جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  11/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
معرفي كتاب > ادبيات > داستان هاي خارجي

قیمت آی کتاب
300,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

كمبوجيه و دختر فرعون
نويسنده: گئورك ابرس
مترجم: جواد سيد اشرف
ناشر: نگارستان كتاب
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 608
اندازه كتاب: رقعی جلد سخت - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 6
کد کتاب: 71887

فروخته شد - موجود نمی باشد

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
ماجرای کتاب مربوط به اواخر حکومت سلسله فراعنه مصرهستش و چگونگی انقراض این سلسله به دست ایرانیان و سقوط امپراتوری فراعنه رو نشون می ده. این دوره همزمانه با سلطنت کمبوجیه بر ایران . منبع اصلی در نگارش کتاب بر اساس روایت «هرودوت» از جنگ ایران و مصرنوشته شده و پر ازصحنه های هیجان انگیز و شرح رویدادهای از یاد رفته تاریخی مثل ماجرای بردیا و وفاداری پهلوان آراسپ پیر و سرنوشت دختر فرعون در دربار کمبوجیه و انقراض امپراطوری فراعنه و نصایح فیثاغورث وکرزوس هستش.

رمان تاریخی و جذاب کمبوجیه و دختر فرعون نوشته گئورگ ابرس که پیرامون ایران باستان در زمان سلطنت کمبوجیه (پادشاه هخامنشی) و حکومت سلسله بیست و ششم فراعنه مصر نگاشته شده، یکی از معدود رمان هاي تاریخی قرن نوزدهم کشور آلمان است که در قرن بیستم نیز مورد استقبال عمومی قرار گرفته است. این کتاب تحت عنوان دختر شاه مصر براي نخستین بار در سال ۱۸۶۴ منتشر شد و بلافاصله مورد استقبال و توجه کم نظیري قرار گرفت. دختر شاه مصر تا سال ۱۸۷۵ و بعد از آن یعنی تا سال ۱۹۲۸ بارها تجدید چاپ شد و خیلی زود به یکی از پرفروش ترین رمان هاي تاریخی زمان خود تبدیل گردید و به عنوان کتاب نمونه مشهور شد. تنها در کشور آلمان بیش از چهارصد هزار نسخه از آن به فروش رفت که با توجه به تیراژهاي رایج در قرن نوزدهم، رکود قابل ملاحظه و کم نظیري است. کتاب در سالهاي بعد به بیست و شش زبان مختلف ترجمه شد که اگر شمارگان ترجمه هاي آن را هم به حساب آوریم، مجموع نسخه هاي منتشر شده آن سر به میلیون می زند.

نویسنده کتاب، گئورگ ابرس، مصر شناس و باستان شناس و یکی از شاگردان نامدار پرفسور “لپسیوس”، باستانشناس شهیر آلمانی بود. سالها در شهرهای “لایپزیک” و “ینا” استاد دانشگاه بود و دو سفر علمی طولانی و پر بار به مصر داشت. ابرس داراي نقطه نظرهاي موثق و مستقل و کشفیات قابل ملاحظه اي در زمینه تاریخ مصر باستان است. در قرن نوزدهم نوشتن رمان توسط یک دانشمند سرشناس که بر طبق عرف رایج باید صرفا به کار علمی می پرداخت، رویدادي بسیار غیر متعارف بود و خشم و شگفتی محافل علمی اروپا را برانگیخت.

یکی از مستشرقین نامدرا آن زمان در سرزنش کار ابرس نوشت: «رمان دشمن خونی علم تاریخ است.» اما ابرس که از استحکام چهارچوب علمی اثر خود مطمئن بود، به همکار خویش پاسخ داد: «با همین استدلال می توان ادعا کرد که نقاشی از طبیعت دشمن خونی علم گیاه شناسی است.» از سوي دیگر، منتقدین ادبی قرن نوزدهم نیز به کتاب ابرس، برچسب “رمان دانشگاهی” زدند و منظورشان این بود که کتاب، بیش از حد رایج در صنف رمان نویسان، پر از نکته هاي علمی و واقعیات تاریخی است. اما اگرچه منتقدین ادبی ، رمان ابرس را به علت سنگینی بار علمی سرزنش کردند و محافل علمی کوچکترین انحراف متن از واقعیات اثبات شده تاریخی را مذمت نمودند، موفقیت عظیم و کم نظیر کتاب دختر شاه مصر، در میان خوانندگان، ابرس را به نوشتن رمان هاي تاریخی دیگري ترغیب نمود. اما کتابی که تا اوایل قرن بیستم همچنان با نام ابرس پیوند خورده بود، کتاب دختر شاه مصر بود و موفقیت این کتاب در آلمان و سراسر اروپا موج بزرگی از رمان هاي تاریخی مشابه به راه انداخت و نویسندگان متعددي (و از جمله برخی از دانشمندان و باستان شناسان) را به این راه کشاند. ماجراي کتاب از نظر زمانی مربوط به اواخر حکومت سلسه بیست و ششم فراعنه مصر (۵۲۵ قبل از میلاد) است و به چگونگی انقراض این سلسله به دست ایرانیان و سقوط امپراتوري فراعنه می پردازد . این دوره همزمان است با حکومت سلسله ي هخامنشیان و سلطنت کمبوجیه بر ایران. منبع اصلی ابرس در نگارش این رمان، تاریخ هرودوت (حدود ۴۸۵ تا ۴۲۵ قبل از میلاد ) است که “سیسرو” او را پدر علم تاریخ و پیشکسوت مورخین دانسته است . اثر مشهور هرودوت با نام “تاریخ جهان” که فتح مصر ، درگیري هاي بزرگ سلاطین آسیایی و جنگ هاي ایران و یونان را شامل می شود، پایه تاریخی رمان کمبوجیه و دختر فرعون است. یکی دیگر از منابع مورد استفاده ي ابرس، تاریخ دیودور سیسیلی است که البته آثار او چند قرن پس از “هرودوت” به رشته تحریر در آمد.


كتاب هايي در اين زمينه

صلاح الدین ایوبی
   

اول عاشقی
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

داستان هاي آقاي كوينر
   

راه
   

آقای آدامسون
   

مرگ در ونیز
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837