جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  30/10/1397
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > علوم انساني > علوم اجتماعي

قیمت آی کتاب
315,000 ریال
قیمت کتاب
350,000 ریال (10% تخفیف)

میراث پهلوانی
نويسنده: ابراهيم مختاري - هدي صابر
ناشر: چشمه
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 472
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 3
کد کتاب: 84722


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
اين كتاب، پژوهشي است درباره «ميراث پهلواني» كه نويسنده با مراجعه به منابع تاريخي در سه بخش تدوين كرده است.

بخش نخست به تحليل شكل و محتواي سنت پهلواني مي پردازد. در اين بخش، علل و زمينه هاي اجتماعي و فرهنگي ظهور سه پهلوان تاريخي ايران يعني «رستم» در دوران اساطيري، «پورياي ولي» در دوران مياني، و«تختي» در دوران جديد بررسي شده ، و علل از هم گسيختگي شكل سنت پهلواني در سده اخير و تاثير آن بر پهلواني، مرشدي و نظام زورخانه اي مورد توجه قرار گرفته است.

دو بخش بعدي، به شرحي از زندگي، اخلاق، و آداب پهلوانان و مرشدان زورخانه و تصاويري از آنان اختصاص يافته است...

ویژگی‏های پهلوانی یکی از شاخص‏ترین تجلی‏های میراث معنوی فرهنگ ایرانی است که در وجود گروه‏هایی که در دوره‏های مختلف تاریخی به‏ نام‏های عیاران،فتیان،کلوها،شاطران و مانند این‏ها نامیده شده‏اند،تجلی یافته است.این سنت پهلوانی،در همه‏ی ادوار ریشه در فرهنگ اهل حرفه و افزارمندان دارد و ناگزیر از جامعه‏های شهری برمی‏خیزد.

سنت‏های پهلوانی نیز همچون هرپدیده اجتماعی دیگر خوبی‏ها و بدی‏هایی با خود دارد.نیک‏وبد اهل سنت پهلوانی در پژوهش حاضر ارائه شده‏ است.اما سنت پهلوانی امروزه تا چه گویا و زنده است.

سنت پهلوانی همواره یک شکل داشته و یک محتوا و اگر به داستان پوریای ولی استناد کنیم از هفت قرن پیش مجموعه‏ی کشتی و ورزش‏هایی‏ که امروزه معروف به ورزش زورخانه‏ای و آموزه‏های پوریای ولی است،همگی یک مجموعه را می‏ساخت.

پس از پوریای ولی،این مجموعه در طی زمان‏ تداوم یافته و به صورت یک سنت پهلوانی درآمد.کشتی و مراسم ورزش با ابزار زورخانه‏ای شکل این سنت بود و محتوای آن به اقتضای زمانه گاه تلخ‏ بود،گاه شیرین.

در احیا و باززایی سنت پهلوانی،موضوع اصلی بازگشت به شکل گذاشته است.شکلی که در آن کشتی،مراسم ورزشی،زورخانه و محلات شهری‏ مجموعه اندام‏واری بوده‏اند.

سنت پهلوانی با تغییر ساختار اجتماعی و با پیدایش کشتی قهرمانی از رونق افتاد.اما از درون به بن‏بست نرسید،عاملی از بیرون کشتی و زورخانه را از هم جدا کرد و در حیات طبیعی آن دست برد.عناصر زنده‏ای در این سنت هست که هنوز جان دارد،وگرنه چرا نقالی در طلایه‏ی عصر جدید،یک‏باره‏ طومار وجودش درهم پیچید و دیگر اثری از آن به جا نماند.اگر بخواهیم سنت پهلوانی را احیا کنیم،باید عاملی را که به جدایی کشتی از زورخانه اصرار دارد،رفع کرد.کشتی پهلوانی همواره به زورخانه و مردم محله وابسته بوده است و چاره‏ای جز بازگشت به زورخانه و محلات شهری ندارد.

پهلوانی از ابتدا جایگاهی اجتماعی، که از محبوبیت‌اش نزد توده‌ی مردم نیرو می‌گیرد، نبود بلکه منصبی حکومتی بود از سلسله‌مراتب ارتش که با زور و قدرت و سیاست‌ورزی به‌دست می‌آمد و همان‌طور هم حفظ می‌شد.

مرور زمان و هدایت حکیمان و رفتار نخبگان از این منصب یک راه‌ورسم زندگی ساخت که به آیین و رسم خوشایندی تبدیل شد. میراث پهلوانی مروری‌ست بر این راه‌ورسم زندگی.

بخش جذاب کتاب برای خواننده‌ای که شاید چندان علاقه‌ای به چرایی ازبین‌رفتن میراث پهلوانی ندارد، مصاحبه‌های مختاری با سال‌خوردگانی‌ست که از این سنت به‌جا مانده‌اند و کوشش مجدانه‌ی او برای حفظ لحن و شیوه‌ی گفتار آن‌ها وقتی تعریف می‌کنند چگونه به این مراتب رسیده‌اند یا چطور در دام زر و زور گرفتار شده و عامل حکومت شده‌اند.

دعواهایی که در گرفته و آدم‌هایی که در این راه مُرده‌اند و باز تعریف همین وقایع از چند منظرِ مختلف و از زبان دو طرف درگیر، همان‌قدر که فیلمفارسی‌ها سیاه ‌و سفید را تداعی می‌کنند، مملو از رنگ‌اند و به قرمزی خون.


فهرست
نگاهی به تحول سنت پهلوانی
پهلوانان آرمانی و سنتی
چندتن از پهلوانان و پیش‏کسوتان
آداب زورخانه
مرشدی
چندتن از مرشدان
زورخانه‏داری
چندتن از زورخانه‏داران
چندتن از اسباب‏سازان


كتاب هايي در اين زمينه

آسیب های اجتماعی خانواده ؛ نابسامانی ، خشونت و طلاق
   

مجموعه مقالات مردم شناسي ؛ دو جلدی

تغییرات اجتماعی در ایران از نگاه مورخان پارسی نویس ؛بلعمی تا جوینی
   

هفتاد سال همدلی
   

سبک زندگی و مصرف فرهنگی
   

مسائل و مشکلات اجتماعی
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
88398811
88318734