جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  02/02/1403
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > گزارشات

ما و ناشران
گروه: گزارشات
نویسنده: حسين مقدم

طي ماه هاي اخير شماري از دوستان پيرامون اين مسئله كه چرا ما تنها با 630 ناشر همكاري مي كنيم و نه بيشتر و چرا تعدادي از ناشرين از سايت كنار گذاشته مي شوند توضيح خواستند كه در اينجا به خود واجب مي دانيم كه دراين باره توضيحاتي را ارايه كنيم :

در سال 1381 درست يك ماه قبل از شروع نمايشگاه بين المللي كتاب تهران ما به بيش از 2500 ناشر ( در آن سال كل ناشريني كه در كشور فعاليت مي كردند ) نامه اي با اين مضمون كه ما سايتي را طي دو ماه گذشته فعال نموده ايم كه در جهت اطلاع رساني صنعت نشر ايران و همچنين معرفي كتاب هاي منتشر شده در كشور فعاليت مي كند و از همه آن ها دعوت به همكاري نموديم .

در آن نامه متذكر شديم كه اين همكاري هيچگونه بار مالي براي آنان نداشته و ندارد و نيز نوشتيم كه اين كار خلا مربوط به اطلاع رساني در اين حوزه را مي تواند تا درصد بالايي رفع نمايد. همچنين از آنان خواستيم با همفكري و مساعدت آنان بتوانيم كاري درخور فرهنگ ايراني ارايه نماييم.

اما عكس العمل هايي كه اين نامه در پي داشت هركس را غير از مجموعه " آي كتاب " دلسرد مي كرد زيرا تنها 2 جواب به نامه هاي ما داده شد ، كه يكي از نامه ها هم ضمن تقدير از كار ما حاضر به همكاري نبود.

ارايه خدمات فرهنگي ؛ اعم از اطلاع رساني و غيره بدون پشتيباني عوامل فرهنگي علي الخصوص ناشران كاري بس دشوار و طاقت فرسا مي باشد و تنها عشق به اعتلاي فرهنگ كتاب ، ما را به ادامه فعاليت وا داشت.

سپس شروع به تماس تلفني - مذاكره حضوري و هر راه ديگري كه به فكرمان مي رسيد در جهت پيشبرد اين مجموعه انجام داديم ، گاهي برخورد ها باعث دلگرمي بود و گاهي توهين آميز. ولي خوشبختانه ناشران كم كم به ما روي خوش نشان دادند و ما را در پيشبرد اهدافمان ياري نمودند.

هدف ما راه اندازي كتابفروشي اينترنتي نبود بلكه هدف ؛ اطلاع رساني در حوزه نشر ايران بود كه نتيجه آن به فروش بيشتر كتاب مي انجاميد .
پس از چندي دوستان ديگري نيز در اين زمينه شروع به فعاليت نمودند ( كه اكثرا تنها در زمينه فروش كتاب فعاليت مي كردند و خوشبختانه هنوز هم به فعاليت خود ادامه مي دهند و برخي نيز متاسفانه نتوانستند به كار ادامه دهند ) و اين باعث شد ناشران بيشتر با اين موضوع آشنايي پيدا كنند .

اما كماكان اكثر ناشران با اين كار همراه نبودند ( كما اينكه هنوز هم بعضا به آن اعتقادي ندارند). برخي آن را رقيب خود مي پندارند و بعضي آن را بيهوده مي انگارند و عده اي فروش كم كتاب هايشان را از طريق ما ( فروش كتاب از طريق اينترنت ) بهانه اي براي عدم همكاري اعلام مي كنند .

در صورتي كه اطلاع رساني اينترنتي نه تنها رقيبي براي ناشران و حتي كتابفروشان نيست بلكه از لحاظ مادي نيز كمك شاياني به آنان مي نمايد. طبق آمار منتشر شده در كشورهاي توسعه يافته ( كشور هايي كه در آن كتاب داراي ارزش به مراتب بالاتري از كشور ما قرار دارد ) با بوجود آمدن پايگاه هاي اينترنتي فروش كتاب بيش از 32% افزايش يافته است .

معرفي كتاب در اين سايت ها باعث گرديده مخاطبين از انتشار كتاب هايي كه به دنبال آن مي باشند اطلاع پيدا كنند و به راحتي آن را تهيه نمايند . خريد كتاب مي تواند از سايت انجام شود و يا از كتاب فروشي به هر حال كتابي اگر مخاطب داشته باشد، بدست او خواهد رسيد و از انبار ناشر خارج مي شود . چيزي كه ناشران شايد زياد به آن نينديشيده اند.

" آي كتاب " به معرفي آثار ناشراني مي پردازد كه به اين مجموعه اعتماد دارند چه آناني كه از اوايل شروع به كارمان به ما پيوستند و چه آنان كه در روزهاي اخير به ما افتخار همكاري داده اند ولي ناشراني كه به كار ما اعتقاد ندارند را نمي توانيم به زور با خود همراه كنيم و يا وادار به همكاري نماييم - البته اگر زورمان مي رسيد حتما اينكار را مي كرديم - چرا كه معتقديم يكي از راه هاي " اعتلاي فرهنگ كتاب خواني " ، اطلاع رساني صحيح ، مستمر و برنامه ريزي شده است و در ضمن دسترسي آسان و كم هزينه نيزدر جهت تشويق به كتاب خوان كردن عمومي تاثير به سزايي دارد ، كه اين مهم با همدلي بدست مي آيد.

مشكلات ما از جنس آه و ناله نيست ! نيك مي دانيم كه كار فرهنگي هميشه و همه جا با مشكلات فراوان روبروست . درخواست ما از ناشران تنها امكان دسترسي سريع و صحيح به اطلاعات مربوط به چاپ و نشر كتاب و بطور كلي پديدآورندگان كتاب مي باشد كه آن نيز تنها با ارسال به موقع نسخه اي از كتاب شان براي ما فراهم مي شود. در اين هشت سال ما با تلاش فراوان سعي در بهينه كردن خدماتمان نموديم و در اين ضمن از انتقادات و پيشنهادات عزيزان نيز نهايت استفاده را برديم ( كه مي توان به چهار بار تغيير در ساختار سايت اشاره كرد .)

ما بدون كمك مادي از سازمان ها و نهاد هاي دولتي و غير دولتي به كار خود ادامه داده ايم .اگر چه ممكن است داعيه اي بزرگ به نظر رسد اما ما نيز در حد توان خود (هر چند كم) در تحقق برنامه هاي توسعه فرهنگ كتابخواني در كشور از هيچ همكاري دريغ نكرده ايم .
چرا كه : گر مراد نيابيم ، بقدر وسع بكوشيم .

به كوي ميكده هر سالكي كه ره دانست
در دگر زدن انديشه اي باطل دانست

زمانه افسر رندي نداد جز به كسي
كه سرفرازي عالم در اين كله دانست

يا حق

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837