جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  04/11/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > كتابهايي كه در زندگي بايد خواند > ادبيات كلاسيك

دوبليني ها
نويسنده: جيمز جويس
مترجم: پرويز داريوش
ناشر: اساطير
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 216
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 138691 - دوره چاپ: 3
کد کتاب: 118127

فروخته شد - موجود نمی باشد

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
جویس با این داستانهای کوتاه، که به هنگام اقامت در شهر تریست نوشته است، شهرتی به دست آورد. نویسنده چند نمونه از مردم شهر دوبلین را در این کتاب معرفی و برخی از جنبه‎های قراردادی طبیعت انسانی را به آنها نسبت می‎دهد. موضع ادبی جویس آشکارا واقع گرایانه است.
لکن این واقع گرایی روان شناختی، عینی بودن خود را از بررسی دقیق دنیای درون انسان حاصل می‎کند. علاوه بر این جویس در این کتاب، خود را یکی از عمیق‎ترین ناظران زندگی بورژواهای عصر خود معرفی می‎کند. بعضی از داستانهای وی، چاره ‎ناپذیری دردآور فضای پرتشویشی را نمایان می‎سازد که جامعه‎ی ایرلندی در آن می‎زیسته است. درتمام آثار این نویسنده، با وجود نقاب طنز و شکاکیت، برخی از جنبه‎های دردناک خاص ایرلندیها به طرزنمایانی نشان داده شده است. لکن در کتاب دوبلینیها است که این تلخکامی پنهان، با صداقت بیشتری بیان شده است.

این موضوع به ویژه در داستان «مطابقت ها» کاملاً هویداست؛ و آن شرح حال کارمند تنبل و بی‌کاره ای است که غرق در قرض است و همواره در یک قدمی اخراج از اداره به سر می‎برد؛ ولی عیاشی و خوش باشی در نظرش همه‎ی بدبختیها را جبران می‎کند. داستان با بازگشت این شخص به کانون خانواده‎اش پایان می‎پذیرد:
او برای فراموش کردن درد و رنج خویش، کودکانش را در زمانی مادرشان به کلیسا رفته است- کتک می‎زند. سطور پایانی داستان با آهنگ ضربه‎های کتک هم‌وزن می‎شود و این شیوه‎ای است که جویس در آثار بعدی خود نیز از آن استفاده می‎کند.

در داستان «مردگان»، که آخرین داستان کتاب است، سخن از نوعی کنش و شهود روان شناختی بسیار ظریف در میان است؛ به این معنی که نویسنده در اندرون پریشان زنی فرو می‎رود و در اثنای اظهار میل بی‌تابانه‎ی شوهرش، به یاد مردی افتاده است که او را دوست می‎داشته و به تازگی از دنیا رفته است. این مرد مرده مانع از آن است که زن به میل شوهرش پاسخ دهد، زیرا تنها مردی است که هر گونه حسادت به او بیهوده است و هیچ کاری بر ضد او نمی‌توان کرد. سایر داستانهای کتاب سرشار از روایح دریایی دوبلین است؛ «دوبلین عزیر و کثیفی» که جویس آن همه دوست داشت.


كتاب هايي در اين زمينه

خاطرات خون آشام ۱ ؛ بیداری
   

نوری بین اقیانوس ها
   

راهنمای کهکشان برای اتو استاپ زن ها
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

اگر بمانم
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

1984
   

دختر کشیش
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837