جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > گزارشات

شمارگان كتاب و نمايشگاه
گروه: گزارشات
نویسنده: حسين مقدم

همچون سال هاي اخير ازدحام جمعيت در نمايشگاه كتاب تهران چنان ناباورانه بود كه به اظهار نظرهاي متفاوت و گاه متضاد منجر گرديد ، و جالب آنكه در پاره اي از اين اظهارات نارضايتي از اين استقبال به گوش مي رسيد! اظهـاراتي از اين قبيل كه مردم براي تفريح به نمايشگاه مي آيند و يا از سر تفنن و بيكاري!!! درحالي كه رسيدن به نمايشگاه حتي براي تهراني ها با مشكلات عديده اي همچون صرف پول ، وقت ، انرژي قابل توجهي همراه بود كه جنبه ي تفريحي موضوع را حداقل براي عده ي زيادي كمرنگ مي كند .
در بررسي علل ناچيز بودن شمارگان كتاب در مقايسه با جمعيت تحصيل كرده كشور، معمولا به مواردي همچون گراني كتاب ، نبود فرهنگ كتابخواني در جامعه و... اشاره مي شود ، درحالي كه استقبال وسيع مردم از نمايشگاه كتاب ( كه البته بايد آن را فروشگاهي در ايام حراج ناميد ) خط بطلاني است بر موارد فوق .

در ايام نمايشگاه ، عليرغم تمام كاستي هاي موجود ( ترافيك- پاركينگ - كمبود فضاي مناسب و ... ) ، شما با خيل عظيم مردمي مواجه مي شويد كه همگي با بسته هاي خريد پراز كتاب از نمايشگاه خارج مي شوند به گفته ي بعضي از اين دوستان مصرف يك ساله خود را تهيه مي كنند .

با مدنظر قرار دادن موارد فوق مي توان به اين نتيجه رسيد كه برگزاري نمايشگاه كتاب براي كتابخوانان فرصتي است براي اطلاع يافتن از كتاب هاي منتشر شده و همچنين استفاده از تخفيفي كه در اين مدت براي خريداران لحاظ مي شود .

به عقيده نگارنده ؛ ما با يك ضعف بزرگ در اطلاع رساني مواجه هستيم ، در واقع ايام برگزاري نمايشگاه تنها زماني از سال است كه طي آن مردم به راحتي در جريان اخبار نشر قرار مي گيرند ( با توجه به بازتاب اين رويداد در صدا و سيما و رسانه هاي جمعي ديگر ) و كتاب هاي مورد نظرشان را به سهولت ( نسبت به اوقات ديگر ) قابل دسترسي مي بينند و همين در دسترس بودن ، بازديد كنندگان را سرشوق مي آورد تا پس انداز خريد كتابشان را يكجا خرج كرده و تا سال بعد به انتظار بنشينند .

حال اگر اطلاع رساني صحيح و منطقي در ارايه ي كتاب هاي منتشر شده جهت دسترسي عموم فراهم شود اين خيل عظيم دوست داران كتاب را در بازار روزانه كتاب فروشان خواهيم ديد.
صرف نظر از وعده هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درارتباط با كاناليزه كردن يارانه به سوي مصرف كنندگان كه اين نويد را مي دهد تا شاهد استقبال مردم از كتاب در تمام ايام سال باشيم، بايد در نظر داشت ، ايجاد يك شبكه اطلاع رساني قوي و برمبناي نياز جامعه كتابخوان كه بتواند اخبار و گزارشات نشر را درتمام ايام سال به اطلاع عموم برساند و ناشران كتاب هاي خود را در اين نمايشكاه ارايه نمايند ، همانند نمايشگاهي خواهد بود كه در تمام ساعات شبانه روز و در تمام نقاط جهان و بدون معضلات ترافيك و پاركينگ و ... كتاب خوانان را به خود جذب نمايد و نمايشگاه بين المللي كتاب تهران به وظيفه اصلي خود كه همانا برگزاري نشست هاي تخصصي و بين المللي ، درخصوص بهبود صنعت نشر كشور مي باشد ، خواهد پرداخت .

در اين صورت ديگر لازم نيست مكان نمايشگاه را تغيير داد ، و هزينه ي اين جابجايي را مي توان در توسعه كتابخانه ها ي مناطق محروم مصرف نمود . انشاء الله

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837