جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  13/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
معرفي كتاب > علوم انساني > علوم اجتماعي

قیمت آی کتاب
85,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

خرید تلفنی

موانع مردم سالاری در ایران
نويسنده: مصطفی کواکبیان
ناشر: پازينه
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 168
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 119310


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
به ضمیمه ده مقاله پژوهشی

دکتر مصطفی کواکبیان از چهره های نام آشنا و از متفکران متعهد در حوزه ی علوم سیاسی کشور به شمار می آید. مصطفی کواکبیان در سال ۱۳۴۱ در شهرستان سمنان دیده به روی جهان باز کرد. وی دکترای علوم سیاسی خود را در سال ۱۳۷۶و در سن جوانی در دانشگاه تربیت مدرس به پایان رساند که ثمره ی این تلاش تحصیلی سبب شد تا که سمت استاد دانشگاه و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی را برای او به ارمغان آورد.

استاد کواکبیان از معدود شخصیت های سیاسی اجتماعی ای به شمار می رود که در چند سمت مختلف بصورت همزمان فعالیت مستمر و مثمن دارد که می توان به سمت هایی از جمله دبیر کل حزب مردم سالاری ایران، مدیر مسئول روزنامه ی مردم سالاری، انجام فعالیت های منتج سیاسی و مطبوعاتی و نماینده ی مردم سمنان اشاره داشت. کواکبیان علاوه بر مواردی که ذکر آن رفت با قلم نیز همگون و هم آواست که کتب منتشر شده ی این نویسنده و ده ها مقاله ی علمی و پژوهشی او بیانگر این مدعاست. کتبی اعم از موانع مردم سالاری در ایران، گفتمان آزادی و مردم سالاری؛ دموکراسی در نظام ولایت فقیه و . . .

کتاب موانع مردم سالاری در ایران از جمله کتب این نویسنده به شمار می آید که در زوایایی از نگاه این قلم مورد نقد و بررسی قرار می گیرد. موانع مردم سالاری در ایران (ضمیمه ی ده مقاله ی پژوهشی) تألیف دکتر مصطفی کواکبیان از جمله کتبی است که چشم انداز بدیع و فرایندی منتج را به روی خوانندگان در حوزه ی علوم سیاسی باز می کند. این کتاب در سال ۱۳۸۷ با شمارگان ۳۰۰۰ جلد توسط موسسه ی فرهنگی و انتشاراتی پازینه روانه ی بازار کتاب شد. مهمترین چشم انداز این کتاب که ذهن خواننده را به تفقد و تأمل وا می دارد شاید گفت همان طرح روی جلد کتاب باشد. کتاب با طرحی نو و جنگ آسا (در حوزه ی علوم سیاسی) و البته با پشت بند فکری خاصی طراحی گردیده است. به گونه ای که اسم کتاب از پنج واژه تشکیل شده ولی تنها واژه موانع است که در دایره ای نورگون آن هم به رنگ قرمز آمده که دیگر واژه ها نیز در قالب رنگ زرد می باشند.

طرح روی جلد کتاب دقیقاً می خواهد که همان محتوای کتاب را به تصویر بکشاند. چه این که تصویر یک خیابان ترسیم شده در شب با نصب علایم عبور ممنوع و در هم ریختگی افراد چه از لحاظ ظاهر و چه از جانب فکری و وسایل دیگری که در این خیابان در طرح آمده اند هر کدام پیامی مجزا را در خصوص گفتمان مردم سالاری به نمایش می گذارند. کتاب موانع مردم سالاری در ایران از چند زاویه محل بحث و وارسی لازم است. نخست شناخت و آگاهی نویسنده از دنیای سیاست و خلقیات و روحیات ویژه ی این دنیاست. دوم نوع دیدگاه و مناسبات فکری نویسنده با گفتمان مردم سالاری است. سوم این که دکتر کواکبیان دانش آموخته و تربیت یافته ی حوزه ی دانشگاه آن هم در قالب علوم سیاسی است و نکته ی چهارم دامنه ی پر افت و خیز و جذاب نویسنده در زمینه ی حوزه های مطالعاتی است. چه این که از کتاب مذکور بر می آید که نویسنده نه به مانند یک برج که بر محیط پیرامون خود احاطه دارد که دقیقاً برجی است که در قلمرو سیاست قد کشیده است و صد البته که بر این قلمرو نیز محاط کامل دارد. کتاب ابتدا از پیشگفتار و مقدمه آغاز می گردد اما به اعتقاد نگارنده ی این مقوله پسگفتاری است که خواننده می تواند به خیلی از نکات محتوایی و ساختاری کتاب پی ببرد. هدف و نیت این مجموعه مقالات اغلب نقش مردم در عرصه ی حکومت و قدرت سیاسی است. یعنی در این ده مقاله همچنانکه خود نویسنده نیز عنوان می دارد ما با ارتباط موضوع و محتوایی ویژه ای برخورد می کنیم. به بیانی وجه اشتراک خاصی چه از لحاظ محتوا و چه از حیث ساختار و اندیشه در بین موضوع مقالات و محتوای آنها در زمینه نقش مردم در عرصه ی حکومت و قدرت سیاسی به چشم می آید.

این کتاب شامل دو گفتار بوده که گفتار اول شامل پنج فصل است که هر فصل دارای شاخه های مرتبط با خود می باشد. و گفتار دوم نیز به مانند گفتار اول باز از پنج فصل تشکیل شده که هر فصل دارای زیر مجموعه های مرتبط است. فصل اول کتاب شامل موانع مردم سالاری در ایران است. در این فصل نویسنده زحمات بی شائبه و بی بدیلی را متحمل شده. چه این که گفتمان مردم سالاری را از لفظ تا مفهوم واقعی آن تشریح نموده و جالب این که دیدگاه صاحب نظران و اندیشمندان نامی جهان را نیز به طور مجزا لحاظ کرده. نکته ی دیگر در همین فصل که از عمده ترین کارهای ماندگار نویسنده به شمار می آیند. تقسیم بندی اصول بنیادی مردم سالاری است که این اصول را به دو دسته ی محتوایی و شکلی منقسم می کند. نویسنده در این بخش نیز مهم ترین اصول محتوایی رامتذکر و در تشریح آنها چه از دیدگاه قلم خویش و چه از نگاه اندیشمندان بزرگ کوشیده است. لذا باید گفت که از این منظر اساس و پایه ی کتاب که می تواند در تثبیت دیدگاههای شخصیتی و قلم نویسنده موثر و مفید واقع افتد شامل همن بخش و فصل ششم کتاب باشد که به طور مفصل و کارآمد و فنی، ایدئولوژی و حکومت از دیدگاه دکتر شریعتی را عنوان می دارد.

در فصل ششم کتاب، ما با یک جهان بینی ویژه و توسع فکری خاص مواجه هستیم. چرا که مقوله ی ایدئولوژی که از مهم ترین مقولات در علوم انسانی و اجتماعی به حساب می آید را نویسنده از دیدگاه دکتر شریعتی به زیبایی تشریح می کند و این نکته بسیار مهم است چرا که شریعتی شناسی طبعاً یک شریعتی شناس متعهد و آگاه را می طلبد. نویسنده در این فصل، ده نکته ی مهم و آموزنده را در خصوص مقوله ی ایدئولوژی از دیدگاه شریعتی را به تصویر می کشد که هر کدام از این نکات خود مجملی از یک حدیث مفصل است. وی ایدئولوژی را از دیدگاه دکتر علی شریعتی خاص یک طبقه نمی داند....


كتاب هايي در اين زمينه

آشنايي با فرهنگ ايران
   

سرمایه ی اجتماعی و سلامت اجتماعی ؛ مفاهیم و رویکردها
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

چه قدر خوبیم ما!
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

راه رهايي
   

سرشماري عمومي نفوس و مسكن
   

شخصيت در فرهنگ
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837