جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  28/03/1398
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > مقالات عمومي

نزد زنان و مردان معيارهاى رمان خوب يكسان نيست


گروه: مقالات عمومي
منبع: ايرنا

مؤلفه هاى سازنده يك رمان «خوب» براى مردان و زنان متفاوت است و از همين روست كه يك اثر باارزش نزد زنان مى تواند در نظر مردان سطحى، بى ارزش و حتى عارى از جاذبه جلوه كند. به گزارش گاردين تحقيقات انجام گرفته از سوى دانشگاه لندن در زمينه تأثير جنسيت بر محبوبيت رمان ها حاكى از سليقه متفاوت آنها در اين زمينه است. براى مردان باارزش ترين رمان ها درباره بى اعتنايى، بيگانگى و فقدان واكنش هاى عاطفى است در حالى كه براى زنان احساسات عميق درونى، تلاش براى غلبه بر شرايط مختلف نيز عشق و عاطفه مؤلفه هاى يك رمان خوبند.
در مصاحبه اى كه از ۵۰۰ مرد درباره رمان هايى كه زندگى شان را متحول كرده بود انجام گرفت. «بيگانه» آلبر كامو محبوب ترين رمان برشمرده شد و به دنبال آن «ناتوردشت» جى دى سلينجر و «سلاخ خانه شماره ۵» كرت ونه گات بيشترين تأثير را بر زندگى شان گذاشت. سال گذشته نيز در مصاحبه اى مشابه از زنان «غرور و تعصب» جين آوستين مقام اول را به دست آورد و رده هاى بعد به «كشتن مرغ مقلد» از هارپرلى و جين اير از شارلوت برونته رسيد.برپايه اين گزارش مقايسه اين نتايج حاكى از سليقه، متفاوت زنان و مردان در مورد رمان هاى خوب است.

در كل مردان رمان هايى را ترجيح مى دهند كه توسط مردان نويسنده كه بيشترشان سفيدپوست بوده و سال ها پيش درگذشته اند به رشته تحرير درآمده باشند و تنها استثنا در اين زمينه رمان كشتن مرغ مقلد است كه از سوى زنان انتخاب شده و در فهرست منتخب مردان نيز بوده است.همچنين در اين گزارش آمده است كه نگاه مردان به رمان با نگاه زنان تفاوت هاى بسيار دارد.
گفتنى است برخى ديگر از كتاب هاى مورد علاقه مردان در اين فهرست عبارت بودند از گتسبى بزرگ نوشته اف اسكات فيتزجرالد، قلب تاريكى نوشته ژوزف كنراد، صد سال تنهايى نوشته گابريل گارسيا ماركز، لوليتا نوشته ولاديمير ناباكوف، خوشه هاى خشم از جان اشتاين بك، ارباب حلقه ها از جى.آر.آرتوكين.

   
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308