جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  16/03/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > سينما

سينماي آماتور
گروه: سينما

در نيمة دوم دهة 1340 ش كه استفاده از دوربينهاي 8 ميليمتري در ايران رواج پيدا كرد، بسياري علاقمند فيلمسازي آماتوري شدند. از جمله سپنتا كه سالها از فيلمسازي حرفه‏اي دور بود. اما حركت اصلي را در 1348 ش گروهي از فيلمسازان جوان روشنفكر باعث شدند. اين گروه را كه به زودي سينماي آزاد ناميده شد بصير نصيبي بنياد گذاشت.

سينماي آزاد به سرعت رونق گرفت و از اوايل دهة 1350 ش با حمايت غفاري و رهنما تحت پوشش دولتي سازمان راديو تلويزيون ملي قرار گرفت. فيلمسازي اماتوري به اغلب شهرستانها گسترش يافت و چندين جشنوارة داخلي و جهاني فيلم هاي 8 ميليمتري برگزار شد. گروه هاي ديگري نيز به دنبال آمدند‍؛ از جمله گروهي در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان و گروهي در وزارت فرهنگ و هنر. گروه كانون از 1351 ش به فيلمسازي توسط كودكان و نوجوانان پرداخت و گروه فرهنگ و هنر كه از 1352 ش زير نظر بيژن مهاجر اصفهاني آغاز به كار كرد و «سينماي جوان ايران» ناميده شد به فيلمسازي آماتوري جوانان. همچنين در 1352 ش سازمان راديو و تلويزيون ملي تشويق شد تا نخستين جشنوارة فيلم جوانان منطقة آسيا را در شيراز برگزار كند.

فعاليت ده سالة سينماي آماتور زمينه‏اي فراهم آورد تا بعضي از فيلمسازان آن در سينماي پس از انقلاب به فيلمسازي حرفه‏اي بپردازند.

قسمت قبل   قسمت بعد
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837