جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  07/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > نقد و ادبيات

خانه دايي يوسف
گروه: نقد و ادبيات
نویسنده: اتابك فتح الله زاده
منبع: حسين مقدم

روزنگاري و خاطره نويسي سياسي يكي از وجوه و ابعاد بسيار جذاب و خواندني ادبيات در ايران معاصر است كتاب خانه دايي يوسف ، هم عصر ما مي باشد و در واقع مشتمل بر حوادثي بسيار نزديك به زمان مااست.

نويسنده كتاب كه خود از فعالان و مبارزان قديمي جنبش چپ ايران بوده است تجربيات فردي و ملموس بسيار دارد : از جمله زندگي در خانه هاي تيمي، دستگيري، زندان، كتك و حتي تا پاي اعدام نيز پيش رفته است. وي پس از وقوع انقلاب اسلامي و طي ما جراهايي كه از سر مي گذراند مجبور به ترك كشور و گذشتن از مرز ايران مي شود و به شوروي مي گريزد جايي كه نام كتاب در واقع بر گرفته از آن است و نامي مستعار براي اين كشور محسوب مي شود. وي پس از گريز به دوره اي ديگر از زندگيش پا مي گذارد، دوره اي كه با هولناك ترين تجربيات انساني عجين شده است.

پس از گذشت سالها از مهاجرت فدائيان اكثريت به خانه دايي يوسف يا همان شوروي سابق، زماني كه اتفاقات تكان دهنده اي در مقابل چشمان ايرانيان پناهنده و اسير رخ مي دهد و اين گروه از خانه رانده و در تبعيد مانده متوجه مي شوند كه آب از سر چشمه سران و رهبران حزب گل آلود مي باشد و هنگامي كه سوسياليزم شوروي، محروم از نيروي حياتي ناگريز از پاي در آمد اتابك فتح الله زاده در قبال عملكر د هاي ديروز خويش و هم رزمانش به ملت ايران پاسخ مي دهد و دست به افشاگريها و باز گويي خاطراتي مي زند كه خواننده را به ورطه هولناكي رهنمون مي شود جايي كه تمامي باور هاي انسانهاي درست در هم مي شكند و تنها نمادي پوسيده و از هم پاشيده از آنچه روزي تماميت ذهنيشان را اشغال كرده بود، بر جاي مي ماند.

در اين كتاب خواننده به همراه نويسنده به تبعيد مي رود ، به فقر، دزدي، اتهام؛، قتل، اردو گاه هاي كار اجباري سيبري و سياهي تضاد بين آرمان و عمل وي را از پاي در مي آورد. در واقع اين اثر تصويري بسيار هو لناك از زندگي فاجعه بار نسلي از مهاجرين ايراني در شوروي به دست مي دهد كه يكي از قوي ترين و تكان دهنده ترين، بخشهاي خاطرات اتابك فتح الله زاده مي باشد.

در يك دهه اخير كتبي از اين دست ظهور و گسترش يافته است و افراد مطلع و آگاه زيادي كه خود داراي تجارب سياسي نيز بوده اند دست به تحرير خاطرات خويش زده اند و گر چه در اغلب اين نوشته ها راوي خويش را معصوم و به دور از هر گونه گناهي نشان داده و با بي رحمي و نگاهي فاقد اصالت انساني همرهان و همر زمان قديمي خويش را به پاي ميز محاكمه كشانده است اما تعدادي از اين آثار خواندني و منطبق بر واقعيات زندگي است. اما اين اولين بار است كه نوشته اي چنين جدي و انتقادي به اين تابوي پر افتخار فدايي يورش برده و واقعيت دروني آن را بي پرده بر ملا مي كند بي شك اين كتب اثري است كه به گفته نگار نده اش صاف و ساده به تجربه شخصي اش بر مي گردد و خواننده را بدون هيچ پرده پوشي و ظاهر سازي كاذب به عميق ترين زواياي زندگي اين دسته از مهاجرين مي كشاند.

و در پايان اين كتاب سخني است از روي حقيقت و همسو با منافع كشور ، هر چند به مذاق برخي از رفقا تلخ و ناگوار آيد!!!

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837