جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  13/04/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > گزارشات

بهترين كتابهاي سال ۲۰۰۳
گروه: گزارشات

انتخاب بهترين كتابهاي سال 2003 توسط منتقدان نشريه هفتگي نيويورك تايمز بوك ريو انجام شده است وعبارت است از چهار رمان، يك خود زندگي نامه- دو زندگي نامه يك كتاب تاريخي و يك مجموعه گزارش. در اين ميان سه رمان را رمان نويسان مرد آمريكايي و يك رمان را رمان نويس زن انگليسي نوشته اند.
سه نويسنده ادبيات غير داستاني زن هستند و دونويسنده مرد آمريكايي هستند يكي انگليسي و يكي هم از اهالي آمريكاي لاتين . همه رمانها، از لحاظ دورنمايه درباره مهاجران آواره و بي خانماني است كه دريافته اند به جايي رفته اند كه از آنها نيست و سرزميني كه رها كرده اند ديگر نمي توان دوباره آن را باز يافت از ميان نامزدهاي اصلي، شش كتاب ادبيات داستاني و دو كتاب ادبيات غير داستاني ، در شمار نخستين آثار نويسندگانشان بوده است، رقم درصدي كه در ميان كتابهاي نامزد شده در يك سال، رقمي بسيار بالا ست حال به معرفي و خلاصه كتاب هاي بر تر سال 2003 مي پردازيم:
1). بونتي
داستان واقعي شورش در كشتي بونتي« نوشته كرولين الكساندر- نشر وايكينگ» شورش در كشتي بونتي در اصل نام يك رمان تاريخي از چالز نورد هاف و جيمز نورمن است كه بر اساس شورش واقعي و معروف ملوانان يك كشتي جنگي انگليسي در 1789 عليه فرمانده خشن و بي رحم خود ، كاپيتان بلاي نوشته شده است.
رواي داستان ( راجر بيام) خود ناوبان سوم كشتي بوده و به تفصيل شرح مي دهد كه چگونه ملوانان كشتي به تحريك نا خدا (فلچر كريستتيان ) ، بلاي و هوادارانش را در يك قايق روباز قرار داده و در دريا رها مي كنند. خانم كرولين الكساندر مي خواهد ثابت كند كه ما شناخت درستي از شخصيت هاي داستان نداريم پژوهشهاي جانانه نويسنده از دادگاه نظامي چند ملوان كشتي و آشكار شدن آخر و عاقبت كريستيان و پلاي( كه اولي به قاچاق در مرز اسكاتلند مشغول مي شود و دومي به عنوان يك فرمانده شريف نيروي دريايي باز نشسته مي شود) به اين واقعيت مي انجامد كه منافع شخصي و نفوذ سياسي چند خانواده خرده مالك كه مي خواستند يكي از شورشيان را از مرگ نجات دهند ، مسير قوانين نيروي درياي انگلستان را تغيير داده است و از بلاي كاپيتان شرافتمند نيروي دريايي مردي خشن و بي عاطفه ساخته شده كه سبب تحريك ملوانان خود و ايجاد شورش در كشتي شده است.
2). كوچه آجري
نوشته مونيكا علي- نشر اسكريبنر. ما جراي اين رمان در باره سر نوشت و سعي بي پايان گروهي از مهاجران بنگلادشي است كه در كوچه آجري محله ايست اند لندن زندگي مي كنند اين رمان نيز مانند بسياري از رمانهاي قرن نوزدهم درباره مردمي است كه از اصل و نسب خود بريده شده اند. داستان چون گردابي دور خود مي چرخد.
شخصيت اول رمان نازنين، دختري نجيب و دهاتي است كه در هجده سالگي از داكا به لندن مهاجرت كرده و بر طبق برنامه از پيش تعيين شده پدرش با مرد چهل ساله اي به نام پانو ازدواج مي كند و...
در پس زمينه هاي داستان و نه به شكلي آشكار ، ما تضاد فرهنگي شرقي با ارزشهاي غربي را مي بينيم و انتخاب شخص و نيروي عاطفي صحنه هاي دلنشين مي آفريند و خواننده را با فوران احساسات شخصيت ها مواجه مي كند. شخصيت هاي رمان همه مومن و ديندارند و زندگي را از ديدگاه كتاب آسماني مسلمانان مي بينند. بخشهاي پاياني كتاب چنان نيرومند است كه براي نويسنده به ويژه در نخستين رمان خود ، موفقيت درخشاني به شمار مي آيد مونيكا علي كه اينك نامش در فهرست بهترين رمان نويسان جوان انگليسي درج شده در داكا به دنيا آمده و در انگليس بزرگ شده است.

3). شهر وامانده نوشته تي كوراگسان بويل- نشر وايكينگ . شهر وامانده محل زندگي و تجمع گروهي از هپي هاي دهه 1970 در كاليفرنياست، هپي هاي خوش باش به گفته يكي از آنها در اردوگاهي تابستاني بدون آقا بالا سر در ضيافتي بي پايان به سر مي برند. آنها مي خواهند با عشق و ايمان به زندگي عادي و بدون تظاهر و بازي و فكر در آمد و انباشتن آن تا درمتعادل( يعني دلار!) عمر خود را به پايان بر سانند ولي انواع دشواريها پيش آيد: فساد اخلاقي - روابط نامشروع- حسادت و كينه ها و اعتياد به الكل و مواد مخدر.
در دل اين فضاي آشفته دو داستان عاشقانه هم آمده است. يكي درباره روابط يك دختر طبقه متوسط شهري نيويورك و جواني كه يك مشمول فراري از نظام وظيفه است و ديگري درباره يك صياد منزوي پوست خز و زني جوان كه او را تنها پناهگاه امن خود در اين دنياي رو به زوال مي داند. گو راسان بويل كه گويا خود مدتي در ميان اين جوانان وا خورده زندگي كرده است در هيچ يك از آثار قبلي خود نتوانسته در بيان پيچيد گيهاي عاطفي آنان تا اين حد موفق باشد. شهر وامانده با ريشخند اجتماعي و طنز تلخ نهفته در آن، شايد اوج كار او در اين زمينه باشند.
4). قلعه تنهايي
نوشته جوناتاني لتم- نشر دابلي دي . هر انساني كه در جستجوي « باغ تمدن» با مكان بهشتي و سعادت خويشتن است اما چه كسي فكرش را مي كرد كه مي توان اين مكان بهشتي را در محله كوچك بوئروم هيل در بركلين دهه 1970 دهه دلهره و وحشت و ترور زماني كه نيويورك داشت بحران شكست و افوال خود را آغاز مي كرد ، باز ساخت!؟ براي ديلن قهرمان رمان، اين مكان بهشتي همين محله بوده است .
ديلن پسر بچه سفيد پوستي است كه با منيگوس پسرك باهوش سياهپوستي كه همسايه آنهاست آشنا مي شود رودر روييهاي پايان ناپذير خواسته ها و سليقه هاي بچه هاي سياه و سفيد و موسيقي سياه پوستان از جاز و بلوز گرفته تا موسيقي رپ دل مشغولي آنهاست.
محله دوران كودكي قهرمانان كتاب كه نويسنده آنرا مثل كف دست مي شناسد ، امروزه البته عوض شده و جاي آنها را رستورانهاي معروف و لباس فروشيهاي اشرافي گرفته است و محور تاريخي اين رمان پر مايه و جديد لتم همين دگرگوني و تحول است كه كما بيش با رئاليسم جادويي بيان مي شود. آدمها نيز با گذشت زمان تغيير شكل مي دهند همانگونه خيابانها و محلات نيويورك تغيير شكل دادند.
ديلن ومينگوس نيز زماني كه به اوج قدرت رسيدند با تصادف يا منطق سر نوشت و با ضربه ساده و غم انگيز گذشت زمان تغيير شكل دادند.دليل آن جوان رويايي اول كتاب كه با مطالعات درسي دوستان سياهپوستش به متانت و وقاري ممتاز دست يافته بود چون سر انجام يك منتقد خشك و متكلف موسيقي مي شود آن حالت وقار و متانتش را از دست مي دهد و يا مينگوس كه به دليل عقايد افراطي و رنگ پوستش به زندان مي افتد و سر نوشتي تلخ و تراژيك پيدا مي كند.

5). خورشچف خودش و روزگارش
نوشته ويليام تابمن- نشر نورتون. نيكتيا خورشچف بر چهل و هفت سال اول دوران حكومت كمونيستي يعني تقريبا دو سوم تمامي تاريخ آن دوره ، اثر ژرف باقي گذاشت او در برنامه مالكيت اشتراكي استالين كه ميليونها دهقان را نابود كرد و نيز در برنامه پاكسازي خونين اواخر دهه 1930 دست داشت؛ بازداشتها و اعدامهاي هزاران نفر در او كراين 1939 را او رهبري كرد. رياست حزب در مسكو جايي كه دادگاهاي انقلابي بوخارين، كامنوف و زينوويف را به مرگ محكوم كرد در دست او بود.
زندگي پر فراز و نشيب اين كارگر فلز كار معادن زغال سنگ تا اوج قدرت پله هاي ترقي را پيمود و درهاي كرملين را بر روي خود گشود ، موضوعي تحقيقي براي ويليام تابمن، استاد علوم سياسي كالج! مهوست، است كه پس از دو دهه تحقيق و مطالعه و نگارش، كتابي جامع و كامل از زندگي و شخصيت او ارائه داده است.
تابمن براي نوشتن كتاب خود از منابع فراواني سود برده كه فهرست آن در حدود 13 صفحه است!! و بيش از هفتاد مصاحبه با فرزندان ، نوه ها و بستگان نزديك خور شچف در آن ميان ديده مي شود !
6).دنياي شناخته شده
نوشته ادوارد.بي.جونز- ناشر اميستاد رهارپر كالينز . داستاني كه نويسنده در ذهن خود پرورانده واقعيتي است كه در بخشهايي از كشور آمريكا وجود داشته است، يعني برده داران سياه پوستي كه كه از بردگان خود سخت حمايت كرده اند و در حقيقت باطن برده داري را مشخص مي كند. در اين رمان چند شخصيت شرور و آدم منفي نيز حضور دارند زيرا برده داري كل يك جامعه را مسموم مي كند و به همين دليل در اين عرصه يك قهرمان واقعي نمي تواند وجود داشته باشد.
نخستين رمان جونز مانند مونتاژ كردن داستانهايي در دل داستانهاي ديگر است هر چند نويسنده گوش و هوشي قوي براي نقل گفتگو ها و قريهه سرشاري براي دريافت اشاره ها و حركات فردي آدمها دارد اين رمان انباشته از فرديتها است كه در تصوير گسترده بد ناميها و حقارت ها و خفت و خواريهاي ارائه شده گم نمي شدند. نويسنده مي داند كه چگونه بر خوردهايي دراماتيك بيافريند تا خواننده را بتر ساند و بيزار كند. همانگونه كه فردريك انگلس درباره جامعه فرانسه پس از انقلاب ا ز رمانهاي بالزاك بيش از همه جامعه شناسان و سياستمداران مطلب آموخت( و خودش به اين امر همواره اعتراف مي كرد) درباره تاريخ بردگي در آمريكا نيز همين مطلب صادق است.
جونز در نخستين رمان خود تاريخ برده داري را به گونه اي به تصوير نكشيده است كه گويي به پايان رسيده بلكه چنان نمايش داده كه گويا در دنياي پر هرج و مرج كنوني نيز امكان وقوع آن هست و شايد تا به حال به وقوع پيوسته باشد و اين مهترين پيام رمان است.

   
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308