جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  12/03/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > ضرب المثل

چنته اش خالي شد
گروه: ضرب المثل

هركس معناً و مادتاً آنچه داشت همه را عرضه كرده به گفته علامه دهخدا در كتاب امثال و حكم :« همه فضايل خويش بگفت و بنمود » و ديگر چيزي از گفتني و نمودني نداشته باشد اصطلاحاً درباره چنين كس مي گويند : چنته اش خالي شد و يا به عبارت ديگر گفته مي شود :« ديگر چيزي در چنته ندارد .»

قبلا بايد دانست چنته مخفف چند تا و يا چند تايي است و آن لوله مجوف سيلندري به طول پنج شش گره و به قطر بيش و كم دو سه گره از جنس چرم يا پارچه جاندار چرم دوزي شده و يا از جنس قالي و قاليچه گويند كه به اندازه هاي بزرگتر و كوچكتر مي ساختند و دري براي آن تعبيه مي كردند و قيشهاي چرمي بالايش مي دوختند و اين قيشها را به سروته قيش پهن چرمي متصل كرده چند تا يا چند تايي محفظه براي گذاشتن لوازم ضروري مسافرت در آن ترتيب مي دادند .

اگر مسافر سواره بود اين چنته را به قاچ زين و يا جلوي پالان مركوب مي بست وكجاوه نشينها و پالكي نشينها به محل خود مي بستند . قليان كشها كه هر تنباكويي را نمي كشيدند ، به داشتن چنته علاقه مخصوص داشته تنباكوي اختصاصي ولوازم قليان كشي را به وسيله چنته همراه مي بردند .

جامي در ايام جواني درزمان شاهرخ ضمن مسافرتهاي خود از هرات به سمرقند با سعدالدين كاشغري و همچنين علي قوشچي كه از مشاهيرعلماي عامه و محقق بوده است ملاقات كرد.گويند قوشچي در حالي كه به رسم تركان چنته اي حمايل كرده بود به محضرجامي آمد و چندين مسئله بسيار مشكل از او سئوال نمود .

با آنكه جواب دادن به هر يك از آن سئوالات مستلزم وقت كافي ومداقه بود مع هذا جامي تمام سئوالات را بدون تامل وتفكر جواب داد . قوشچي كه انتظار جواب مرتجلانه را نداشت از آن همه فضل و دانش متحير مانده سكوت اختيار كرد . جامي چون سكوت قوشچي را ديد اشاره به چنته اش كرده از باب طنزو تعريض گفت :« مولانا ديگر چيزي در چنته ندارند ؟»

اين عبارت فصيح و بليغ چون از زبان عارف دانشمندي همچون جامي جاري شده بود از آن تاريخ رفته رفته بر سر زبانها افتاده در رابطه با بضاعت علمي و سرمايه معنوي مورد استفاده قرار گرفته است .

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837