جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  28/06/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > گزارشات

بزرگداشت مولانا جلالدين بلخي
گروه: گزارشات
منبع: ايسنا

دبير شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي از بزرگداشت مولانا در 8 مهر ماه سال جاري در خانه كتاب خبر داد و اظهار داشت: امروزه نام مولوي همراه با صداي شعر، آهنگ ني جادويي او، عالم را از عطر نغمه‌هاي حيات پر مي‌كند و روح‌هاي مستعد را به افق‌هاي متعالي مي‌كشاند. نام و آثار مولوي هرگز از يادها نمي‌رود و روز به روز در جهان زنده‌تر مي‌شود.

‌ علي‌اصغر محمدخاني، با اشاره به توجه روزافزون جهانيان به مولوي گفت: امسال در روز بزرگداشت مولوي، يكصد و چهل و سومين نشست كتاب ماه ادبيات و فلسفه با همكاري شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي در روز سه‌شنبه هفتم مهر ماه در خانه كتاب برگزار مي‌شود و دكتر محمدعلي موحد، دكتر توفيق سبحاني و دكتر مريم مشرف درباره ”آثار منشور مولوي“ سخن مي‌گويند.

وي با اشاره به آثار منظوم و منثور مولانا گفت: در سا‌ل‌هاي گذشته درباره انديشه‌هاي مولوي در مثنوي و غزليات شمس بحث شد و امسال آثار منثور مولانا شامل فيه مافيه، مكاتب و مجالس سبعه بررسي مي‌شود. محمدخاني افزود: البته آثار منشور مولانا اهميت آثار منظوم او را ندارد و برخي نكته‌ها و داستان‌هاي اين آثار در پاره‌اي از انديشه‌ها و حكايات مثنوي آمده و خواندن آنها در شناخت زندگي و افكار مولانا بسيار سودمند است.

سردبير كتاب ماه ادبيات و فلسفه تصريح كرد: امروزه پس از قرن‌ها علاقه‌اي كه نثار نام و خاطره مولانا مي‌شود نشان مي‌دهد نسل‌هاي انساني به آنها كه عشق به انسانيت و صلح و نيكي را به انسان‌ها مي‌آموزند بيش از آنها كه نفرت و ستيز و كينه را فرانموده‌اند، تكريم و احترام مي‌گذارد.

دبير شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي در پايان اشاره كرد: در سال جاري با دانشگاه‌ها و نهادهاي فرهنگي در داخل كشور و استادان زبان و ادبيات فارسي در خارج از كشور هماهنگي شده است تا برنامه‌هايي را براي بزرگداشت روز مولوي طراحي و اجرا كنند.

   
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308