جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > روانشناسي عمومي

نگذاريد كارخسته تان كند
گروه: روانشناسي عمومي
نویسنده: يكتا فراهانى

همه افراد در شرايط مختلف داراى توان و عكس العمل هاى يكسان نيستند؛ بعضى در زندگى روزانه بسيار فعال و اغلب در حال فعاليت و انجام كارى هستند و بعضى ديگر فقط مى توانند روزها فعاليت داشته باشند و شب ها زود خسته، كسل و بى حوصله مى شوند؛ اما عده اى هم در هر دو زمان مى توانند به انجام كارهايشان بپردازند و به عبارت ديگر هميشه سرحال هستند.

اين تفاوت ها بيشتر مربوط به ريتم هاى شبانه روزى وجود هر شخص است. بعضى صبح ها انرژى بيشترى دارند و بعضى ديگر مايلند شب ها به كارهايشان بپردازند؛ چون در اين هنگام از قواى بيشترى برخوردارند.

در اينجا به نكاتى اشاره مى كنيم كه با توجه به آنها مى توانيد بيشتر از انرژى و توان خود استفاده كنيد؛

ريتم هاى شبانه روزى خود را شناسايى كنيد.

برخوردارى از خواب كافى از ضروريات به حساب مى آيد، اما حتى كسى هم كه خوب خوابيده، ممكن است گاهى احساس خستگى كند.
به علت وجود چرخه منظم خواب و بيدارى، طبيعى است هر روز در زمان معينى احساس خستگى كنيم.

دكتر ريچارد پى آلن، از مركز اختلال خواب در دانشگاه جان هاپكينز در اين باره مى گويد: «اگر شب ها بين ساعت ۱۱ تا ۱۲ بخوابيد، حداكثر ميزان هوشيارى تان ساعت ۱۰ يا ۱۱ صبح خواهد بود و بين ساعت يك تا ۴ بعدازظهر احتمالاً احساس خواب آلودگى خواهيد كرد. بعضى ها يك اوج هوشيارى ديگر هم بين ساعت ۶ تا ۹ بعدازظهر پيش از ساعات پرانرژى سر شب دارند.»

در واقع فراز و فرودهاى بيولوژيكى بدن به اشكال مختلف بروز مى كند. گرچه ريتم روزانه هوشيارى ابتدا با روشنايى روز آغاز مى شود ـ به همين علت هم شب ها مى خوابيم ـ، اما نوع فعاليت ما هم مؤثر است. ورزش يا يك مكالمه ساده مى تواند در حالت خواب آلودگى، وقفه ايجاد كند؛ بنابراين اگر حدود ساعت سه بعدازظهر پشت ميز كارتان چرت مى زنيد، قدم زدن يا چند لحظه صحبت كردن با ديگر همكاران مى تواند شما را هوشيارتر كند. بهترين راه تنظيم ريتم روزانه اين است كه براى آن برنامه ريزى كنيد. كارهاى اجتماعى، پاسخ به تلفن ها و بردن بچه ها به زمين بازى را بگذاريد براى بعدازظهرها. به اين ترتيب مرحله كسالت بعدازظهر را پشت سر مى گذاريد.

اوايل صبح يا اوايل شب انرژى شما به بيشترين ميزان مى رسد، اين ساعات را مى توانيد صرف انجام كارهايى بكنيد كه نياز به تمركز دارد، مثل پرداخت صورتحساب ها يا خواندن يك گزارش كارى.

رژيم غذايى مناسبى برگزينيد

شما مى توانيد با رعايت رژيم غذايى صحيح، مناسب و سالم، ميزان هوشيارى خود را تا حد زيادى بالا ببريد. كربوهيدرات ها توليد سرتونين را افزايش مى دهند.

سرتونين يك ماده قليايى مغز است كه موجب خواب آلودگى مى شود. بعد از خوردن يك وعده غذاى چرب و سنگين، تنبل و بى حال مى شويد. بدن شما براى هضم غذاهاى چرب به زمان بيشترى نياز دارد؛ حال آنكه ذهن و عضلات شما سوخت كافى دريافت نكرده اند. خوردن مقدار زيادى سبزيجات و ميوه هم مهم است؛ در غير اين صورت، ذخيره ويتامين و مواد معدنى در بدن كاهش مى يابد و به خستگى مى انجامد.

امروز عده اى از محققان معتقدند كه ماده معدنى ناشناخته اى به نام بورون كه در كلم بروكلى، هويج، سيب، نخودفرنگى، هلو، انگور و بادام زمينى يافت مى شود نقش حياتى در حفظ ذخاير ويتامين و مواد معدنى بدن دارد.

تحقيقات نشان مى دهد چنانچه اين ماده معدنى به مقدار كافى در رژيم غذايى موجود نباشد، حافظه و تمركز فكر ضعيف مى شود. ميزان متعادل قند در خون هم به مغز و عضلات سوخت كافى مى رساند. بهترين روش، خوردن پنج وعده غذايى مختصر در شبانه روز است. روش ديگر داشتن آگاهى و توجه است كه مانع از پرخورى مى شود.

مصرف شيرينى را كاهش دهيد

آيا تا به حال شده كه بخواهيد با خوردن آب نبات و شيرينى انرژى بيشترى كسب كنيد احتمالاً بى فايده بوده يا اگر هم فايده اى داشته، كوتاه مدت بوده است. قند بسرعت جذب خون مى شود و ميزان قند خون فقط نيم ساعت افزايش مى يابد.

ماريلين گوترى ماير، سخنگوى انجمن رژيم هاى غذايى امريكا در اين باره مى گويد: «اگر در ساعت چهار بعدازظهر احساس خستگى مى كنيد و ضمناً اجبار داريد در يك جلسه مهم حضور داشته باشيد، خوراك مختصرى از كربوهيدرات هايى مثل نان برشته، بيسكويت شور يا ميوه بيشتر از شيرينى براى ادامه كار به شما انرژى خواهد داد!».

مصرف كافئين را متعادل كنيد

كافئين ماده محركه اى است كه مى تواند به ذهن كارآيى بيشترى ببخشد، اما اثر آن محدود است. مطالعات نشان مى دهد كه مؤثرترين ميزان كافئين برابر مصرف ۱۲۸ ميلى گرم قهوه است، اما مصرف بيش از اين مقدار، ذهن را هوشيارتر نمى كند.

در واقع نبايد به استفاده از هيچ ماده غذايى محركى عادت كرد. بهترين روش در رژيم غذايى رعايت اعتدال در مصرف انواع گروه هاى غذايى، بويژه مواد غذايى محرك است.

ورزش را فراموش نكنيد

آيا تا به حال شده احساس كنيد بعد از ورزش بسيار سرحال تر و پرانرژى تر هستيد اگر پاسخ شما مثبت است، بنابراين از ارتباط ميان ورزش و انرژى باخبر هستيد، اما براى رسيدن به چنين نتيجه اى لازم نيست كه حتماً يك ساعت بالا و پائين بپريد و حركات خاصى انجام دهيد. اگر وقت نداريد نرمش كنيد، حتى پياده روى هم مى تواند ميزان آدرنالين را در خون بالا ببرد و در نتيجه شما براى مدتى كوتاه سرحال مى شويد و احساس شادابى بيشترى مى كنيد. البته براى كسب انرژى بيشتر بايد مرتب ورزش كنيد؛ يعنى شما مى توانيد روزى ۳۰ تا ۴۵ دقيقه پياده روى- پنج بار در هفته-، ۳۰ دقيقه ورزش مثل دويدن آهسته يا انجام حركات ايروبيك را در برنامه خود قرار دهيد.

ممكن است ابتدا بعد از انجام حركات ورزشى خسته شويد، اما بدانيد كه بدن براى آن كه بتواند خود را با شرايط جديد وفق بدهد، به زمان نياز دارد.در واقع بدن شما فقط بعد از مدتى به ورزش عادت مى كند و انرژى بيشترى به دست مى آورد. بهتر است ابتدا روزى سه بار و هر بار پنج تا ۱۰ دقيقه ورزش كنيد و اين زمان را به تدريج افزايش دهيد. براى اين كه افزايش انرژى را در بدن تان احساس كنيد، بايد تمرين هاى سخت را امتحان كنيد به نحوى كه با انجام آنها كالرى بيشترى بسوزانيد و در نتيجه از اندامى متناسب هم برخوردار شويد.

تنش ها را كاهش دهيد

خستگى به ظاهر جسمانى به نظر مى رسد، اما اغلب علامت هاى خستگى مربوط به خستگى هاى ذهنى و روحى بويژه افسردگى و عصبانيت است. در واقع خستگى بيش از حد را بايد هشدارى جدى تلقى كرد. بايد ببينيد چه چيزى شما را ناراحت مى كند. آيا تغييرى در زندگى تان پيش آمده است مثلاً از كار جديدتان راضى نيستيد و هنوز به آن عادت نكرده ايد يا رئيس شما بيش از حد خشن و جدى است و شما را مى رنجاند يا از وضعيت خاصى در خانه عصبانى هستيد و غيره.

شما حتماً بايد از احساسات خود آگاه باشيد، به آنها توجه كرده و به هيچ وجه آنها را سركوب نكنيد زيرا سركوب كردن احساسات، انرژى زيادى از شما مى گيرد. البته شايد نتوان همه چيز را تغيير داد و شرايط را عوض كرد، اما بدانيد كه نحوه مواجهه شما با رويدادها و اتفاقات پيرامون بسيار مهم است.

خود را بيش از حد خسته نكنيد

گاهى مشكلات و ناملايمات روزمره به حدى شما را آزرده خاطر مى كند كه ترجيح مى دهيد تا مى توانيد خود را با كار و فعاليت مشغول كنيد؛ به گونه اى كه گاه فراموش مى كنيد خسته شده ايد و بدنتان براى كسب قواى بيشتر احتياج به استراحت دارد. اگر شما هم اين گونه هستيد، قبل از اين كه خستگى ناشى از ناراحتى هاى روحى و جسمانى، شما را از پاى درآورد به خود قول دهيد كه اين گونه فرار از مشكلات را رها كنيد و قبل از هر چيز به فكر سلامت و نشاط بيشتر خود باشيد.

كار شما بايد به گونه اى باشد كه اسباب آرامش و راحتى بيشترى فراهم آورد، نه اين كه شما را بيمار و كسل كند. پس به اندازه اى كار كنيد كه به سلامت خود آسيب نرسانيد.

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837