جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  30/06/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > گزارشات

جايزه مهرگان براي عبدالحسين وهابزاده
گروه: گزارشات
منبع: جهاد دانشگاهي

تنوع حيات ترجمه عبدالحسين وهاب زاده به عنوان برگزيده نهايي جايزه مهرگان علم سال 85 برگزيده شد.
در مراسم روز يكشنبه پنجم آذرماه در فرهنگسراي نياوران، جايزه مهرگان علم براي كتاب تنوع حيات كه در سال 84 توسط انتشارات جهاد دانشگاهي مشهد منتشر شدخ است، به عبدالحسين وهابزاده تعلق گرفت. هيأت داوران مهرگان علم متشكل از حسنعلي لقايي، هوشنگ ضيايي، محمدرضا داهي، بهرام معلمي و علي پازوكي پس از بررسي كليه اثار علمي چاپ اول سال 84 در حوزه محيط زيست تنوع حيات"اثر ادوارد ويلسون با ترجمه‌ي عبدالحسين وهاب‌زاده، "جغرافياي جانوري ايران" تأليف و ترجمه‌ي هنريك مجنونيان، بهرام كيابي و محمد دانش، و "بازيافت مواد جامع شهري" محمدعلي عبدلي را به‌عنوان آثار برگزيده اين بخش معرفي كردند و از ميان آنها تنوع حيات را شايسته دريافت عنوان برترين كتاب اين بخش اعلام كرد.
وهابزاده كه پيش از اين نيز سه سال پياپي براي كتابهاي شناخت محيط زيست، بوم شناسي علم عصيانگر و اخلاق محيط زيست نامزد دريافت جايزه مهرگان شده است درباره ويژگي كتاب تنوع حيات مي گويد:نويسنده اين كتاب كه او را برجسته ترين زيست شناس دنيا و داروين زنده مي دانند در اين كتاب با تاكيد بر جنگلهاي باراني كه كانون هاي تنوع زيستي كره زمين هستند، به تشريح خطراتي كه تنوع زيستي را تهديد مي كند و اهميت تنوع ژنها، گونه هاي جانوري و اكوسيستم ها و راههاي حفاظت از اين تنوع مي پردازد.
وي معتقد است كه اين كتاب هم براي كارشناسان و دانشجويان و هم براي عموم مردم قابل استفاده است و كتابي علمي است كه به خاطر نثر روان و دلنشينش جايزه ادبي پوليتزر را برده است.» از عبدالحسين وهابزاده تا كنون بيست عنوان كتاب در زمينه محيط زيست، اكولوژي، تكامل و رفتارشناسي به چاپ رسيده است و آثار ارزشمند ديگري در دست چاپ يا ترجمه دارد كه از ميان آنها مي توان به كتابهاي طراحي با طبيعت، اثر ايان مگ هارك و اكولوژي اثر كربز اشاره كرد. وهابزاده در مراسم باشكوه هفتمين دوره جايزه مهرگان از دست اكسندر فيروز پيشكسوت محيط زيست ايران جايزه خود را دريافت كه خود آنرا لطف مضاعف اين جايزه عنوان كرد. علاوه بر تنوع حيات، كتاب سوسيوبيولوژي تلفيق نوين كه در سال 84 تويط ايشان ترجمه و منتشر گرديده است نامزده اين دوره از جايزه مهرگان بوده است. گفتني است جايزه مهرگان كه از سال 1379 در دو بخش رمان و داستان كوتاه كار خود را آغاز كرد معتبر ترين جايزه غيردولتي كتاب در ايران است و از دوره دوم انتخاب برترين كتاب علمي نيز با عنوان «علم براي همه» در دستور كار برپا كنندگان اين جايزه قرار گرفت و هيأت داوران به دليل تعدد رشته هاي علمي و نظر به اهميت فوق العاده قلمرو محيط زيست و مسائل و مشكلات زيست محيطي، حوزه گسترده محيط زيست را برگزيد و جوايز سالهاي 1380 تا 83 به ترتيب به كتابهاي زير تعلق گرفت:
1380- (دومين دورة جايزه مهرگان) به اسكندر فيروز براي كتاب حيات وحش ايران
1381- (سومين دورة جايزة مهرگان) به دكتر پرويز كردواني براي كتاب " خشكسالي و راه هاي مقابله با آن در ايران
1382- (چهارمين دورة جايزة مهرگان) به حميد طراوتي براي ترجمة كتاب اقتصاد زيست محيطي اثر "لستر براون"
1383- (پنجمين دورة جايزه مهرگان) به محمد رضا داهي و بهرام معلمي براي ترجمة كتاب "علوم زيست محيطي " نوشته دانيل چيراس

عبدالحسين وهاب‏زاده متولد 1326 سبزوار بوده و درجه فوق ليسانس خود را در رشته بوم شناسي از دانشگاه ايالتي آيوا امريكا دريافت كرده است و با 32 سال تدريس بوم شناسي و علوم زيستي در دانشگاههاي مختلف ايران در حال حاضر به عنوان مدير مسئول يك موسسه پژوهشي خصوصي در زمينه علوم زيستي مشغول به كار است. وي در كميته آموزشي اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت (IUCN) عضويت دارد، همچنين به عنوان مشاور علمي با موزه طبيعت و حيات وحش ايران و شهرداري تهران همكاري مي‏كند. وهابزاده بخش مهمي از وقت خود را صرف ترجمه و تدوين كتب و مطالب آموزشي در زمينه محيط زيست و رشته هاي وابسته مي‏كند و تاكنون بيش از 19 كتاب منتشر شده يا در حال انتشار دارد.
همچنين مقالات چندي از او در نشريات معتبر به چاپ رسيده است. ديدگاه او ديدگاهي اكولوژيكي - فرهنگي است و محيط زيست و تغييرات آن را صرفاً پديده‏اي اكولوژيكي نمي‏داند بلكه به كنش هاي فرهنگي و اجتماعي نيز توجه دارد.
ازكتابهاي او مي‏توان به موارد زير اشاره كرد:
1- بهار خاموش /2- تاتر اكولوژي و بازي تكامل /3- مقدمه‏اي بر رفتارشناسي/ 4- مباني محيط زيست / 5- ديدگاه هايي از نظريه بوم شناسي /6- وضعيت جهان 1994/ 7- وضعيت جهان 1998/ 8- تنوع حيات/ 9- آخرين واحه/ 10- چقدر كافيست؟/ 11- مقدمه‏اي بر اكولوژي رفتار (كتاب سال جمهوري اسلامي ايران)/ 12- شناخت محيط زيست: زمين سياره زنده/ 13- اخلاق محيط زيست / 14- مقدمه ايي بر رفتار شناسي/15-سوسيوبيولوژيكتلفيق نوين/16- طراحي با طبيعت(دردست چاپ). عبدالحسين وهاب‌زاده از صاحب نظران برجسته محيط زيست در ايران محسوب مي شود و از ويژگيهاي او برخورداري از ديدگاهي اكولوژيكي-فرهنگي است، به طوريكه محيط زيست و تغييرات آن را صرفا پديده ايي اكولوژيكي نمي داند بلكه به كنش هاي فرهنگي و اجتماعي نيز توجه دارد. در سال 1384 جايزه ملي محيط زيست به ايشان اهدا شد.

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837