جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  24/01/1403
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
معرفي كتاب > مجله > فرهنگي - آموزشي

قیمت آی کتاب
70,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

خرید تلفنی

شماره نوروزی جهان کتاب
ناشر: جهان كتاب
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 88
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 107853


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
سال هجدهم
شمارة 11
بهمن ـ اسفند 1392< p> آغازگر آخرین شمارة سال 1392 جهان کتاب، مقاله‌ای به مناسبت نوروز از جلیل دوستخواه است. این نوشته، آیین کهن استقبال از بهار را «نگینی درخشان بر دیهیمِ جشن‌های ایرانی» و «نماد همدلی و همزبانی همة ایرانیان و ایرانی‌فرهنگان» جهان می‌شمارد:

«نوروز و آیین‌های کهن‌بُنیاد آن، همة اسطوره و آرمان و فرهنگ و تاریخ و ادب ِ هزاران سالة ایرانیان را یکجا در خود فراهم آورده است و سالی یک بار آنان را در پیوند و پیمان رازآمیز فرهنگی‌شان به سرآغاز ِ سرآغازها و سرچشمة سرچشمه‌ها می‌برد تا تن و جان در آب ِ پاکی و راستی بشویند و پیمان نو کنند که همواره ایرانی و نیک اندیشه و نیک گفتار و نیک کردار و نوخواه و نوجو و نوگردان بمانند و تا هستند، آزاده و سرافراز و پویا و کوشا باشند...

ايرانيان، در تمام فراز‌ و نشيب‌هاي تاريخ ِ تلخ و خونبار ِخود، اين يادمان هزاره‌ها را همچون مردمك چشم ِ خويش پاس داشته و به پسينيان سپرده‌اند تا به روزگار ما رسيده است و بي‌گمان به روزگاران آينده نيز خواهد رسيد و وابستگان بدين فرهنگ شكوهمند را هم‌پيمان و همْ‌دل نگاه خواهد داشت. »

«به خاطر باران ...» به قلم پرویز دوائی، نامه‌ای دیگر است از مجموعة «نامه‌های پراگ» وی. بخش اول از مقالة عبدالحسین آذرنگ با عنوان «ویرایش، عرصة بی‌تشکل و بدون انسجام» در پی می‌آید که به مسائل گوناگون ویرایش در ایران می‌پردازد. کامیار عابدی به مناسبت صدمین سال تولد دکتر پرویز ناتل خانلری مقاله‌ای دارد با نام «پرویز ناتل‌خانلریِ شاعر» که به این وجه خاص از شخصیت و کارنامة ادبی وی اختصاص دارد. «گامایون و کارنامة پربارش» از مجید رهبانی، نوشته‌ای است دربارة یک مترجم پُرکار اما ناشناخته. در این مقاله ضمن توجه به پیشینة ورود کتاب‌های چاپ شوروی به ایران و موضوع‌های این آثار و مترجمان آن‌ها، شرحی کوتاه از زندگی پرماجرای «گامایون» نیز به دست داده شده است.

در بخش معرفی و نقد کتاب‌ها، از جمله این عناوین مورد بررسی قرار گرفته‌اند: انسانیت، جاناتان گلاور/ نوشتة فرخ امیرفریار؛ یادداشت‌های شاهنامه، جلال خالقی مطلق/ از سجاد آیدنلو؛ روزنامه‌نگار صداپیشه، جُنگِ نوشته‌های علی کسمایی/ نوشتة سید فرید قاسمی؛ چند قطره خون برای آزادی، گردآوری مظفر نامدار/میثم غلامپور؛ حدیث نفس(ج2)، حسن کامشاد/ از هادی میرزانژاد موحد؛ یادداشت‌های سفر اصفهان، علی جواهرکلام/ از زهره روحی؛ تاریخ اردبیل در عهد قاجار، صیاد نوری/ نوشتة داریوش به‌آذین؛ چوتاشی در مازندران، مصطفی رستمی/ از رجبعلی مختارپور؛ به گرمسیر، هرمز علی‌پور/ از امین فقیری؛ یادگیری برای زیستن، لوک فری/ جاوید سرایی؛ نلسون ماندلا: یک زندگینامه، مارتین مردیت/ ترجمة قدرت‌الله مهتدی؛ دوست اس.اس سلین/ ترجمة نازلی صولت قشقایی.

دو گفت‌وگو با فیلیپ راث و جویس کرول اوتس با عنوان «هزار امریکا» با ترجمة یاسمن مَنو در پی می‌آید. سپس زری نعیمی در صفحة «هزار و یک داستان»، به بررسی 10 کتاب از ادبیات معاصر ایران می‌پردازد: آذر، شهدخت، پروین و دیگران / مرجان شیرمحمدی؛ اوج و موج/ صدف راه خدا؛ جوانی/ عباس پژمان؛ خوف/ شیوا ارسطویی؛ عاشقانة مارها/ غلامرضا رضایی؛ لالمونی/ جواد ماه‌زاده؛ ما در عکس‌ها زندگی می‌کنیم/ پری‌ناز رئیسی؛ نوروز آقای اسدی/ محمد کلباسی و ...

در این شماره، صفحة شعر جهان کتاب بار دیگر گشوده می‌شود. سایه اقتصادی‌نیا عهده‌دار این صفحه است که نام آن «وقت شعر» است. در این شماره، این دفترها بررسی شده‌اند: با دست‌هایم راه می‌روم/ اسماء شریف‌زاده؛ بنی‌آدم/ هیوا مسیح، دهان تسلّی/ منصور اوجی؛ رسم هندسی مالیخولیا/ سهراب رحیمی؛ کودکی و تماشای زمین/ اسماعیل خلج؛ نام‌مان در هوا سرگردان است/ عادل بیابانگرد جوان.

معرفی کوتاه 10 کتاب و یادی از درگذشتگان در ادامه می‌آید. فرخ امیرفریار نیز در نوشته‌ای با عنوان «روزنامه‌نگارِگریزان از روزمرّگی»یاد علیرضا فرهمند را گرامی داشته است. سپس دو بخش‌ ثابت مجله، یعنی «تازه‌های بازار کتاب» از فرخ امیرفریار و صفحة طنز «کافه کلّه‌قند» از فاضل ترکمن را می‌خوانیم.

پایان‌بخش این شمارة جهان کتاب، بخش ویژة ادبیات کودک و نوجوان است که به کوشش عباس تربُن و با همکاری فرشته سلیمانی و شادی خوشکار تهیه شده است.


كتاب هايي در اين زمينه

مجله جهان کتاب 312 - 311
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

پویایی نقد
   

اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غادة السمان ؛نقد تطبیقی
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

نقد و بررسی آثار محمدعلی جمالزاده
   

نقد و بررسی آثار احمد محمود
   

نوشتن تا مغز استخوان
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837