جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  30/06/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > گزارشات

ارتباط با خوانندگان و گروه سني خاص

گروه: گزارشات

به اعتقاد ما معضل فرهنگي جامعه امروز به ويژه در زمينه كتاب و كتابخواني عدم توانايي ايجاد رابطه با خواننده آن است.

عليرغم گفت وگوهاي فراواني كه پيرامون كاستي هاي فرهنگ كتابخواني در كشور صورت گرفته است، هيچگاه به اين مسأله توجه نشده كه براي برطرف كردن ايراد بايد براي آن راه حل جامعي يافت و هرچند كه پي بردن به مشكلات اولين قدم براي رفع آنهاست اما راه حل قطعي و نهايي نيست.
درحال حاضر در كشور ما آمار كتابخواني بسيار اندك است كه يكي از عمده ترين دلايل آن عدم توانايي برقراري ارتباط بين نويسنده يا مترجم و ناشر با اقشار مختلف اجتماع است و اين واقعيت كه نويسندگان عزيز از خواسته مخاطب خود بي اطلاعند. امروزه روز ما شاهد چاپ و نشر كتبي هستيم كه متأسفانه يا زياده از حد سهل انگارانه و بي توجه به سطح سواد جامعه نگاشته شده اند و درضمن حرفي هم براي گفتن ندارند و دچار روزمرگي هستند و يا فراتر از حيطه درك عموم مردم نوشته و يا ترجمه شده اند.
امروز نسل جوان كشور ما به ويژه دانشجويان و محصلان مي خواهند مطلب و يا نوشته اي را بخوانند كه تا حدودي با سطح دانش و معلومات آنها هماهنگ باشد و چيزي به آنها بيافزايد نه اينكه آنان را تحميق كند و يا شيوه نگارش آن به حدي سخت و صغيل باشد كه خواندن را دشوار سازد.

درحال حاضر نمونه بارزي از اين ادعا را مي توان در سري كتاب هاي هري پاتر ( كه يكي از پر فروش ترين كتاب هاي قرن بوده و در تمام دنيا و به زبان هاي مختلف ترجمه و منتشر گرديده و داراي هواداران بسيار زيادي است ) ديد ، چرا كه اين داستان ها توانسته است با گروه سني كودك و نوجوان به خوبي ارتباط برقرار كند و خواسته هاي آنان پاسخگو باشد.
خانم جي.كي رولينگ نويسنده اين سري كتاب ها با خلاقيت بي نظيري كه ريشه در تخيل قوي او دارد به خوبي توانسته است ماجراهاي شگفت انگيز و خيالي را به رشته تحرير درآورد كه خواننده نوجوان ( و بعضا گروه هاي سني بالا تر ) آنها را دقيقاً همان پند اخلاقي دنياي واقعي، (يعني سپيد و سياه ) مي بيند ، و اين را تنها مديون ارتباط بسيار قوي است كه با مخاطب خود برقرار كرده است.
اين نمونه كوچك كه در سطح گروهي سني كودك و نوجوان مطرح شد مي تواند ما را به مشكلات نويسندگي در كشور رهنمود سازد. همانطور كه مي دانيم كشور ما منبع بسياري از داستان ها و افسانه هاي اساطيري است كه ريشه در گذشته ها دارند و حاوي پيام هاي بسيار مفيدي براي نسل جوان و نوجوان امروز ما هستند اما متأسفانه مدتهاست كه شاهد چاپ اثر قابل توجه و مطرحي براي كودكان و نوجوانان نيستيم، اثري كه بتواند آنان را جذب كند و در لابه لاي ماجراهاي خيالي و يا حقيقي ، آنچه گفتني است به آنها بگويد.
اميدواريم نويسندگان خوب و گرامي كشورمان با بهره گيري از داستان هاي ايران قديم و در نظر گرفتن سطح دانش و خواسته هاي عزيزان جوانمان آثار بسيار ارزنده اي را به زير چاپ ببرند. آثاري كه با خوانندگان نوجوان و جوان ما نزديكي بيشتري داشته باشند .

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837