جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  31/01/1403
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > ضرب المثل

تعارف شاه عبدالعظيمي
گروه: ضرب المثل

مثل بالا و مورد اصطلاح آن را همه كس مي داند . به قول علامه دهخدا : دعوت كردن كسي را به چيزي بي ارزش ، چون آب خزينه حمام را به تازه وارد اهدا كردن ... تعارف شاه عبدالعظيمي است . اينكه به زبان گويد به منزل آيند ، يا فلان متاع از شما باشد و از دل راضي نيست . به طور كلي هر گونه تعارف غير عملي را كه از دل بر نيايد تعارف شاه عبدالعظيمي گويند .

حضرت عبدالعظيم حسني كه در شهر ري مدفون است و هم اكنون زيارتگاه بزرگي براي مردم ايران محسوب مي شود بعد از چهار پشت به امام دوم شيعيان حضرت امام حسن مجتبي (ع) متصل مي شود . مزار حضرت عبدالعظيم كه در اصطلاح عمومي شاه عبدالعظيم گفته مي شود پيوسته مطاف معتقدان و شيعيان مومن و علاقه مند بوده است .

چون شهر ري در چند كيلومتري و نزديك تهران قرار دارد لذا در قديم معمول بوه است كه زايران تهراني علي الاكثر شب را در شهر ري توقف نمي كنند و به تهران باز مي گردند . اگر كسي از ساكنان شهر ري طوعاً يا كراراً درمقام دعوت از زايرتهراني بر مي آمد وتعارف ميكرد به اصطلاح معروف :« تو را به اين حضرت شب را در بنده منزل بمان » پيداست كه چون دعوت شونده ناگزير از مراجعت بود لذا تعارف آن شاه عبدالعظيمي جنبه عملي نداشت و نمي توانست مورد قبول تهراني واقع شود .

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837