جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  11/09/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
معرفي كتاب > دائره المعارف > لغت نامه

قیمت آی کتاب
70,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

تغيير اقليم : فرهنگ واژگان
نويسنده: مريم خليلي يادگاري
ناشر: جهاد دانشگاهي
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 168
اندازه كتاب: پالتویی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 111267


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
تاثیر شگرف گرمایش جهانی بر کره زمین و مشکلات گسترده‌ای که در محیط‌ زندگی انسان در نتیجه این تغییرات به‌وجود آمده است به یکی از چالش‌های بزرگ جوامع بشری تبدیل شده است. در همین راستا در اجلاس زمین ریودوژانیرو تشکیل و این مسایل در آن مطرح شد.

دانشمندان در آن اجلاس با طرح مباحث مربوط به پدیده تغییر آب و هوا، خطر گرم شدن زمین و عواقب آن را به دولتمردان خاطرنشان کردند. به این ترتیب چارچوب کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در این اجلاس شکل گرفت و از سوی کشورهای مختلف به امضا رسید. با اجرایی شدن کنوانسیون، فعالیت‌هایی برای موثر کردن اقدامات آن شکل گرفت و در نتیجه آن پروتکل کیوتو در سومین کنفرانس اعضا ارایه شد.

پیمان کیوتو، پیمانی بین‌المللی به منظور کاهش صدور گازهای گلخانه‌ای است، این گازها عامل اصلی گرم‌شدن زمین در دهه‌های اخیر محسوب می‌شود. این پیمان که پیمان‌نامه ریو را تکمیل و ترمیم می‌کند در چارچوب سازمان ملل متحد شکل گرفته است. مباحث تغییر اقلیم که در این پروتکل مطرح شد، واژگان جدیدی را وارد دنیا و دانش در این حوزه کرد. این واژگان با توجه به بار حقوقی کنوانسیون و پروتکل در مذاکرات بین‌المللی و انواع قراردادهای مربوط به ساز و کارهای بازار محور پروتکل کیوتو به‌کار گرفته می‌شوند.

کتاب «تغییر اقلیم: فرهنگ واژگان» به بیان تعریف این واژگان می‌پردازد و مخاطبان را در شناخت مفاهیم پایه‌ای این مباحث یاری می‌کند. این واژگان بر اساس حروف الفبای انگلیسی طبقه‌بندی شده و در کنار تعریف فارسی هر واژه،‌ تعریف معادل انگلیسی همان واژه نیز آورده شده است. ظرفیت‌سازی، جذب و ذخیره‌سازی کربن، چرخه کربن، گواهی‌های کاهش انتشار، کلروفلوئوروکربن‌ها،‌ مدل‌های اقلیمی، حساسیت اقلیمی، شگفتی‌های اقلیمی، سیکل ترکیبی، تولید هم‌زمان، دوره تعهد، ذخیره دوره تعهد، کمیته کل، اثر گلخانه‌ای، گازهای گلخانه‌ای، صندوق اقلیم سبز، هوای داغ،‌ اثر جزیره حرارتی، برنامه تخصیص ملی، گاز ردیابی، چرخه گرمایی نمکی و اهداف شدتی برخی از اصطلاحات و واژگانی هستند که در این کتاب تعریف می‌شوند.

در بخشی از کتاب در تعریف چرخش معکوس نصف‌النهاری آمده است: «چرخش جهانی اقیانوس‌ها در اثر چگالی است. جریان‌های سطحی در اثر وزش بادها (از قبیل گالف استریم) از بخش استوایی اقیانوس اطلس به سمت قطب می‌روند، در حالی‌که هم‌زمان خنک می‌کند و در نهایت عرض‌های جغرافیایی بلند (با تشکیل آب‌های عمیق آتلانتیک شمالی) غرق می‌شود. به این ترتیب اختلاط وسیعی بین حوزه‌های اقیانوسی، با کاهش تفاوت‌های میان آن‌ها و تبدیل اقیانوس‌های کره زمین به یک سیستم جهانی، رخ می‌دهد. وضعیت این چرخه تاثیر وسیعی بر اقلیم کره زمین دارد.»


كتاب هايي در اين زمينه

مراقبت از محیط زیست
   

رازهاي شگفت آور
   

وقتی رودخانه ها می خشکند
   

پوشش گياهي كره زمين
   

LEVOLUTION HUMAINE
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

اقیانوسی به نام زمین
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837