جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  20/04/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > نقد و ادبيات

اندوه ناكترين كمدي و ظالمانه ترين مرگ
گروه: نقد و ادبيات

قصه پيراموس و تيسبي ؛ شعري از اويد

يكي از داستانهاي معتبر اويد و يكي از جانسوز ترين آنها داستان فيلوملا است . تره اوس ، شوهر خواهر فيلوملا پس از تجاوز به او زبان او را مي برد و به زندانش مي اندازد. فيلوملا سر گذشت خود را بر نقش پرده اي مي بافد و آن را براي خواهر خود پرو كند، مي فرستد. پروكند با همدستي فيلوملا فرزندان خود را مي كشد و گوشت آن ها را به خورد تره اوس مي دهد. دو خواهر پس از تحمل رنج ها و مشقت هاي بسيار به پرنده تبديل مي شوند ، اين داستان از كهنترين افسانه هاي جهان است كه قدمتش به زمان هومر مي رسد و پس از وي در تمام ادبيات; رومي يوناني رد پاي آن ديده مي شود.

اويد از همين خمير مايه براي داستان فيلو ملا در ادبيات قرون وسطي استفاده كرد و سرانجام شكسپير در نمايشنامه تيتوس آندرو نيكوس( با خمير مايه خشن تر) از آن سود برده است. ( نمونه ايراني اين افسانه داستان بلبل سر گشته است : قصه تبد يل انسان بي گناه به پرنده) در نمايشنامه هاي بعدي نيز از اين داستان استفاده شده است . از جمله در منظومه پرووانسي فلامنكا كه تاريخ آن به 1234 ميرسد ذكر اين داستان رفته است( به همراه ديگر داستانهاي اساطير روم و يونان كه اغلب هم از اويد گرفته شده است) هنر عشق ورزي ، يكي از برجسته ترين آثار اويد را ، اولين شاعر فرانسه ، كريتين دو تروا ترجمه كرد، هر چند اين اثر از بين رفته ولي چهار ترجمه ديگر از اين مجموعه باقي مانده است .
يكي از اين ترجمه ها از مترالي شاعر جوان رومي است كه ابتكارات جالبي در آن « به كار رفته است . مدتي بعد( بين سالهاي 1316تا 1318) مسخ شدگان اويد ترجمه شد و تفريط اخلاقي 70000 مصراعي در بحر هشت هجايي به آن منضم گرديد . سراينده ناشناس ( احتمالا اهل بور گندي ) ابتدا داستان را نقل كرده و سپس خودش نكاتي به آن افزوده است مانند داستان نارسيوس و گل نرگس: گل غرور آدمي .
براي درك و شناخت قرون وسطي از طريق ادبيات ، خواندن سه كتاب ضروري است: كمدي دانته، قصه هاي كنتر بري و رمان گل سرخ.

قسمت قبل   قسمت بعد
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308