جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  11/03/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > مقالات عمومي

كتاب و كتابخواني در ايران
گروه: مقالات عمومي
نویسنده: پژمان كرد محله

كشور ايران از دير باز جزو اولين كشور هايي بود كه به خاطر چاپ اولين كتابها در دنيا با اين « واژه » آشنا شد، آنجا كه در زمان سامانيان و پيش آز آن مقالات مختلف به صورت كتاب در آمد و حتي پيش از آن نسخه هاي خطي كه تا به امروز باقي مانده و از آن زمان كه ابوريحان بيروني ديده ها و رصد هاي خود را از ستارگان و ماه و خورشيد روي كاغذ مي آورد تا حال.
مردمان ايران جزو اولين مردمان كشورها بودند كه با كتاب و كتابخواني آشنا شدند. و اين امر تا به امروز باقي است در سالهاي دور نويسندگان در هر مقامي كه بودند با استفاده از يك پر كه به صورت قلم در مي آمد و جوهر كه بيشتر از نوعي سرمه تشكيل شده بود، بر روي پوست حيوانات كه به شكل كاغذ درآمده بود نوشته هاي خود را به رشته تحرير در مي آوردند.
تا به امروز كه اگر نوشته ها نبود شايد اكنون ما از گذشته هاي نيا و دودمانمان آگاهي نداشتيم. زماني كه قرآن اين نوشته آسماني گرد آوري شد.همان نوشته هايي كه وحي خداوند و پيامبر(ص) بود و به صورت نوشته در آمد. تا سالها بعد مردم جهان با كلام خداوند آشنا شدند و از دل همان نوشته ها كلام خداوند آشنا شدند و از دل همان نوشته ها كلام خداوند در دسترس همگان قرار گرفت. و سال هاي سال گذشت ، تا اين كتاب بهترين دوست بشر نام گرفت. ؛ دوستي كه بهترين نصايح، اندرزها ، پند ها و... را در اختيار بشريت گذاشت.
صدها مقاله علمي، داستان، رويدادهاي تاريخي ، رمانهاي ترسناك، تخيلي و...از دل كتاب در آمد.
سال ها بعد يا بهتر بگوييم در قرن بيستم از دل همان نوشته ها، نمايش ها و فيلم ها رويدادهاي تاريخي، كه پيش از اين به صورت كتاب در آمده بود فيلم هاي پر خرج ساخته شد و مردمان نسل بعد، بيشتر و بيشتر با گذشته ها آشنا و واقف شدند.
هم اكنون در اين كره خاكي،كتابخانه هاي زيادي وجود دارد كه ده ها هزار جلد در آن كتاب جاي گرفته است و افرادي در اين دنياي پهناور هستند كه كتابخانه هاي شخصي دارند و زندگي شان را كتاب گرفته و ديوانه وار عاشق اين دوست بي زبان هستند. چه تجربه هاي مجاني كه ازطريق تجارب ديگران و دست نوشته هايشان در اختيار نسل كنوني قرار گرفته و... حكيمي مي گفت وقتي احساس مي كنيد ديگر هيچ دوستي برايتان باقي نمانده ، به قفسه كتابهايتان مراجعه كنيد.
اما دور شديم اما دور شديم ، اما در سال هاي اخير متاسفانه ملت ما با كتاب بيگانه شدند، چرا؟ هر ساله در ماه بهار در نمايشگاه بين المللي تهران ، نمايشگاه كتاب تشكيل مي شود و علاقه مندان زيادي را به سوي خود مي كشاند؛ گرچه در سال هاي اخير شاهد اين بوديم كه مردم ما كمتر از گذشته به كتاب روي آورده اند. « رضا مژدهي» صاحب يكي از كتابفروشي هاي تهران در پاسخ به اين پرسش مي گويد :
ما با چند قشر كتابخوان مواجه هستيم يك عده كه قشر با سواد جامعه به خصوص اساتيد دانشگاه هستند، عده اي ديگر كه قشر دانشجو كه البته بيشتر در رشته تخصي خود به كتاب روي مي آورند و عده اي ديگر دوستداران كتاب .

بهتر است گفته ام را اين طور تغيير دهم كه در كل عموم جامعه بيشتر اين قشرها به كتاب روي مي آورند كه نسبت به كل جامعه بسيار كم است البته مي توان به گراني كتاب و مشكلات زندگي اشاره داشت كه مشكلات فكري بيشتر از همه است . بارها در همين نمايشگاه بين المللي شاهد اين بوديم كه خيلي ها فقط به ديدن كتاب اكتفا مي كنند، يعني دست خالي مي آيند و دست خالي مي روند. البته هر گاه از اين افراد بپرسند كه چرا كتاب تهيه نكرده ايد؟ مي گويند :
كه كتابها بسيار گران بود يا مي گويند كه تنها براي تفريح به آنجا آمده ايم! اين در حالي است كه يكي از دوستان غرفه دار در نمايشگاه مي گفت: باور مي كنيد يا نه، در مدت نمايشگاه كساني كه محوطه نمايشگاه غرفه هاي غذايي اجاره مي كنند، از ما بيشتر سود دهي دارند. طرف حاضر است يك ساندويچ ويك نوشابه به مبلغ 1500 تومان بخرد يا يك پيتزا به قيمت 2000 تومان بخورد، اما زماني كه يك كتاب مي خواهد به قيمت 1000تومان تهيه كند، مي گويد گران است البته منظورم اساتيد دانشگاه ، دانشجو و عاشق كتاب نيستند. منظورم عموم جامعه هستند ، آنان طوري مي گويند كه كتاب گران است كه انتظار دارند ما به آنان كتاب مجاني هديه بدهيم.
دوست ما در ادامه مي گويد: متاسفانه در حال حاضرعموم جامعه نسبت به كتاب و كتابخواني بيگانه شده اند و اين وضع اگر اينطور ادامه پيدا كند ، بيشتر ناشران به ورشكستگي خواهند رسيد؛ كما آنكه تا كنون ما شاهد اين گونه مسائل بوده ايم. اگر كتابي فروش نرود به تبع اين ناشر به سود دهي نخواهد رسيد. از طرفي نويسنده هم كه به اميدي روزها و شب ها نوشته به دستمزدش نخواهد رسيد.
مژدهي صاحب كتابخانه مي گويد: متاسفانه در حال حاضر كار و كاسبي ها هم خراب شده استقبال نه چندان خوب مردم از كتاب، باعث شده تا ما با يك افت فروش مواجه شويم. كاري بايد كرد اما چه كاري؟
نخست كتابهاي خوب را بخوانيد، وگرنه فردا فرصت خواندن آنها را پيدا نمي كنيد، در اين باره دكتر ايماني، استاد دانشگاه مي گويد: در ژاپن و كره و حتي بسياري از كشورهاي اروپايي مانند انگليس، مردم علاقه زيادي به كتاب و كتابخواني دارند. به نظر من دولت بايد با تشويق مردم به كتاب و خريد كتاب از ناشران و در اختيار قرار دادن رايگان آن به مردم با اين مشكل مقابله كند؛ همان طور كه سالها پيش ، دولت ژاپن اين كار را كرد و مردم ژاپن را با تبليغ به خواندن تشويق كرد. همان اقدامات بود كه باعث شد اكنون مردم اين كشور اوقات فراغت خود را به خواندن كتاب اختصاص دهند ؛ چرا كه از كودكي به آن تفهيم شد كه بهترين دوست آنان كتاب است و تنها مي توانند به آن اعتماد كنند، از كودكي آنان را به كتاب پيوند داده اند و همين عوامل بود كه در حال حاضر ،100 در صد جمعيت آنان با سواد هستند؛ پس چرا ما اين اقدامات را انجام ندهيم؟
بايد در كنار درس و مشق و تكاليف فرزندانمان ، حداقل ماهي يك بار براي آنان كتابي در نظر بگيريم تا با خواندن آن هم به اطلاعاتشان اضافه شود و هم به كتابخواني تشويق شوند.
حضرت علي(ع) مي فرمايند: كتاب، باغ و بوستان دانشمندان است و همچنين مي فرمايند: كتاب غذاي روح بشر است.

قسمت قبل   قسمت بعد
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308