جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  30/06/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > ضرب المثل

پالانش كج است
گروه: ضرب المثل

هر كس درمعتقدات مذهبي و مباني اخلاقي تغيير رويه دهد ، درباره اش به ضرب المثل بالا تمثل مي جويند و مي گويند ، فلاني پالانش كج است كه اگر طرف مورد بحث مرد باشد يعني ايمان و عقيدتش خلل پذيرفته و اگر زن باشد به اين معني است كه از طريق عفت و طهارت منحرف گرديده است .

آقايان روحانيون قبل از اختراع اتومبيل بر اسب و قاطر و غالبا دراز گوش سوار مي شدند و براي وعظ و خطابه و مهماني به خانه اين و آن مي رفتند كه شايد هم اكنون نيز در بعضي از شهرهاي كوچك و روستاها كماكان بر چهارپايان سوار شوند . بعضي از روحاني نماها نه روحانيون واقعي در عصر قاجاريه مردم را براي سواري مي خواستند تا مقاصد و نياتشان را بدان وسيله به سر منزل مقصود برسانند . ضمنا مي دانيد كه پالان مركوب به وسيله تنگ اسب بايد سفت و محكم بسته شده باشد تا بتوان بر آن سوار شد و سواري گرفت . اكر مركوبي پالانش كج باشد خوب سواري نمي دهد و راكب را به زحمت مي اندازد .

معني و مفهوم ظاهري و مجازي ضرب المثل بالا اين است كه طرف مورد بحث تغيير عقيده داده به مذهب يا مسلك ديگري متمايل شده است ولي مقصود باطني و نهايي اين بود كه وي سواري نمي دهد يعني از ما گوش شنوايي ندارد . پس در اين صورت بايد طرد شود تا ايجاد زحمت نكند !

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837