جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  24/01/1403
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
معرفي كتاب > مجله > فرهنگي - آموزشي

قیمت آی کتاب
50,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

خرید تلفنی

مجله جهان كتاب ۲۹۲ - ۲۹۳
نويسنده: گروه نويسندگان
ناشر: جهان كتاب
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 68
اندازه كتاب: رحلی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 103760


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
سال هجدهم. شماره ۶ - ۷

شهریور - مهر

این شماره با نامه‌ای دیگر از پراگ، نوشتة پرویز دوائی آغاز می‌شود که عنوان آن «کاشکی ...» است. در این نوشته، دوائی به پرسشی دربارة راز ماندگاری برخی از فیلم‌ها و کتاب‌ها پاسخ گفته و برای نمونه‌ از آثاری یاد کرده است.

مقالة «رخدادی به نام خواندن» نوشتة یزدان منصوریان به موضوع مطالعه و «خواندن» به مثابه رخدادی ذهنی پرداخته است و برخی از عوامل بی‌علاقگی به کتاب خواندن و همچنین تاثیرات متفاوت یک کتاب بر افراد مختلف را مورد بحث قرار داده است. مقالة عبدالحسین آذرنگ با عنوان «چه وضعیتی در نشر مطلوب است؟» ویژگی‌هایی را مطرح می‌سازد که در همة جوامع می‌تواند وضعیت مطلوب نشر باشد. وضعیتی که همة عوامل دخیل در نشر (پدیدآورندگان، خوانندگان، و ناشران) از آن سود ببرند یا به رضایتی متناسب با هم دست بیابند. سپس مقالة «تهدید یا فرصت؟» به قلم مجید رهبانی به بحثی اختصاص دارد که این روزها مطرح شده و همچنان دربارة آن اظهار نظر می‌شود، یعنی لغو ممیزی پیش از انتشارکتاب. نویسنده به رغم نظر شماری از ناشران، لغو ممیزی پیش از انتشار را نه تنها تهدید نمی‌داند، بلکه برآن است که از این فرصت باید به نفع تسهیل در کار نشر کشور، رفع نسبی فشارها و محدودیت‌ها و تعیین و تحدید حدود اختیار ممیزان، و نیز تثبیت حقوق ناشران و پدیدآورندگان آثار بهره گرفت.

در بخش معرفی و نقد کتاب‌ها، از جمله این عناوین مورد بررسی قرار گرفته‌اند: کتابشناسی آثار فارسی چاپ شده در شبه قاره (هند و پاکستان و بنگلادش) تدوین عارف نوشاهی/ به قلم علی صفری آق‌قلعه؛ بادبان‌های جنوب : دریانوردی بادبانی در خلیج فارس و اقیانوس هند تالیف علی پارسا/ از کاوه بیات؛ مرزبان توحید: کارنامة محمدرضا حکیمی تدوین سعید حسینی و کاظم حسینی/ از علی‌محمد دادقانی؛ حکایت پیر قصه‌گو:گفت‌وگو با مهدی آذر یزدی به کوشش پیام شمس‌الدینی/ از علی‌اکبر جعفری ندوشن.

گفت وگو با شاعران به کوشش گیرهاردی تیکو و علیرضا انوشیروانی/ از محمدرضا محمدی آملی؛ آقای صداقت! اگر جای شما بودم ... اثر کاظم سادات اشکوری/ به قلم اکبر اکسیر؛ ذهن روسی در نظام شوروی نوشتة آیزایا برلین/ از معصومه علی‌اکبری؛ حق به شهر: ریشه‌های شهری بحران‌های مالی نوشتة دیوید هاروی/ از زهره روحی؛ نشت نشاء: جستاری در پدیدة فرار مغزها نوشتة رضا امیرخانی/ از محمد فکری؛ جامعة شبکه‌ای طبقة کارگر نوشتة جک لینچوان کیو/ از جاوید سرایی. همچنین چاپ جدید تهران مخوف اثر مشفق کاظمی در مقاله‌ای با عنوان «طهران مخوف یا تهران محذوف» به قلم شاپور بهیان مورد نقد قرار گرفته است

زری نعیمی در صفحة خود، «هزار و یک داستان»، این بار به بررسی 7 کتاب از ادبیات معاصر ایران پرداخته است: این بازی کی تمام می‌شود؟ / آیت دولتشاهی؛ بخت برگشته/ فرزام شیرزادی؛ پرترة ملینا/ حسن شکاری؛ تریو تهران/ راضیة انصاری؛ چهارخانه/ رویا سید رئیسی؛ سیب ترش/ فرشته نوبخت؛ کی سیب می خوره؟ / میلاد صادقی.

از محمد فرح‌زاد مقاله‌ای می‌خوانیم با نام «دکتر حری طلایه‌دار دانش اطلاع‌رسانی در ایران» که در آن به تفصیل به زندگی و آثار و جایگاه آن استاد زنده‌یاد در دانش کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران پرداخته است. مقالة «به یاد شاندور کیگل» از محسن جعفری‌مذهب یادکردی است از یک ایران‌شناس کمتر شناخته شدة مجارستانی .

معرفی کوتاه چند کتاب و یادی از درگذشتگان در ادامه می‌آید. سپس دو بخش‌ ثابت مجله، «تازه‌های بازار کتاب» از فرخ امیرفریار و صفحة طنز «کافه کله‌قند» از فاضل ترکمن را می‌خوانم که این بار شعر بلندی است حدیث نفس‌گونه به نام «اشک تمساح».

پایان‌بخش این شمارة جهان کتاب، بخش ویژة ادبیات کودک و نوجوان است که به کوشش عباس تربن تهیه می‌شود


كتاب هايي در اين زمينه

ادبیات ما زیر ذره بین
   

مجله جهان کتاب 312 - 311
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

پویایی نقد
   

مجله جهان کتاب ۳۰۱ - ۳۰۳
   

روی موج اف ام با بتهوون
   

مثنوي و مردم
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837