جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  20/11/1401
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
معرفي كتاب > فلسفه > فلسفه موضوعی

قیمت آی کتاب
104,000 ریال
قیمت کتاب
130,000 ریال (20% تخفیف)

نقادی نقد عقل محض
نويسنده: مهدي محمدي - محمدمهدي اردبيلي
ناشر: بيدگل
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 212
اندازه كتاب: پالتویی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 98621

در حال حاضر یک جلد در فروشگاه موجود است

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
بررسي تحليلي-انتقادي مفاهيم بنيادين کتاب نقد عقل محض کانت

مجموعه مقالاتي از مفسران و متفکران : نیچه / سیجویک/ استرن / مندوس / آلیسون / چیپمن / روزنبرگ / بین

مي توان گفت که غرض گردآورندگان اين کتاب به دست دادن قرائتي مشخص و تحليلي درباره برخي از مهم ترين مفاهيم نقد اول کانت از حيث نوآورانه بودن يا دست کم تفاوت آنها با نگاه پيشينيان است و سعي شده که اين مقالات از نويسندگان و منابع معتبر استخراج شود.

شايد نتوان انکار کرد که تصميم مبني بر ترجمه اين مقالات حادثي و يکباره صورت بست، اما انتخاب مقالات گزينشي و براساس هم انديشي و خرد جمعي انجام پذيرفته و جايگاه اين مباحث از حيث ارزش طرح و اهميت شان در فهم نقد عقل محض کانت همواره مد نظر بوده است. به اميد آنکه اين مجموعه بتواند فهم فلسفه نقادي کانت را در ميان فارسي زبانان گامي به پيش ببرد.


فهرست
فصل اول به تحليل و بررسي مفهوم کليدي خود يا نفس نزد کانت مي پردازد و مي کوشد تا از يک سو تمايز ميان من استعلايي و من تجربي را روشن تر سازد و از سوي ديگر، استدلالات کانت براي دفاع از پيوستار و استمرار من را، که پيش شرط هر نوع شناختي است، بيان کند.

فصل دوم به اين مساله اختصاص دارد که کانت چگونه براي نجات دادن مابعدالطبيعه از زير تيغ انتقادات، به نحوي کاملانوآورانه ميان احکام تاليفي و احکام تحليلي تمايز قايل مي شود. به بيان ديگر، نويسنده مقاله، ضمن اذعان به وجود نطفه هايي از اين تمايز در نظر پيشينيان (به خصوص لايب نيتس و هيوم) نوآوري کانت را در صدق پيشين مجموعه اي از احکام تاليفي مي داند.

فصل سوم مي کوشد آموزه تاليف کانت را به مدد بررسي وحدت من استعلايي بيان کند و از همين رهگذر به بيان تفاوت من استعلايي با من ادراک تجربي پرداخته و براي دفاع از پيوستار و استمرار من، که پيش شرط هر نوع شناختي است و همچنين تبيين وحدت ابژه، از نظرات لاک و هيوم فراتر مي رود.

فصل چهارم به بازنگري درخصوص برهان هاي استعلايي به ويژه مبحث استنتاج استعلايي مي پردازد و تنها به صرف بيان نظر کانت بسنده نکرده و به واسطه بيان انتقادات مطرح شده عليه کانت، مي کوشد تا از کانت فراتر رود.

در فصل پنجم که «بيان کانت در باب مکان و زمان» نام دارد، نويسنده با تحليلي منطقي- زباني به نقد ايده پيشين بودن زمان و مکان در کانت و مخدوش کردن استدلال هاي کانت مي پردازد.

در همين راستا فصل ششم، تحت عنوان «پاسخ کانت به هيوم: چگونه کانت مي کوشد نظريه روگرفت هيوم را ضد او به کار بگيرد؟ »، به بحث در باب پاسخ کانت به هيوم درخصوص ايرادي مي پردازد که هيوم عليه عليت طرح کرده بود. هرچند نگارنده مقاله مي کوشد تا با واکاوي دعاوي کانت به ايرادات هيوم پاسخ گويد، اما از سوي ديگر وي معتقد است که کانت برخي از پيچيدگي هاي موضع هيوم در باب رياضيات را درک نکرده است. در واقع نويسنده تلاش دارد تا نشان دهد که کانت در چه بخش هايي موفق شده از انتقادات هيوم رهايي يابد و در چه بخش هايي توفيقي نيافته است.

فصل هفتم به بازخواني مفهوم شيء في نفسه نزد کانت در کتاب نقد عقل محض و تمهيدات مي پردازد. نگارنده مي کوشد تا با رجوع به کتب اصلي کانت و نقل قول هاي فراوان، هم مفهوم شيء في النفسه کانتي را روشن نمايد و هم تفاسير مختلف و متنوع نوشته شده پيرامون آن را تحليل و واکاوي کند.

اما فصل هشتم که از بخشي از کتاب اراده معطوف به قدرت نيچه، با عنوان «شيء في نفسه و نمود» استخراج شده است، اين مفهوم بنيادين کانتي را مورد انتقاد قرار داده و به چالش مي کشد و مي توان آن را مکمل فصل پيشين دانست.


كتاب هايي در اين زمينه

تکوین جهان مدرن
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

مسئله ی تقصیر
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

نیچه و نازی ها
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

اخلاق ؛ رساله ای در ادراک شر
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

روشن نگری چیست ؟
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

برگسونیسم
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837