جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > گزارشات

برگزيدگان ششمين دوره مهرگان ادبي ( پكا ) معرفي شدند

گروه: گزارشات

عصر روز سه شنبه ۱۲/۷/۸۴ در محل پكا و با حضور جمعي از نخبگان ادبيات و هنر و ناشران برگزيدگان ششمين دوره رمان برتر و نخستين دوره داستانهاي كوتاه مهرگان معرفي شدند.
هيأت داوران اين دوره كه مركب بودند از فتح الله بي نياز، صفدر تقي زاده، مژده دقيقي، عنايت سميعي و حسن ميرعابديني در بخش رمان ضمن تحسين رمان كيميا خاتون اثر سعيده قدس (نشر چشمه) به دليل برخورد جسارت آميز با تاريخ و آثار ادبي گذشته با اكثريت آراء و به صورت مشترك دو رمان «آبي تر از گناه» اثر محمد حسيني (نشر ققنوس) و «ماهي ها در شب مي خوابند» نوشته سودابه اشرفي (انتشارات مرواريد) را شايسته دريافت جايزه مهرگان ادب براي نگارش بهترين رمان دانست.
هيأت داوران در توضيح دليل انتخاب اين دو اثر، رمان «آبي تر از گناه» را به سبب حركت و چرخش دوراني روايت، شخصيت پردازي متناسب، درهم آميزي راوي اغفال گر و عناصر فراداستان، و بازنمايي روان پريشي در قالب متني با لايه هاي متفاوت و رمان «ماهي ها در شب مي خوابند» را به دليل كاربرد بجا و منطقي تكنيكهاي متنوع، از جمله جريان سيال ذهن در ساختاري ساده، در عين حال چندلايه، ايجاز به دور از حذف براي انتقال معني، ادغام هيجانات سياسي با بازتابهاي عاشقانه و انتخاب درونمايه اي قابل تأمل از زندگي امروز و موقعيت زن در جامعه شايسته جايزه بهترين رمان دانستند.
در بخش داستان كوتاه نيز هيأت داوران سه مجموعه داستان «انجيرهاي سرخ مزار» اثر حسين محمدي، «سپيدرود زير سي و سه پل» اثر كيهان خانجاني و «پايان درخت سيب» نوشته نوشين سالاري را شايسته تحسين دانسته و جايزه مهرگان بهترين داستان كوتاه را مشتركاً به دو اثر «بگذريم» نوشته بهناز علي پور گسكري و «هتل ماركوپولو» نوشته خسرو دوامي اهداء كرد.

همچنين در بخش ادبيات كودك و نوجوان هيأت داوران اين بخش ضمن ابراز تأسف از كم كاري نويسندگان صاحب نام، رشد چشمگير آثار فانتزي نسبت به آثار واقع گرا و ناويراستگي آثار منتشر شده و كمبود و نبود ويراستاران حرفه اي، از ميان رمانهاي راه يافته به بخش نهايي رمان نوجوان مهرگان، با عنوانهاي «كاخ اژدها» و «راز كوه پرنده» از مجموعه «پارسيان و من» تأليف آرمان آرين، رمان «راز كوه پرنده» را به عنوان رمان برتر سال بخش نوجوان مهرگان معرفي كرد.
هيأت داوران اين بخش عبارت بودند از شهرام اقبال زاده، فروغ جمالي، مرتضي خسرونژاد، شهره كائدي و مسعود ناصري. بيانيه ششمين دوره اين هيات داوران چنين است: «جايزه مهرگان ادب (پكا) شش ساله شد. تداوم كار اين نهاد مديون اقبال جامعه كتابخوان نسبت به آثار منتخب و نيز اهتمام ناشرانى است كه فارغ ازملاحظات مادى به حمايت از آن برخاستند. هيات داوران و دست اندركاران جايزه مهرگان از سال نخست فعاليت خود با انتقادهايى نسبت به امور داورى و اجرايى مواجه بوده و كوشيده اند در حد مقدور كاستى ها را جبران كنند. اعطاى جوايز ادبى نه به معناى تعيين تكليف براى داستان نويسى كشور است و نه گزينش هاى هيات داوران به مثابه فصل الخطاب؛ از اين رو گزينش هاى هيات داوران صرفاً ارائه پسند اين داوران به جامعه ادبى و كتابخوان است و...» هيات داوران همچنين ادبيت متن و مولفه هايى كه متن را پديدآورنده و پرورده و اصول داستان نويسى و نوآورى مقبول امروزى را ملاك انتخاب خود اعلام كرد.

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837