جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  18/04/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > نقد و ادبيات

ژان كريستف
گروه: نقد و ادبيات
نویسنده: رومن رولان
منبع: مريم علوي

ژان كريستف يكي از بزرگترين رمان هاي قرن بيستم است. ژان كريستف كتابي است در ده جلد كه خلاصه كردن آن «غيرممكن» است.

آنچه در زير مي آيد تنها اشاره اي است به هريك از جلدهاي اين كتاب عظيم و انساني قرن ما:

جلد اول: سپيده دم دوران كودكي ژان كريستف كه در يكي از شهرهاي كوچك و قديمي كرانه رودخانه راين مي گذرد. ژان كريستف در خانواده اي كه همه اهل موسيقي و هنر بودند متولد مي شود. پدربزرگش ژان ميشل نخستين معلم او در موسيقي است. مادرش لوئيزا زني ساده و دوست داشتني است. ژان در 12 سالگي پدرش را از دست مي دهد و مجبور به كار كردن مي گردد. از همان اوان درد تلخ فقر و رنج را مي چشد.

جلد دوم: بامداد دنباله زندگي ژان گريستف در دوره نوجواني در شهر زادگاهش. نخستين دوستش اوتو، نخستين عشقش مينا، باز دردها و رنج ها....

جلد سوم: نوجوان ژان كريستف در دربار دوك شهر، نوازنده مخصوص مي شود و با «سابين» بيوه جوان كه زندگي غم انگيزي دارد، آشنا مي شود. چندي بعد سابين مي ميرد.

جلد چهارم: طغيان آهنگ هاي ژان كريستف انقلابي و برخلاف سنت كهنه شهرش است، به اين دليل با مخالفت شديد روبه رو مي شود. در اين زمان كريستف به خاطر دفاع از دختري دهاتي، سربازي را مي كشد و مجبور به فرار مي شود و به پاريس مي رود.

جلد پنجم: بازار سر ميدان در پاريس تنها و سرگردان با فقر و گرسنگي دست به گريبان مي شود و كم كم با محافل هنري پاريس و موسيقي آنجا آشنا مي گردد. در اين قسمت رومن رولان انتقاد شديدي از هنر منحط اواخر قرن نوزدهم كرده است. كريستف با گراتسيا آشنا مي شود، او را گم مي كند و بعدها در دوران پير و كهولت بار ديگر او را مي يابد با اوليويه نيز آشنا مي گردد.

جلد ششم: آنتوانت در زماني كه كريستف در زادگاهش بود با دختري به نام آنتوانت آشنا شد. در اين جلد زندگي دردناك آنتوانت و برادرش اوليويه در يكي از شهرهاي كوچك فرانسه و پاريس شرح داده شده. آنتوانت در جواني مي ميرد.

جلد هفتم: در خانه دوستي كريستف با اوليويه دوستي فرانسه و آلمان است. هر دو از ابتدال هنر و تعصب ملي بركنارند. كريستف از طريق اوليويه با مردم حقيقي و ساده فرانسه آشنا مي شود.

جلد هشتم: دوستان اوليويه به تشويق كريستف به سرودن شعر مي پردازد، ازدواج مي كند ولي از ارتش به زودي جدا مي گردد. انقلابي در فرانسه به وقوع مي پيوندد. اوليويه كشته مي شود و كريستف به سويس فرار مي كند.

جلد نهم: بوته آتشين زندگي كريستف در سويس در خانه دوستش كريستف عاشق زن دوستش ليزا مي شود. اين عشق دوجانبه است. ليزا دست به خودكشي مي زند، ولي نجات مي يابد و كريستف از خانه دوستش فرار مي كند تا ديگر ليزا را نبيند و زندگي دوستش را تباه نكند.

جلد دهم: روز نو كريستف ديگر آهنگسازي بزرگ و معروف شده است. زندگيش به تنهايي مي گذرد. در اين زمان گراتسيا را دوباره مي بيند و عشقي عميق كه از سال ها پيش بين آنها وجود داشت، دوباره شعله مي كشد، عشقي افلاطوني. گراتسيا چندي بعد مي ميرد و كريستف را كاملاً تنها مي گذارد. ژان كريستف پسر دوستش اوليويه و دختر گراتسيا را نزد خود نگه مي دارد. آنها با هم ازدواج مي كنند و باز كريستف تنها مي ماند. كتاب با مرگ كريستف پايان مي يابد.

«ژان كريستف» درحقيقت دائره المعارفي است از هنر و موسيقي و فرهنگ اروپايي. زندگي نسل هايي است كه با تلاش ابدي بار سخت زندگي را به دوش دارند.

   
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308