جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  22/04/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > ادبيات > مقالات - نقد

قیمت آی کتاب
95,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

حسام الدين ؛ خالق مثنوي معنوي
نويسنده: كاظم محمدي وايقاني
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 202
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 81134

فروخته شد - موجود نمی باشد
کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
نگارنده در كتاب، در پي سلسله درس‌هاي عرفان اسلامي، مولوي‌شناسي و مثنوي‌پژوهي، قصد دارد 'حسام‌الدين چلبي' را شناسايي نمايد. وي سخن اصلي را در شناختن و شناساندن حسام‌الدين در مقام شخصيت محوري در شناخت مولانا تلقي نموده است. به زعم نگارنده، حسام‌الدين خالق مثنوي است و از اين رو وي در صدد اثبات و بيان اين مطلب است. وي خاطرنشان مي‌كند:

'اگر حسام نبود مولانا و در پي آن شمس نبود و اگر مولانا نبود از حسام كسي چيزي نمي‌دانست. مولانا و حسام و اين كه كدام ترجيع دارند در حكم يك دايره‌اي هستند كه در ادامه يك‌ديگر را دنبال مي‌كنند و در اين دنبال كردن كه مسلسل‌وار به هم مي‌رسند هم‌ديگر را تأييد و تكميل مي‌نمايند....

سخن گفتن و نوشتن از حضرت مولانا جلال الدین کاری است هم سهل و آسان و هم بسیار سخت و دشوار. آسان است به خاطر این که ده ها شرح و صدها کتاب درباره زندگی، اندیشه و عرفان و سلوک عرفانی او به رشته تحریر درآمده است و اما سخت است بواسطه این که خود مولانا می گوید آن چه شما دارید می بینید صورت و ظاهر مثنوی و لایه های روئین اندیشه های من است و آنچه که من گفته ام در عین حال بسیار پنهان و نهانی است. در این نوشتار هدف اصلی در شناختن و شناساندن حسام الدین چلبی اورموی به عنوان یک شخصیت محوری در شناخت مولانا تلقی می شود.

عجیب است که تاکنون به این عارف بزرگ و ژرف کسی توجه نکرده و بی نهایت و بدون اعتنا از کنار او گذشته اند و در اذهان به علت ناشناخته بودند، فراموش گشته است. در حالی که جهان عرفان و فرهنگ و ادبیات و تصوف پس از مولانا وامدار و مدیون حسام الدین چلبی است. چنان که استاد علامه جناب جلال الدین همایی هم میگوید: حسام الدین چلبی بر گردن مثنوی، یعنی بر ذمه جهان بشریت و ادب و فرهنگ انسانی حقی عظیم دارد که مولوی خود جای جای در مثنوی آن را به جای آورده و آن طور که حسام الدین را می شناخته و به آن چشم که او را می دیده است وی را وصف نموده و حق شناسی فرموده است.

همه ی هم و غم و همه ذوقیات مثنوی پژوهان و مولوی شناسان معطوف شخصیتی به مانند شمس الدین ملکداد تبریزی شده و از او آن قدر تجلیل و تکریم کرده اند که حسام الدین را تحت الشعاع او قرار داده و از یاد برده اند و این در حالی است که حسام الدین اگر از جناب شمس تبریزی مهم تر، بزرگتر و والاتر نباشد قطعا و قهرا کم تر هم نیست. چنان که استاد فروزانفر در شرح زندگانی مولانا به این نکته اشاره کرده است که: «جذب و کشش حسام الدین که در قوت از جذب شمس کم تر نبود بار دیگر طبع مولانا را که نسبتا آرامشی داشت به جنبش در آورد و شور و بی قراری دیگر داد و مولانا روز و شب قرار نمی گرفت و به نظم مثنوی مشغول بود و شب ها حسام الدین در محضر وی می نشست و او به بدیهه خاطر مثنوی می سرود و حسام الدین می نوشت و مجموع نوشته ها را به آواز خوب و بلند بر مولانا می خواند و چنان که ابیات مثنوی حاکی است بعضی شب ها نظم مثنوی تا سپیده دم از هم نمی گسست و گفتن و نوشتن تا به صبح گاه می کشید.»


كتاب هايي در اين زمينه

سنگ بر دوش
   

قاف حرف آخر عشق
   

درآمدی بر بینامتنیت
   

مقام حافظ
   

عربی سرایان کاشان
   

دری به اتاق مناقشه ، مجموعه گفت و گوها
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308