جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  16/03/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > سينما

سينماي ناطق
گروه: سينما

عبدالحسين خان شيرواني يا شيرازي، معروف به سپنتا (1286 ـ 1348ش) شاعر، نويسنده و روزنامه نگاري بود كه در نيمة دوم دهة 1300 ش به قصد تحقيق در هنر و فرهنگ ايران باستان به هند رفت. اما بزودي به تشويق پارسيان بمبئي وارد عالم سينما شد.

او به شركت امپريال فيلم* پيوست و از بهار 1311 ش تهية ايران ديروز و ايران امروز يا دخترلر، نخستين فيلم بلند داستاني ناطق ايران آغاز شد . اعضاي گروه فني هندي بودند و سپنتا نوشتن فيلمنامه و، به شكلي، كارگرداني هنري را به عهده داشت. نقشهاي اصلي را نيز خود سپنتا و صديقه سامي‏نژاد يا دماوندي، معروف به روح‏انگيز بازي كردند .

استقبال بي‏سابقه از اين فيلم (در ايران) كه به نيت مقايسة اوضاع دو دورة ايران عرضه شده بود، امپريال فيلم را به تهية فيلم ايراني ديگري ترغيب كرد.

فردوسي فيلم دوم سپنتا، به سفارش وزارت معارف و جهت نمايش در جشنهاي هزارة فردوسي كه قرار بود در مهر 1313 ش در توس برگزار شود ساخته شد. اما، ظاهراً‌، به دليل جرح و تعديلهايي كه مميزي به عمل آورد فيلم ناقصي از آب درآمد. سپنتا براي فيلم بعدي، شيرين و فرهاد (1314 ش)‌ بازيگراني از جمله فخرالزمان جبار وزيري و ايران دفتري را به بمبئي برد. فيلمنامة فيلم بر مبناي منظومه‏اي از خمسة نظامي پرداخته شد و تركيب گروه فني، تقريباً، هماني بود كه در فيلمهاي دخترلر و فردوسي بود. مصطفي نورياني نيز موسيقي متن فيلم (نخستين موسيقي متن فيلمي ايراني)‌ را ساخت .

پس از شيرين و فرهاد كه در ايران، ابتدا، به نام خسرو و شيرين به نمايش درآمد، سپنتا از امپريال فيلم جدا شد و فيلم تاريخي فتح لاهور به دست نادرشاه يا چشمهاي سياه (1315 ش) را در كريشنا فيلم* كارگرداني و بازي كرد و به دنبال آن، فيلم مجلل ليلي ومجنون (1316 ش) را در ايست اينديا فيلم*.

سپنتا در 1315 ش به ايران بازگشت و سينما را فرو گذاشت. او، به روايت خودش، براي ادامة فيلمسازي در ايران تدبيرهايي انديشيده بود كه به دليل كارشكني‏هاي سينماداران و نمايندگان پخش فيلم هاي كمپاني هاي خارجي نتيجه‏اي نداد.اما اين روايت مطمئني نيست. سپنتا چندي، باز، روزنامه‏نگاري پيشه كرد و از جمله، در اوايل دهة 1320 ش روزنامة «سپنتا» را در اصفهان منتشر كرد. همچنين چند كتاب تأليف كرد، از جمله كتاب داستانيِ« اسرار جنگل ».


* ZEISS IKON


* IMPERIAL FILM CO.


 
قسمت قبل   قسمت بعد
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837