جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  28/07/1398
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > مكاتب فلسفي

فلاسفه «ژ»
گروه: مكاتب فلسفي

ژامبليك


ژامبليك درحدود سال 283 ميلادي متولد شد. او اقدام به مرتب كردن فلسفه افلاطون نمود و تفسيراتي راجع به افلاطون و خدايان يوناني و همچنين درباره فرضيه‌هاي باطني مصري‌ها و كلدني‌ها و آشوري‌ها نوشته است.

تا سده نوزدهم ژامبليك به عنوان يكي از بزرگترين فلاسفه بشريت شناخته شده بود و در قرون اخير بي‌اندازه مورد ستايش بود، شاگردانش نامه‌هايي ساختگي منسوب به مراتوژولين درست كردند كه در آنها ژامبليك به عناوين، «گنجينه يونان» و يا «شنادهنده روح‌ها» خوانده مي‌شد.

ژامبليك در سال 333 ميلادي درگذشت.
ژرسونيد


لوي بن ژرسوم معروف به ژرسونيد به سال 1288 ميلادي متولد شد. نوشته‌هاي او دقت كپلر را جلب نمود و اختراعاتش «چوبدستي يعقوب» كه براي اندازه گرفتن زواياي بصري به كار مي‌رود و همچنين «اتاق سياه» او موارد استفاده زيادي پيدا كرد.

ژرسونيد درباره فيزيك، فيزيولوژي، رياضيات، منطق و اخلاق، روانشناسي، علم مابعدالطبيعه، تورات و تلمود كتاب‌هاي با ارزشي از خود به يادگار گذاشته است.

ژرسونيد به عنوان يك فيلسوف مذهبي در كتاب عمده خود به نام «ميلهاموت آدونه» (جنگ‌هاي خدا) كوشيد كه تجربه تاريخي قوم يهود را در ادراك جهان كه مبتني بر علوم فيزيك و رياضي است تكميل نمايد. وي به سال 1344 ميلادي درگذشت.
ژوستين شهيد


ژوستين شهيد Justin درحدود سال 100 ميلادي در شهر «سامري فلاوياپنوليس» كه اكنون «ناپلوز» خوانده مي‌شود به دنيا آمد. محتملاً سامري اصل نبوده بلكه قبلاً مشرك بوده و مسلماً پيش از تغيير مذهب، فلسفه شرك را مطالعه كرده زيرا او نخستين كسي است كه بر ضد شرك دلايل فلسفي به كار برده و اتهاماتي را كه فلاسفه شرك بر عليه اعضاي جامعه مسيحيت وارد كردند با زبان مخصوص خودشان رد كرده. از آثار او «مكالمه باتيفرون» و «مدايح» را مي‌توان نام برد. ژوستين در سال 165 ميلادي در روم به شهادت رسيد. ژولنيكس آرنولد ژولينكس Arnold Geulinex به سال 1624 متولد شد. مدت 12 سال در دانشگاه لوون در بلژيك، در مذهب كاتوليك تدريس مي‌كرد. بعد به مسلك كالوينسيم گراييد و استاد دانشگاه ليد در هلند گرديد. كتاب‌هايش را به زبان لاتين نوشته. عمده آثارش عبارتند از: «علم اخلاق» و «علم ماوراءالطبيعه». او بيشتر به اخلاق علاقه داشت و اخلاق او مبتني بر علم ماوراءالطبيعه بود. عقيده او در اين فرمول خلاصه مي‌شود «اين چنين است پس بايد اينطور باشد». ژولنيكس به پيروي از دكارت در شك نيرويي مي‌ديد كه انسان را به پي‌جويي حقيقت مي‌كشيد ژولينكس در سال 1669 درگذشت.

قسمت قبل   قسمت بعد
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308