جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  01/01/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
معرفي كتاب > تاریخ و جغرافیا > جهان

قیمت آی کتاب
190,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

تاريخ دنياي قديم ؛ سه جلدي
نويسنده: ف. پ. كورفكين
مترجم: غلامحسين متين
ناشر: شبگير
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 570
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 3
کد کتاب: 70591

فروخته شد - موجود نمی باشد
کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
سه جلدي

نظام برده داي براي ستمديدگان رنج و درد بزرگتري به بار آورد و جنگ هايي كه براي برده گرفتن برپا شد، بسياري از كشورها را ويران و خالي از سكنه نمود.

ثروتي كه از كار بردگان حاصل شد، به برده اران امكان دادكاخ ها و معابد عظيمي بنا كنند، مجسمه ها و تصوير و آثار هنري ديگري به وجود آورند، در نتيجه در شرق باستان معماري و مجسمه سازي توسعه ي زيادي حاصل كرد و رشته هاي علمي پديد آورد.

يوناني هاي آزاد، با واگذاري كارهاي دشوار به بردگان، خود امكان يافتند به خلق هنرهاي درخشان به پردازند و پيروزي هاي چشمگيري در عرصه علم به دست آورند...

جغرافياي طبيعي بين النهرين

يكي از تمدن هاي باستان و سر منشاء تمام تمدن هاي دنيا سرزمين بين النهرين است كه در عراق كنوني واقع شده است ميان رودان و يا بين النهرين به وسيله دو رود پرآب دجله و فرات مشروب مي شود از اين رو به اين سرزمين بين النهرين و يا ميان رودان مي گويند اين دو رود از كوهستان هاي ارمنستان سرچشمه مي گيرند و با فاصله زيادي از يكديگر و با سرعت زياد پس از گذشتن از معابر عميق وارد جلگه بين النهرين گشته و پس از مشروب نمودن آن قسمت شما عراق به طرف جنوب عراق سرازير مي گردند .

به واسطه ي اين دو رود جلگه بين النهرين شكل مي گيرد كه اين جلگه از مشرق به فلات ايران و كوههاي زاگرس و از مغرب به صحراي تار(يا صحراي شام) محدود مي شود در شمال بين النهرين با فلات آسيا صغير واقع شده است كه تا حدودي از نظر وضعيت طبيعي شبيه فلات ايران است به طور كلي بين النهرين از دو تقريباً متمايز شمالي و جنوبي تشكيل شده است دامنه كوههاي شمال شرقي كه خود از سلسله جبال زاگرس است كه به رشته كوههاي تاروس مي پيوندند و مرتفع ترين قسمت آن در مرز بين ايران و تركيه و عراق قرار گرفته و قسمت جنوبي ، شامل سرزمينهاي پست مركزي و زمينهاي با تلاقي نزديك دهانه خليج فارس مي باشد

در جنوب بين النهرين اقتصاد كا ملا ً به رودخانه و طغيانهاي ساليانه آن بستگي دارد يكي از خصوصيات اين قسمت ، وضعيت خاص طبيعي و آساني مجزا سازي در اين منطقه است . اين كاري است كه از زمان سو مريان …#34; اقوام ساكن در اين قسمت …#34; طوايف و گرو ههاي مختلف انساني را به خود جلب كرده است .در قسمت هاي ديگر بين النهرين نيز اقتصاد تا حدودزيادي متكي به جريان رو دخانه ها بوده است . در شمال بغداد ، يعني بين النهرين مركزي رو دخانه هاي دياله و زاب كوچك و بزرگ و همچنين رو دخانه خابور سبب ايجاد نظم اقتصادي خاصي مي شوند . در شمال بين النهرين هوا سر دتر و زمستانهاي با برف زياد همراه است . فصل گرما نسبتاً كو تاه تر و در بيشتر قسمتهاي زراعت ديم نوع اصلي كشاورزي بوده است . در اين قسمت درختان ميوه در مقابل تغيييرات جوي مقاومت بيشتري دارند .

از نظر جغرافياي نظامي سرزمين بين النهرين را بايد سرزمين باز ناميد . زيرا بر خلاف مصر كه از هر طرف بسته است دسترسي به قسمتهاي مختلف بين النهرين آسان است . به حيث فرهنگي نيز بين النهرين بر عكس مصر كه تا مدتها در انزوا به سر مي برد از مرا وده فرهنگي در زمينه هاي مختلف با مناطق مجاور تا حدود بسيار زيادي بر خوردار بوده است . اين ارتباط فرهنگي در دوره هاي پيش از تاريخ با مناطق نزديك و از آغاز دوره نوشتاري بر اساس شباهتهاي ظاهري و كاربرد مشابه بر خي پديده هاي صنعتي ، با مصربه طور مستقيم بر قرار بوده است . از آنجا كه دوره هاي اسكان و به خصوص دوره اول با كاربرد سفال توأم بوده است ، يكي از را ههاي اثبات وجود ارتباط بين النهرين با سرزمينهاي مجاور ، نوع ، فرم ، نقش و تكنيك به كار رفته در سفال است.

باستان شناسي بين النهرين و تاريخ آن

در باره بررسي فرهنگها و تمدنهاي پيش از تاريخ بين النهرين تا اندازه اي اين توافق حاصل شده است كه از نظر كلي مي توان دورانهاي مختلف را براساس دو اصل تقسيم بندي نمود:

1- بر اساس آثار مادي باقيمانده كه بر مبناي تكنولژي است
2- بر اسا س نحوي زندگي . تقسيمات ادوار مخلف فرهنگي و تمدني پيش از تاريخ در بين النهرين و به عبارت كلي در جهان ، براساس آثار مادي ، كه طرفدران بيشتري دارد و به چهار دوره اصلي تقسيم شده است كه عبارتند از :
1- پارينه سنگي كه خود شامل سه دوره قديم و ميانه و جديد است
2- ميان سنگي
3- نوسنگي
4- دوره فلز كه شامل مس ، برنز ، و آهن است كه در بين النهرين مي توان نشانه ها انساني و ادوار تمدني و آثار مادي بر جاي مانده از اين ادوار را از دوره نوسنگي يعني از 8000 هزار سال ق.م جستجو كرد كه هر كدام به جاي خود قابل تامل و تفكر است

صنعت نساجي وتوليد پوشاك در بين النهرين باستان

در دورانهاي اوليه در بين النهرين معمولاً لبا سها و پارچه ها يي را كه براي اجراي نمايشهاي زورآزمايي يا شركت در مراسم زيارتگاهها مي پوشيد ند ، پس از مصرف ، نگهداري نمي كردند و دور مي انداختند . به همين دليل ، از پارچه هاي دوره هاي اوليه اطلاعات چنداني در دست نيست . مهم ترين و اصلي ترين مواد خام مصرفي براي توليد پوشاك ، در بين النهرين ، پشم است. در ميان كتيبه هاي تاريخي اين سرزمين به نمونه هايي برمي خوريم كه درآنها از منسو جات گوناگون با كيفيتهاي كا ملاً متفاوت صحبت شده است ؛ اين جنس هاي ارزان قيمت براي نوكران و غلامان تا جنسهاي گران قيمت براي خانواده سلنطنتي و درباريان از نقش بر جسته هاي بر جاي مانده مي توان دريافت كه لباسهاي پادشاهان و درباريان با نقوش بر و دري دوزي شده بسياري تزئين مي شدند. لباس آنان خصوصا در ابتداي تاريخ ، بيشتر از پشم تهيه مي شد.


كتاب هايي در اين زمينه

تاریخ مصور کاشفان بزرگ ایران و جهان
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

یادداشت ها و مقالاتی درباره موزه ؛ ویترین ، پنجره ، آینه
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

قبرس ، لارناکا
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

چه قدر خوبیم ما!
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

شهر ساسانی رماوند لرستان
   

مردم در سیاست ایران ؛ پنج پژوهش موردی
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837