جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/02/1403
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
معرفي كتاب > هنر > نقاشی - گرافيك

قیمت آی کتاب
32,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

خرید تلفنی

ميكل‌آنژ
نويسنده: باربارا سامرويل
مترجم: شيوا مقانلو
ناشر: ققنوس
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 112
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2
کد کتاب: 81763

در حال حاضر یک جلد در فروشگاه موجود است

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
پيكرتراش و نقاش معروف ايتاليايي عصر رنسانس

كتاب با توصيف يكي از فصل هاي مهم زندگي ميكل آنژ آغاز مي شود: يعني زماني كه او مشغول خلق نقاشي معروف خود روي سقف «نمازخانه سيستين» در رم بود. اثري كه نويسنده معتقد است با وجود اينكه مردم اغلب ميكل آنژ را به خاطر آن به ياد مي آورند، اما او چندان علاقه يي به آن نداشت چرا كه او پيكرتراش بود و خودش را نقاش نمي دانست.

نويسنده براي تاييد اين سخن در صفحات بعدي كتابش نقل قولي از خود ميكل آنژ هم مي آورد: «هر چه نقاشي به پيكرتراشي شبيه باشد، آن را دوست تر مي دارم: و هر چه پيكرتراشي به نقاشي شبيه تر باشد، از آن بيشتر بدم مي آيد. پيكرتراشي مشعلي است كه نقاشي با آن روشن شده است و تفاوت ميان اين دو تفاوت ميان خورشيد و ماه است.»

مترجم كتاب «ميكل آنژ» در اوايل كتاب متذكر مي شود كه تلفظ ايتاليايي نام اين هنرمند در واقع ميكل آنجلو است اما چون در ايران معمولااو را به نام ميكل آنژ مي شناسند، در اين كتاب هم با همين نام از او ياد شده است.

در يكي از فصل هاي جالب كتاب با عنوان «هر بار فقط چند سانتي متر» به توصيف مرمت آثار نقاشي نمازخانه سيستين پرداخته شده است: مرمتي كه در سال 1980 ميلادي، يعني چهار قرن پس از مرگ ميكل آنژ آغاز شد و هدفش نجات آن آثار كهن از دست لايه هاي خاك، روغن، دوده شمع و... بود.

عمليات مرمت كه در آن به قول نويسنده «كار دستي دلسوزانه» با «تكنولوژي مدرن» در هم آميخته شده بود، با وسواس و دقت خيلي زياد مرمت كاران انجام شد. آنقدر كه «مرمت سقف سيزده سال طول كشيد: دو برابر زماني كه ميكل آنژ نقاشي ها را ترسيم كرده بود.» كار مرمت كه به پايان رسيد، رنگ ها آنقدر درخشان شدند كه خيلي از منتقدان تصور كردند كه مرمت كاران در رنگها دست برده اند و مي گفتند اين همان چيزي نيست كه ميكل آنژ خلق كرده: «... اين همه درخشندگي رنگ هاي ميكل آنژ منتقدان و مورخان هنري را متعجب كرد.

در كتاب «ميكل آنژ» ما با او از زمان به دنيا آمدن و دوران كودكي اش همراه مي شويم و زندگي اش را فصل به فصل در حجمي فشرده مرور مي كنيم. از علاقه اش به پيكرتراشي تا حامياني كه او را زير پروبال گرفتند، از سفارشات متعددي كه از طرف شخصيت هاي مختلف داشت تا پذيرفتن بسياري از آن سفارشات در حالي كه توان انجام همه آن كارها را با هم و طبق قراردادهايش نداشت.

به همين دليل خود را گرفتار مشكلات حقوقي مي كرد، از بررسي آثار مختلفي كه او خلق كرد مثل مجسمه هاي «داوود»، «سوگ مريم» و«موسي» تا نشستن گرد پيري بر جان ميكل آنژ كه از توان او براي خلق آثار جديد مي كاست.

از توصيف ساخت دو مجسمه «سوگ مريم فلورانسي» و «سوگ مريم روندانيني» كه ميكل آنژ آنها را براي دل خود ساخت و البته به دليل كهولت سن در مقايسه با ديگر آثارش حرفي براي گفتن نداشتند تا صداي پاي مرگ كه هر روز در زندگي اش بلندتر مي شد و در پايان هم مرگ او در سال 1564 ميلادي. در واقع نويسنده كوشيده در مرور زندگي ميكل آنژ از يك طرف در بيان نقاط عطف زندگي او چيزي را از قلم نيندازد و از طرف ديگر ايجاز را هم رعايت كند تا بطور شسته رفته زندگي يكي از چهره هاي سرشناس تاريخ هنر را مرور كند.


كتاب هايي در اين زمينه

مهندسی کاغذ و پاپ آپ
   

جزییاتی از هنر اسلامی
   

بنیان طراحی خلاقانه
   

كارت پرواز
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

مباني هنرهاي تجسمي
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

سیاه قلم های استاد محمدباقر آقامیری
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837