جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  28/07/1398
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > مكاتب فلسفي

فلاسفه «ل»
گروه: مكاتب فلسفي

لارامي


پير دو لارامي به سال 1515 متولد شد. او نخستين كسي است كه به منطق ارسطو حمله كرد و در رد فلسفه ارسطو دو كتاب نوشت كه مطالعه‌اش از طرف پاپ تحريم گشت. او از فلاسفه بزرگي است كه افكار و عقايدش تأثير بسياري براي به وجود آمدن رنسانس كرد. لارامي به سال 1572 درگذشت.
لئوسي‌پس


لئوسي‌پس درحدود سال 400 قبل از ميلاد به دنيا آمد. لئوسي‌پس اهل ملطيه بود. او نظريه عناصر اتمي را سر و صورت داد كه بعدها دموكريت تكميلش كرد:

لئوسي پس عقيده داشت خلاء داراي نوعي هستي است. او براي نخستين بار ماترياليسم به مفهوم جديد را ايجاد كرد و اظهار داشت عقل خود مركب از نوعي اتم ويژه است كه از آتش هستي يافته است.
لاك


جان لاك J.Locke به سال 1632 در نزديكي بريستول به دنيا آمد. پدرش وكيل دادگستري بود و از آزاديخواهان به‌شمار مي‌رفت. لاك در 20 سالگي وارد آكسفورد شد و مدتي به تحصيل فلسفه پرداخت، ولي به اين درس علاقه‌اي نشان نداد. سپس وارد دانشكده طب شد، ولي آن را به پايان نرساند. مطالعه آثار دكارت و گاسندي ذوق فلسفي او را بيدار كرد و درنتيجه خودش شروع به تحقيق درباره بعضي مسائل مهم فلسفي نمود.

علي‌رغم اينكه جان لاك مسلول بود و در طول عمر سرگردان مي‌گشت، معهذا هميشه درحال مطالعه و تحقيق بسر مي‌برد. كتاب مهم خود يعني درباره فهم انساني را موقعي نوشت كه بيش از 60 سال داشت. او در سال 1704 درگذشت.
لايب نيتس


گوتفريد ويلهلم فون لايب نيتس G.W.V.Leibniz به سال 1646 در لايپزيك متولد شد. حقوق، فلسفه و رياضيات را در دانشگاه ينا فرا گرفت. در سال 1672 يعني در 26 سالگي دكتراي حقوق خود را گرفت و به عنوان سفير آلمان به پاريس عزيمت كرد. مدتي كتابدار و مشاور درباري حاكم هانوور گرديد و اين مقام را تا زمان فوت حفظ كرد.

لايت نيتس متأهل نشد و موقع مرگ ثروت زيادي از خود بر جاي گذارد كه به برادرزاده‌اش رسيد. او حقيقت را واحد مي‌داند، ولي درعين‌حال مانند دكارت قائل به كثرت است و مي‌گويد حقيقت واحد به صورت اجزاء بسيار درآمده است. لايب نيتس اين اجزاء را موناد مي‌خواند كه همان اتم دموكريت است. منتهي اتم جانداري كه قوه خلاقه‌اش در درون خودش است.

لايب نيتس در سال 1716 درگذشت.
لونژن


كاسيوس لونژن Cassius Longin احتمالاً به سال 274 قبل از ميلاد متولد شده. او مؤلف «رساله محتشم» و بعد از ارسطو، بزرگترين نقاد ادبي يونان قديم ناميده شده. راجع به او هيچ چيزي در دست نيست تنها يك موضوع مسلم است و آن اينكه لونژن وزير ملكه «زنوبي پالمير» مؤلف اين رساله نيست.

لونژن كه رساله محتشم قرن‌ها بدو منسوب بوده از 213 تا 274 بعد از ميلاد مي‌زيسته و حال آنكه مي‌بايستي اين رساله 50 سال پيش از ميلاد نوشته شده باشد. شاعران و نقادان چندي به استعمال سبكي كه اصولاً توسط اين افلاطوني ناشناس انشاء گرديده ادامه مي‌دهند همانطوري كه بوالو و ميلتون و تابورك و كانت، علم زيبايي‌شناسي و نقد را از اين نويسنده الهام گرفته‌اند.

قسمت قبل   قسمت بعد
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308