جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  27/03/1398
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > علوم انساني > علوم سیاسی

عربستان سعودي ؛ مردم ٬ گذشته ٬ مذهب ٬ فاصله طبقاتي و آينده
نويسنده: كارن اليوت هاوس
مترجم: سعيد موتمن
ناشر: اوسانه
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 288
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 119850

فروخته شد - موجود نمی باشد

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
پادشاهی عربستان سعودی، در سالهای جنگ جهانی اول وبعد ازآن که ایالات متحده امریکا، در نقش امپراتوری جهانی جای انگلیس را گرفت، در شکل گیری وتقویت حاکمیت آل سعود نقش حیاتی را تا اکنون ایفا نموده است. امریکا ازاین کشور در تربیت، ترویج وتسلیح افراطی گری اسلامی وتروریسم از صد سال بدینسو به صورت بسیارموثر، برای برآورده شدن مقاصد اقتصادی، سیاسی، ژئوپولتیک، وتحکیم سیطرۀ جهانی خویش استفاده نموده است.

در سال ۱۹۷۳ میلادی، سالهای آغاز بحران ساختاری امریکا است، این درست زمانی است که ارزش دلار از معادل وپشتوانه طلای آن جدا ساخته شده ونفت جای آنرا میگیرد. امریکا با فشار وتهدید نظامی عربستان را وا میدارد تا نفت خویش را به دلار تبدیل کرده وپول های آن را در بانک های امریکا ذخیره کند، واین آغاز دوران نفت و دلاراست.

خانم کارن الیوت هاوس، خبر نگار سابق و استاد دانشگاه هاروارد، بعد از سالها تحقیق، کتاب جالبی در مورد عربستان سعودی نوشته است. خانم کارن الیوت هاوس، در مقدمۀ کتابش میگوید: ” وقتی ۳۵ سال قبل، اولین بار، به حیث خبرنگار دپپلوماتیک وال استریت ژورنال واردعربستان شدم، نقش پادشاهی عربستان در منطقه، روی مسایلی که امنیت امریکا را متآثرمیساخت، مسایل صلح عرب واسرائیل، جنگ ایران عراق، جنگ خلیج فارس، تولید نفت ومسئله قیمت نفت، در مر کز توجه ام قرارداشت. عربستان سعودی برایم اهمیت داشت ومردم عربستان سعودی برایم چندان اهمیت نداشتند.

این کتاب، گزارشی است تحلیلی از جامعه عربستان؛ جامعه ای پیچیده در لفافِ لباده‌های بلند و سنت‌های سخت‌جان و سنگین گذر.
این کتاب ثمره پنج سال غور و غواصی نویسنده در اعماق آب‌های راکد این دریاست. پژوهشگر یک زن است و موضوع پژوهش، جامعه‌ای بشدت مردسالار. شاید در نگاه نخست، تحقق چنین تحقیقی ناممکن بنماید، اما برعکس، زن بودن نویسنده، برگه عبوری است برای ورود به اندرونیِ خانه‌ها و خیمه‌ها و هم‌نشینی و هم‌سخنی با محروم‌ترین لایه اجتماعی این جامعه. جامعه‌ای که طی سده‌ها و اعصار برپایه استیلای قبایل، شیوخ و شریعت شکل گرفته است. می‌توان گفت: توانِ ابتکار، نوآوری، نقد، خطرپذیری و اعتماد بنفس در این جامعه هنوز ناچیز است.

کارن هاوس برآن است که دستیابی عربستان در دهه‌های اخیر به منابع عظیم ثروت نفت، اگرچه بر اهمیت نقش این کشور درتحولات منطقه و جهان افزود، اما این تاثیر بخاطر نگرش فرهنگی- سیاسی حاکم بر این کشور، زیان‌بار بوده‌است. «موقعیت استراتژیک عربستان به ایالات متحده آمریکا امکان داد که طِیِ13 سال (2003 - 1990)، دو جنگ در منطقه خلیج فارس به‌راه‌اندازد.»

حاکمیت سیاسی عربستان در حدود چند سده پیش شکل گرفت؛ محمد آل سعود رئیس یکی از قبایل عرب، با تمسک به تعلیمات افراط گرایانه محمد بن عبدالوهاب، موفق شد قبایل پراکنده و دائم‌ درستیزِ عربستان را گردهم آورد. این اتحاد سیاسی-مذهبی که وهابی‌گری وجهاداسلامی، ایدئولوژی آن بود، پایه مشروعیت رژیم آل سعود در عربستان شد. حکومت آل سعود در سال 1932 توسط ملک عبدالعزیز شکل نوینی بخود گرفت. پیوند سیاسی نهادهای قبیله‌ای و دینی به برکت ثروت نفت و تولیت اماکن مقدسه، موقعیت ایدئولوژیک-سیاسیِ رژیم آل سعود را تقویت کرد و بازار هر دو نهاد (خاندان حکومتی و دستگاه دینی) را رونق داد. عبدالعزیز، از 300 زنِ خود 44 پسر و دهها دختر داشت و فرزندان و نوادگان او تا امروز به 7 هزارتن رسیده‌اند. کشوری با 19میلیون جمعیت و هفت هزار شاهزاده! و تنها نیروی سازمان‌یافته دیگر، که در ساختار حاکمیت عربستان وجود دارد، دستگاه دینی آن تحت رهبری روحانیان متعصبِ وهابی است، که 70 هزار مسجد در سراسر کشور را اداره می‌کنند. به تعبیری، عربستان سعودیِ امروز، کشوری ‌است متکی بر شبکه‌ای از 7 هزار شاهزاده و 70 هزار مسجد.


جوايزي كه اين كتاب برنده شده است
جايزه پوليتزر سال ۱۹۸۴ براي گزارش جهاني مربوط به خاورميانه
مدير اجرايي پيشين وال استريت ژورنال و شركت انتشاراتي داو جونز


كتاب هايي در اين زمينه

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308