جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  28/12/1397
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > تاریخ و جغرافیا > ایران

قیمت آی کتاب
100,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

سیری در کوچه های خاطرات
نويسنده: حمید ملازاده
ناشر: ارك
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 425
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 116817

فروخته شد - موجود نمی باشد
کمیاب یا دست دوم - کیفیت : در حد نو

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
تبریز از شهریور 1320 تا انقلاب اسلامی

کتاب سیری در کوچه های خاطرات، مجموعه ی خاطرات شادروان حمید ملازاده (1310-1388)است که به کوشش فرزندش سعید ملازاده گردآوری و تدوین شده است. حمید ملازاده را بنیان گذار روزنامه نگاری نوین در آذربایجان می دانند. او مؤسس انتشارات ارک در تبریز است. در این کتاب وقایع سال های 1320 تا 1357 در آذربایجان و به ویژه شهر تبریز، از دید یک روزنامه نگار آشنا با آذربایجان و دارای سابقه ی فرهنگی و فعالیت سیاسی روایت می شود. ملازاده در طول قریب به نیم قرن روزنامه نگاری و فعالیت فرهنگی همواره نگاهی تیزبین به وقایع سیاسی منطقه ی آذربایجان داشته و کتاب سیری در کوچه های خاطرات مجموعه ای از اطلاعات دست اول و بخشی از تاریخ فرهنگی این منطقه است. فاصله ی تاریخی 1320 تا انقلاب اسلامی، دوره ای پرآشوب و پرحادثه در تاریخ آذربایجان است.

اگرچه در این کتاب غلبه با خاطرات سیاسی و شرح وقایع تاریخی مانند اشغال تبریز توسط ارتش سرخ شوروی در جنگ جهانی دوم، استقرار حکومت دموکرات ها در آذربایجان، مقدمات انقلاب اسلامی و نقش احزاب و گروه های مختلف و ...است، می توان از خلال خاطرات یاد شده، سرنخ هایی از وضع زندگی عمومی مردم تبریز در این سال ها، حوادث غیرمترقبه، وضعیت فرهنگی تبریز و به ویژه مطبوعات، ساختار شهر، شخصیت های مطرح و چهره های هنری و فرهنگی شهر و سازو کارهای مؤسسه های مردمی به دست آورد.

کودتای 28 مرداد یکی از مهمترین وقایع تاریخ معاصر ایران است که آثاری پایدار از خود برجای گذاشته است. در بخشی از کتاب، نویسنده به ذکر خاطرات آن روزها می پردازد.
"روز 25مرداد 1332 که شاه از ایران رفت، برای مردم تبریز این سؤال مطرح بود که آیا کمونیست ها بر کشور مسلط شده اند؟ ... تبریزی ها اگر چه در حاکمیت جبهه ی ملی در کنارمصدق بودند اما نگرانی خودشان را از دستیابی کمونیست ها به قدرت پنهان نمی کردند... بعد از ظهر روز 28 مرداد 1332 وقتی رادیو تهران خبر کودتا را پخش کرد چماقداران تبریز به خیابان ها ریختند و اولین واکنش خصمانه ی آنها آتش زدن کیوسک مطبوعاتی من بود... تبریزی ها تا ساعت 2 بعد از ظهر که خبر سقوط دولت مصدق از رادیو پخش شد از جریانات مملکتی بی اطلاع بودند.

هنگامی که رادیو در ساعت پخش خبر موسیقی پخش کرد مردم کم و بیش دریافتند که در تهران اتفاقی افتاده است. تصمیم گرفتم دکه را ترک کنم و به سوی بازار راه افتادم. زیرا بازار تقریباً محل امنی بود و اوباش به آسانی قادر نبودند نظم آنجا را به هم بزنند. بازاریان هوادار جبهه ی ملی به محض اطلاع از سقوط دولت مصدق مغازه های خودشان را بستند و به خانه هایشان رفتند. از بازار کفاشان و حرمخانه خودم را به چایکنار رساندم و از کناره ی میدان چایی به سوی دروازه تهران پا به فرار گذاشتم... از یک بی راهه به سوی مارالان پیچیدم. وقتی به چهرسوق مارالان رسیدم اوباش محله پشت سرم راه افتادند فریاد می زدند بگیرید، نگذارید فرار کند.
عرق ریزان خودم را به منزل رساندم... لوطی های جوانمرد محله سر رسیدند و اوباش پا به فرار گذاشتند... شایع کرده بودند که نیروهای چپ در انتظار دستور هستند که ضد کودتا راه بیندازند. گفتند گروهی از افسران توده ای ساکن تبریز پس از کودتا طرح ضدکودتا را بررسی کرده بودند ولی طرح اجرا نشد. سرانجام با سپری شدن یک هفته از کودتا وعده ی مقابله ی مسلحانه نیز منتفی گردید. احساس کردم تنها راه رهایی از زندان خانگی خروج از تبریز و رفتن به تهران است... دوستان پیغام دادند که کمتر در خیابان سپه رفت و آمد نمایم. خیابان سپه پاتوق آذربایجانی ها بود و پلیس فراریان از شهرستان ها را شکار می کرد و تبریزی ها را د رحول و حوش خیابان سپه به دام می انداخت... پانزده روز از کودتا می گذشت. یک روز عصر در میدان توپخانه پاسبانی از پشت سر با اسم صدایم کرد دستم را گرفت و به کلانتری 12 که در آن حوالی بود برد...


كتاب هايي در اين زمينه

امیرکبیر ستاره تابناک تاریخ ایران
   

مجموعه ی چراهای تاریخ ایران از عصر باستان تا پیروزی انقلاب اسلامی
   

جنگ ایران و عراق
   

تاریخ ، تحلیل و نقد شعر معاصر فارسی از مشروطه تا امروز
   

مسئله شوروی ؛ واقعیت انکارناپذیر
   

گزارش های محرمانه کنسولگری انگلستان در سیستان و قاینات
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
88398811
88318734