جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  12/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > گزارشات

شكاف ميان سنت و مدرنيسم
گروه: گزارشات
نویسنده: آناهيد خزير

گفتگو با كياندخت نور افروز ، نويسنده و مترجم

حقيقت مطلقي وجود ندارد ، ارزش ها قراردادي اند و برحسب شرايط اقتصادي شكسته و وارد عرصه جامعه مي شوند . منتظر تغيير قوانين نشستن خطاست .
هرگاه زن در جامعه به نيروي تعيين كننده تبديل گرديد كليشه ها نيز ناگزير به تغيير وضعيت خواهند شد .

« ناچيز شمردن زن در درازناي روزگاران » كتاب پژوهشي است كه درباره زن در متون مقدس وكهن ، نويسندگان و زنان ، زن از نگاه شاعران ، زن از نظر فلاسفه و بزرگان تحقيق شده است .
خانم نور افروز علاوه بر اين كتاب دو كتاب ديگر نيز به نام هاي « هنر ريسك كردن» از نشر ناهيد و «سلام بر آرزوها» از نشر خاتون را ترجمه كرده است و در عرصه داستان نويسي نيز رمان « كوچه اي پر از آفتاب» از نشر البرز ، در سال 1380 از وي منتشر شده است .

خانم نور افروز داراي مدرك مامايي است و به رشته هاي ورزشي از جمله تنيس علاقه خاصي داشته و در اين ورزش نيز مهارت زيادي كسب كرده است و با اينكه امروز اين ورزش را به دلايلي انجام نمي دهد ولي صداي ضربه هاي توپ تنيس برايش بهترين موسيقي است ، وي به عنوان توريست به كشورهاي زيادي نيز سفر كرده و جزو گردشگران به شمار مي آيد .

كياندخت نور افروز با اين كتاب فانوسي روشن كرده است تا جهان را روشن كند و دريچه ي اميدي است براي آيندگان آناني كه زين پس مي نويسند . از هر تيتر فهرست اين كتاب مي توان صد ها كتاب ديگر نوشت . براي كشور ما كه در حال گذراندن دوران برزخي خويش هستيم ، (همان دوران گذار) شكاف ميان سنت و مدرنيسم ؛ اين كتاب مي تواند مختصات اين شكاف را به نيكي نشان دهد و مطمئنا بستر ساز نوشته هاي بسياري خواهد شد .
اما بايد آهسته وخرامان به پيش رفت . در جامعه ايي كه هنوز خود آگاهي وجود ندارد ، هر نوع ثوابي ممكن است به خطر بينجامد .

خانم نورافروز ! لطفا در ابتدا درباره تاليف كتاب ناچيز شمردن زن در درازناي روزگاران بگوييد ؟
در نهايت فروتني اذعان دارم كه كتاب حاضر از نظر مطلب ناكافي و بسياري از مطالب آن قابل نقد و چه بسا كه حتي قابل نفي هم باشد . اما بايد بگويم كاريست ذوقي و نه صرفا پژوهشي و چنان چه انصاف داشته باشيد مي توانيد آن را پل بناميد ، پلي براي عبور از فراز چالش هاي نفس گير و دست به دست دادن مشعل روشنايي و آگاهي آن هم از مسيرهايي بس خطرناك و پر پيچ و خم كه صد البته كاري سهل و آسان نيست .
بايد اما مشعل دست به دست بگردد ، خستگي در اين راه معني ندارد ، به ويژه اگر بر اين باور باشيم كه زندگي يعني پيكار و پيكار ؛ در اين جا به معني دست يازيدن زن است به جايگاه واقعي و مقام اجتماعي خويش و برخورداري از حقوق كامل و بي كم وكاست . در عين حال ، پيكار ديگري هم در پيش رو داريم و آن پيكار با انديشه هايي است كه از زمان هاي بسيار بسيار دور به ما ارث رسيده :
انديشه هاي پوسيده و زنگ زده و خانه بر باد داده ! در اين اثر ، مروري داريم بر جايگاه زن در ادوار مختلف تاريخ ، از متون كتاب هاي مقدس تا ديدگاه بزرگان شرق و غرب . ظاهرا زن از چشم همه مردان جهان موجودي است ناديدني .
اين را هم مي دانيم كه اكنون مردان ، دنيا را اداره مي كنند . چه خوب و چه بد .

در چه سني شروع به نوشتن كرديد ؟
در ابتداي 60 سالگي دست به قلم برده ام ، شرايط نا مساعد زندگي باعث شده تا اينقدر دير به سراغ قلم بروم اما عاشق نوشتن هستم . من از مغرب طلوع كردم ولي خوشحال هستم كه بالاخره طلوع كردم و عشق به نوشتن براي من بسيار ارزشمند است .

هدف از انگيزه ي تدوين كتاب ناچيز شمردن زن در درازناي روزگاران چه بوده است ؟
من يك ماما هستم و روزگار بسياري را در كنار زنان درمانده و بيچاره سپري كرده ام . هر بار كه پاي درد دل اين زنان مي نشستم ، احساس مسئوليت بيشتري مي كردم .
از اينكه هنوز و همواره زناني پيدا مي شوند كه تنها براي رفع گرسنگي و رهايي از فقر و هلاكت ازدواج مي كنند٬ رنج مي بردم . اين كتاب نتيجه ي گشت و گذار هاي من در برخي از روستاهاي كشور و بودن در كنار چنين زناني بود .

اين كتاب همانند يك تحقيق ميداني است ، لطفا از روش تنظيم اين كتاب بگوييد ؟
روش تنظيم و تدوين اين كتاب تلفيقي بوده است . تحقيقي٬ ذوقي و احساسي . در حقيقت اين كتاب دستاورد يك تحقيق توصيفي بوده است . بنده به نوعي مي خواستم با تيغ جراحي خود كورك هاي بد بوي زنانگي را از ميان بر دارم .

تحقيق و پژوهشي كه شما انجام داده ايد بسيار ارزشمند است و تقريبا با جامعه ما هماهنگي دارد ، لطفا كمي بيشتر در اين باره توضيح دهيد ؟
جوامع امروز نياز به قوانين جديد براي بر آوردن حوايج تازه مردم جامعه خود دارند . اين نياز به دليل احتياجي است كه مردمان هر زمانه اي نسبت به ترقي و تكامل در خود احساس مي نمايند ( اين احساس متعلق به هر دو جنس است ) انباشت اين نيازها در جوامع بدل به ضرورت مي گردد . ضرورت هاي بي پاسخ مانده خود به خود از پتانسيل بسيار بالايي برخوردارند كه حالت انفجاري دارد و مي تواند في نفسه مخرب باشد .
اما با استمداد گرفتن از قوانين جديد مي تواند در مسيري طبيعي به جريان افتاده و به سامان برسد .

كمي راجع به رمان « كوچه اي پر از آفتاب » كه به نظر مي رسد زندگي خود را به تصوير كشيده ايد بگوييد ؟
اولين تجربه نوشتن ، عشق ورزيدن ، انتظار كشيدن و سرنخوردن است چون صداقتم برايم گران تمام شد . اين نوشتن با علاقه مندي همراه بوده و صداقتم نيز هزينه زيادي برايم در برداشت . از سوي صاحبنظران مورد انتقاد قرار گرفتم كه چطور ممكن است يك نفرهم دانش آموز باشد آن هم شهرستاني ، هم شاگرد اول و ممتاز ، هم بازيگر تئاتر و آوازه خوان راديو ، سخنران و سياسي كه پس از كودتاي 28 مرداد 1332 در دادگاه نظامي محاكمه و ممنوع الخروج شود .
صاحبنظران معتقد بودند : شما به تصور اينكه داستانتان جذاب شود اين اراجيف را سر هم كرديد كه از ديد خواننده باور پذير نيست.
... و امروزمي فهمم كه به علت فروتني زياد عنوان زندگي نامه بر اين اثر ننهاده ام . از همه بدتر به دليلي كه ذكرش را جايز نمي دانم كتاب ويرايش نشده و اما آنچه كه هنگام مطالعه اين كتاب اشكم را در مي آورد غلط هاي چاپي و املايي و جا به جا كردن كلمات يا جملاتي است به دلخواه نمونه خوان يا تايپيست . با همه عيبهايي كه برشمردم اين كتاب را دوست دارم چرا كه در اين كتاب زندگي كرده ام .

خانم نورافروز ! ريسك كردن از نظر بعضي مردم خطرناك جلوه مي كند شما در ترجمه اين كتاب به چه نكاتي رسيده ايد كه لازم است مطرح كنيد ؟
به طور قطع و يقين اين كتاب حرف اول را در ريسك كردن مي زند و شايد تنها كتاب در مطبوعات كشورمان باشد كه از ريسك كردن حرف مي زند شايد هم من داراي اطلاعاتي ناقص در اين باره باشم .
متأسفانه در حال حاضر اين كتاب در كتابفروشي ها موجود نمي باشد ، از آنجا كه همه از ريسك كردن مي هراسند و اين مسأله در جامعه ما مهجور مانده است حتي ناشر هم حاضر نشد اقدام به چاپ دوم اين كتاب بنمايد . خدا مي داند براي فروش اين كتاب چه خون دلي خورده است!
اين كتاب راه و روش درست ريسك كردن را به خواننده نشان مي دهد و به كسي كه به گدار به آب مي زند نمي گويند ريسك كرده است ، من اميدها داشتم كه اشخاص موفق سرزمينم ، آنان كه خود معجزه ريسك را باور دارند و از اين راه به سرزمين هاي بسيار بزرگ و دور از انتظاري دست يافته اند تجربياتشان را به رشته تحرير در آوردند تا مردمان سرزمينمان به خصوص جوانان از ريسك وحشت نكنند و به بيماري مزمن " گوشه عافيت را بچسب " مبتلا نشوند .
" هلن كر" مي گويد زندگي يا جسارت است و ماجرا و ديگر هيچ .

« سلام بر آرزوها » عنوان كتابي است كه ترجمه كرده ايد در اين باره كمي توضيح مي دهيد ؟
كتاب با جمله اي از مترجم آغاز مي گردد : فردا از آن كساني است كه آرزوهاي بزرگ در سر دارند و با جرأت و جسارت قدم به پيش مي نهند آنان كه سعي مي كنند تا ناممكن ها ممكن سازند .
براي ما انسانها كه هر لحظه با شتاب غير قابل تصور و غير قابل كنترلي به آينده پرتاپ مي شويم نشستن و نظاره كردن يعني عجز و ناتواني يعني عمق واپسگرايي . هر دستاورد جديد شروع عصر تازه اي است . زمان چنان فشرده است كه مجال درنگ است مثل همين امروز صبح گذشت .
هر يك از ما به قدر استطاعتمان مي آموزيم و به قدر استطاعتمان مي سازيم و روي دست هم بلند مي شويم وافتخار مي آفرينيم .

در حال حاضر مشغول چه كاري هستيد ؟
هم اكنون مشغول نوشتن رمان بلندي هستم كه در آن آميزه اي است از رخدادهاي واقعي ، حقيقي و مقداري هم تخيل كه اين ها روي هم يك رمان بلند را تشكيل مي دهند .

به عنوان سؤال آخر ، براي جواناني كه علاقه مند به نوشتن يا كار ترجمه هستند چه پيشنهادي مي كنيد ؟
به جوانان توصيه مي كنم كه هر كتابي كه در دسترس آنها قرار دارد بخوانند و مطالب تازه بياموزند حتما نبايد مطلب تخصصي خاصي باشد از شعر، رمان ، فلسفه ، تاريخ حتي فيلمنامه و نمايشنامه .
بعد شروع كنند به نوشتن . نوشتن هميشه سراغ انسان نمي آيد هر زمان كه اين احساس در آنها متجلي شد در جايي يادداشت كنند زيرا اگر ننويسند فرار است و بايد در دفتري مكتوب شود تا زماني كه در نوشتن به آن نياز داشتند مورد استفاده قرار دهند . و در آخر مطالعه ، كار ، كار و كار .

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837