جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  12/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > گزارشات

نويسندگان و آثار برگزيده سال ۲۰۰۸

گروه: گزارشات
نویسنده: فريده اشرفى
منبع: Variety

جايزه نويسندگان كشورهاى مشترك المنافع اولين بار در سال ۱۹۸۷ به نويسندگان برگزيده ۵۳ كشور از كشورهاى مشترك المنافع اهدا شد. هدف از اهداى اين جايزه حمايت و تشويق داستان نويسى مدرن است و آثار برگزيده در شمارگان چند ميليونى انتشار مى يابد.

حوزه جغرافيايى اين جايزه، آفريقا، اروپا و جنوب آسيا، كارائيب و كانادا، جنوب شرقى آسيا و كشورهاى حوزه اقيانوس آرام را در برمى گيرد. در هر يك از اين چهار منطقه دو جايزه يكهزار پوندى به «بهترين كتاب» و «بهترين كتاب اول» اهدا مى شود. در مرحله بعد، اين هشت كتاب توسط هيأت داورانى منتخب از بين تمام اين كشورها مورد قضاوت قرار مى گيرند. به نويسندگانى كه اثر آنها برنده جايزه «بهترين كتاب» و «بهترين كتاب اول» شود، به ترتيب ۱۰هزار و ۵هزار پوند پرداخت مى شود.

هر سال، نويسندگان و داوران در يك برنامه ادبى نهايى در كشور متفاوتى از اين گروه كشورها گرد هم مى آيند.
هيأت داوران كتاب هاى زير را از بين ۳۲۰ كتاب در سال ۲۰۰۸ انتخاب كردند: - جايزه «بهترين كتاب» در منطقه اروپا و جنوب آسيا به «آدم حيوان»، نوشته ايندرا سينا تعلق گرفت كه نامزد دريافت جايزه «من بوكر» سال ۲۰۰۷ نيز بود.
جايزه «بهترين كتاب اول» نيز به «عصر طلايى»، اثر نويسنده مرموز بنگلادشى، تميمه انام تعلق گرفت.

- در منطقه آفريقا، «تصورش را بكن» نوشته سيد ادنيران (نيجريه)، جايزه «بهترين كتاب»، و «بازى مأمور اعدام»، نوشته كارن كينگ- اريبيسالا (نيجريه) جايزه «بهترين كتاب اول» را دريافت كردند.

- در منطقه كانادا و كارائيب، «كتاب سياهپوستان» [اين كتاب در ايالات متحده با نام «يك نفر نام مرا مى داند» منتشر شد.] نوشته لارنس هيل، شايسته دريافت جايزه «بهترين كتاب» و «پايان حروف الفبا»، نوشته سى. اس. رچردسن، شايسته دريافت جايزه «بهترين كتاب اول» اين منطقه شدند.

- كتاب هاى برگزيده براى جوايز «بهترين كتاب» و «بهترين كتاب اول» در منطقه جنوب شرقى آسيا و كشورهاى حوزه اقيانوس آرام- كه به رغم كيفيت بالاى كتاب هاى اين منطقه، ناشران نيمكره شمالى بندرت مايل به انتشار آثار آنان هستند- به ترتيب به «زمانى كه در اختيار داشتيم»، اثر استيون كرول و «آناتومى بال ها» اثر كارن فاكسلى تعلق گرفت كه از آن جايى كه اين دو كتاب فقط در استراليا و كشورهاى حوزه اقيانوس آرام منتشر شده، خوانندگان اين آثار براى تهيه آنها به تعطيلاتى طولانى نيازمندند.

* معرفى مختصر برخى از نويسندگان و كتاب هاى برنده:

* آدم حيوان نوشته ايندرا سينا
اين كتاب با صداقت و بدون دلسوزى، راه ما به درون دنياى تاريك شخصيت اصلى آن را با جرقه هايى از لذت صرف روشن مى سازد، از نخستين صفحه و با جمله آغازين: «زمانى انسان بودم. اين طور خوانده مى شدم. خودم يادم نيست، اما كسانى كه مرا در در دوران كودكى مى شناختند، مى گويند مثل آدميزاد روى دو پا راه مى رفتم...» تا پايان جنجالى داستان. اين كتاب، اثر داستانسرايى بسيار انسانى اى است كه ما را درست به قلب هند معاصر مى برد. ايندرا سينا متولد هندوستان است و كودكى اش را در شهر بمبئى و تپه هاى گات هاى غربى گذرانده است. آثار ديگر وى، از جمله «مرگ آقاى لاو» از تحسين منتقدانه وسيعى برخوردار شدند.

* عصر طلايى نوشته تميمه انام
داستان در سال ۱۹۷۱ در بنگلادش در آستانه جنگ داخلى براى استقلال كشور رخ مى دهد. «عصر طلايى» داستان شور و انقلاب، اميد، ايمان و قهرمانى غيرمنتظره است. در بحران اين دوره، همه- از دانش آموزان تظاهركننده گرفته تا رهبران كشور و از گاريچى ها گرفته تا سربازان ارتش- بايد دست به انتخاب مى زدند. تميمه انام در سال ۱۹۷۵ در داكا متولد شد. وى دكتراى انسان شناسى اجتماعى خود را در سال ۲۰۰۵ از دانشگاه هاروارد دريافت كرد. با وجود اين كه او در پاريس، نيويورك و بانكوك بزرگ شده، پيوندهاى مستحكم خود را با بنگلادش حفظ كرده است. محفوظ انام، پدر وى، سردبير «ديلى استار»، بزرگ ترين روزنامه انگليسى زبان كشور است. مطالب تميمه انام در مجله گرانتا و نيو استيتزمن به چاپ رسيده است. وى در حال حاضر ساكن لندن است.

* تصورش را بكن نوشته سيد ادنيران
داستان كه از سال ۱۹۷۷ آغاز مى شود، تصوير زيبا و دردناكى از زندگى يك خواهر و برادر- بخصوص خواهر كه شخصيت اصلى داستان است- ارائه مى كند. اين رمان مكاتبه اى، در حقيقت، روزشمار غم انگيز زندگى اين دختر است. سيد ادنيران چند ماه پيش (يك خانم هرگز سن واقعى خود را به ديگران نمى گويد. سى.اس) در لندن متولد شده و به دلايلى به نيجريه مى رود اما پس از مدت كوتاهى براى تحصيل به انگلستان بازمى گردد. اين كتاب اولين رمان وى است و پيش از نگارش آن، عمده فعاليت هاى ادبى او در نوشتن قطعاتى براى نمايش خلاصه مى شد.

* پايان حروف الفبا نوشته سى. اس. رچردسن
داستان پرمهر و عميقى درباره يك زندگى عادى است كه با نثر دلنشين رچردسن با درستى و جديتى كه خواننده را مشتاق و الهام يافته از زيبايى و نيروى عشق رها مى كند، زنده و پرشور مى شود. اين كتاب، كاوشى دور از دستبرد زمان و پرطنين درباره ماهيت عشق، شكست و زندگى است. رچردسن، بيش از ۲۰سال در دنياى نشر فعاليت كرده و جوايز متعددى را براى طراحى هاى كتاب از آن خود ساخته و هر از چند گاهى، در مورد مسائل مختلف نشر، طراحى كتاب و ارتباطات سخنرانى مى كند. او مفتخر به دريافت جايزه Alcuin، مهم ترين جايزه كانادا براى برترى در طراحى كتاب نيز شده است. او در حال حاضر در تورنتو كانادا سكونت دارد.

* زمانى كه در اختيار داشتيم نوشته استيون كرول
اين داستان، هم تأملى بر چرخه زندگى حومه شهرى و هم بررسى روشنگرانه مكافات و عمومى و خصوصى، طى يك دوره تغيير بنيادى است.
استيون كرول در ملبورن استراليا متولد شده، در دهه ۱۹۷۰ در گروه موسيقى فعاليت كرده و پس از ترك صحنه موسيقى، نوشتن نمايشنامه و نقد آن را آغاز كرده است. وى اخيراً به صورت تمام وقت به نويسندگى مشغول و ساكن برونزويك، ويكتورياست.

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837