جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  18/04/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > نقد و ادبيات

اوليس
گروه: نقد و ادبيات
نویسنده: جيمز جويس
منبع: مريم علوي

جيمز جويس نويسنده بزرگ و معاصر ايرلندي در سال 1922 اين اثر عظيم تجربي و شاهكار مكتب عريان ذهني را كه به عنوان مهمترين و مؤثرترين داستان قرن شناخته شده، به رشته تحرير درآورده است.

زمان وقوع داستان روز 16 ژوئن 1904 و محل آن شهر دوبلين، پايتخت ايرلند است. تمام حوادث تقريباً در مدت 16 ساعت اتفاق مي افتد. اين كتاب با مهارت و دقت تمام در همان قالب اديسه، اثر معروف هومر نوشته شده است. در اين قالب جديد ستيفن ديدلس «تلماك» در جست وجوي پدرش جوك و پولدبلوم «اوليس» مي باشد. در طول روز آنها دو بار از مسير يكديگر مي گذرند.

بدون آنكه همديگر را بشناسند، ستيفن باباك مليگن كه دانشجوي طب است، در يك قلعه قديمي نزديك ساحل زندگي مي كند. وجدان او از رفتاري كه در واپسين دم حيات مادرش انجام مي دهند، عذاب مي كشد. پدرش آنچنان مشروبخوار عاطل و باطلي است كه اصلاً به حساب نمي آيد. در مدرسه آقاي ديزي او را نصيحت مي كند. بلوم، كه اصلاً مجارستاني است، براي همسر بي وفايش مولي تويدي بلوم «پنه لوپ» صبحانه تهيه مي كند و سپس به كارهاي مختلفش ازجمله اداي آخرين احترامات به پدي ديگنم مي پردازد، در مراسم تشييع جنازه او به فرزندش رودي كه يازده روز پس از تولدش درگذشت، فكر مي كند.

در ميان مهيج ترين قسمت هاي داستان يكي ديدار ستيفن از كتابخانه يعني جايي است كه در آن رابطه بين شكسپير و پدرش را حدس مي زند و ديگر اغوا شدن بلوم توسط گرتي مك داول جوان «سيرس» است.

بلوم و ستيفن يكديگر را در فاحشه خانه اي ملاقات مي كنند و در آنجا از كابوس ها و رؤياهايي كه به نظرشان مي آيد رنج مي برند. ستيفن آنچنان مدهوش مي شود كه بلوم «كه وقتي بر روي او خم مي شود، فرزندش رودي را مي بيند» بايد از او مواظبت كند.

آنها به خانه بلوم مي روند، ولي ستيفن شب را در آنجا نمي ماند. داستان با انديشه هاي مبهم و درهم و برهم خانم بلوم، درحالي كه بعد از نيمه شب در رختخواب خود دراز كشيده است، به پايان مي رسد.

   
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308