بدن خشك شده، مي‌زيستند و پيوسته تحت فشار دو كشور بزرگ و متمدن ايران و روم واقع بودند و زير سرپرستي آنان روزگاري را بسر مي‌بردند، و چون در كشورشان چيزي كه جالب باشد يافت نمي‌شد، از دستبرد مستقيم اين دو كشور آسوده خاطر بودند.
چه اهالي با بدترين وضعي اعاشه مي‌نمودند. مي‌توان گفت كه خورده مي‌شدند و چيزي براي خوردن نمي‌يافتند. تا اينكه خداي عز و جل بر آنان رحمت آورد و اسلام بر آنها عرضه كرد و به كتاب و سنت آشنايشان نمود، تا از پرتو اسلام بر آنان جهاد حلال شد و به ممالك اطراف شتافتند و از موهبت الهي و همت قرآن بر ملوك جهان دست يافتند و بر سراسر عالم حكمراني كردند».

سدة يكم هجري

سده يكم هجري به جنگ و پيكار و كشورگشايي و كشمكشهاي خلفا و سرداران عرب براي كسب قدرت و رهبري خلافت گذشت و كشورهاي متمدن گشوده شده هم بواسطه هجوم تازيان و مسلمانان و در اثر پيكار و بهم خوردگي و دگرگوني فرصت سير طبيعي و پيش برد مراحل فرهنگي را از دست دادند و كسي مجال غور و بررسي در علوم و فنون را پيدا نكرد و در نتيجه اين قرن از لحاظ دانش و هنر موقعيت درخشاني ندارد و آثاري هم از خود بجا نگذارده است. تازيان با زبان و خط و كتب و كتابخانه‌هاي ايران مخالف و از هر گونه رفتار شديدي در بر انداختن آنها فروگذار نكردند. قتيبه بن مسلم سردار عرب در خوارزم دانشمندان را از دم شمشير گذرانيد و كتابها را سوزانيد و مردم امي و بي‌‌سواد را مصونيت داد....

علي سامي از سال 1318 حفاري در پاسارگاد و تپه‌هاي ماقبل تاريخ مرودشت را آغاز كرد. اين كاوش‌ها تا سال 1336 ادامه يافت. در طي اين مدت طولاني خدمت و تصدي او در تخت جمشيد، از يك طرف موفق به كشف آثار نهفته زيادي از كاخ‌هاي متعدد و وسيع تخت جمشيد شد و قسمت‌هاي زيادي از ديوارها و ابنيه آنجا و حتي آثار مهم چندي هم از آن‌چه در پايين صفه تخت جمشيد در دل خاك پنهان بود كشف كرد و از طرف ديگر موفقيت‌هاي شايان تحسيني در راه حفظ و نگاهباني آثار كشف شده به‌دست آورد.

سامي جلد نخست كتاب «روزها و يادها» را، كه شامل خاطرات و يادمان‌هاي او بود، در سال 1360 و جلد دوم آن را به فاصله دو سال بعد منتشر كرد. آخرين كتاب او نيز در سال 1365 با نام «نقش ايران در فرهنگ اسلامي» چاپ شد. سرانجام اين باستانشناس برجسته ايراني در روز 22 مرداد 1368 درگذشت و به سراي جاويد شتافت. شادروان علي سامي را به داشتن فضيلت‌هاي اخلاقي و دلبستگي به فرهنگ ايران ستوده‌اند و او را از مفاخر باستان‌شناسي ايران دانسته‌اند. دوسال پس از درگذشت او شماري از دانشمندان ايراني مقالاتي را در ستايش و يادآوري نام او در 2 جلد كتاب «نامگاني» به كوشش دكتر محمود طاووسي منتشركردند.

«پاسارگارد يا قديمي‌ترين پايتخت کشور ايران»، «آرامگاه کوروش بزرگ»، «آرامگاه داريوش بزرگ در نقش رستم»، «تمدن هخامنشي»، «بافندگي و بافته‌هاي ايراني از دوران کهن (دو جلد)»، «حفر ترعه سوئز توسط داريوش کبير و کتيبه ميخي آن»، «دادرسي و قضاوت در کشورهاي باستاني خاور زمين»، «دادرسي و قضاوت در ايران باستان عهد هخامنشي»، «تمدن ساساني»، «ادبيات و شعر و تاريخ‌نويسي در عهد ساساني (دو جلد)»، «پزشکي ايران در عهد ساساني»، «موسيقي ايران ۱: از دوران کهن تا عهد هخامنشي»، «موسيقي ايران ۲: عهد ساساني»، «تاثير موسيقي ايران در موسيقي عهد اسلامي (دو جلد)»، «دانش‌هاي ايراني در عهد ساساني و تاثير آن در علوم و تمدن دوره‌ اسلامي»، «سير فرهنگ ايران در قرون اول و دوم هجري و تاثير آن در تمدن اسلامي» و «نقش ايران در فرهنگ اسلامي» از جمله كتاب‌هاي اين باستانشناس ارزشمند است....


كتاب هايي در اين زمينه

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308