جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  22/04/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > نقد و ادبيات

حلقه
گروه: نقد و ادبيات
نویسنده: نيكولاس ايوانز
منبع: مهرگان مهرداد

در منطقه و كوهستاني «هوپ» به دليل مشاهده شدن تعدادي گرگ كه به شكار دام‌‌ها مي‌‌پردازند، آرامش افراد ساكن و دامدارهاي منطقه به هم مي‌خورد. زيست‌شناسان اداره حفاظت از حيات‌وحش آمريكا به تكاپو مي‌افتند زيرا خوب مي‌دانند كه دامدارهاي «هوپ» به شدت از اين موجودات بيزارند و از 150 سال قبل كه شكارچيان به منطقه آمده بودند و جاده‌اي با جمجمه‌‌ها و استخوان‌هاي گرگ ساخته بودند تاكنون گرگي در اينجا مشاهده نشده بود.

بانفوذترين دامدار «هوپ» مردي است به نام «باك كالدر» كه بسيار مستبد و درعين‌حال جذاب و زن‌باره است وي به شدت با گرگ‌‌ها دشمن است براي كشتن آنها به طرق مختلف و انواع حيله‌‌ها متوسل مي‌شود اما از نيويورك زيست‌شناسي به نام «هلن راس» به آنجا منتقل مي‌شود كه با كشتار مجدد گرگ‌‌ها مبارزه كند.

«هلن» 29 ساله و مجرد است و در زندگي قبلي با نامزدش شكست خورده است حالا تنها به اين منطقه آمده و به مطالعه درباره اين موضوع مي‌پردازد. از طرفي پسر كوچك «باك كالدر» به نام «لوك» كه از تنهايي دروني وحشتناكي رنج مي‌برد و اين مسأله منجر به لكنت‌زبان وي شده است نيز به طبيعت و به ويژه حيوانات و گرگ‌هاي علاقه‌مند است و اين مسأله باعث مي‌شود كه بين او و هلن دوستي و الفتي به وجود بيايد و درست درحالي كه «باك» در انديشه تصاحب «هلن» است او به پسر «باك» دل مي‌بازد و اين دو گروه در تضادي آشكار به مبارزه با يكديگر مي‌پردازند هلن و لوك براي نجات جان گرگ‌‌ها و روح طبيعت و باك براي حفظ موضع استبدادي و قلمرو ديكتاتوري خويش و درنهايت...

رمان حلقه داستان تلخ آدم‌هايي است كه از طبيعت خويش فاصله گرفته‌اند و با خلق و خوي حيواني تنها به ارضاء غرائز خويش مي‌پردازند و حيواناتي كه مذبوحانه سعي در حفظ طبيعت و بقاء خويش دارند، قصه چرخه طبيعت كه انسان‌‌ها مدتي است از آن فاصله گرفته‌اند و در ظواهر زندگي مدرن گم گشته‌اند و در تضاد با خويش خويشتن به انهدام و تباهي آثار طبيعي و حيات‌وحش مي‌پردازند.

حلقه، مجموع آدم‌هايي است كه براي نياز شكار نمي‌كنند بلكه براي ارضاء حس غرور و خودخواهي و بزرگنمايي خويش در طبيعت دست مي‌برند، بشري كه تنها معتقد به اصل «همه چيز براي راحتي من آفريده شده است» مي‌باشد.

«حلقه» درواقع نوعي دام به خصوص است كه براي كشتن و از بين بردن توله گرگ‌هاي كوچك به كار مي‌رود اما تكرار اسم خاص «حلقه» در رابطه با انواع موضوع‌‌ها كه در سراسر داستان مطرح مي‌شود ما را به ياد چرخه طبيعت و انسان‌‌ها مي‌اندازد. انسان‌هاي از طبيعت جدا شده و حيوان‌هاي هوشمندي كه باهوش فزاينده خويش بسيار انسان‌گونه رفتار مي‌كنند تا روح طبيعت را حفظ نمايند.

در مقدمه كتاب شعري از «اگلالاسيوگس» آمده است كه اين ادعا را ثابت مي‌كند بخشي از آن به اين شكل است:

«زندگي انسان از كودكي تا كودكي يك حلقه است در هرچه قدرتي در حركت باشد وضع به همين شكل است».

   
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308