جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  01/11/1397
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
مدیریت مقالات > گزارشات

دانته تبعيدى
گروه: گزارشات
منبع: ايسنا

مدركى در نكوهش دانته، يكى از معروفترين شعراى كلاسيك ايتاليا كه در آن از وى خواسته شده بود زادگاهش شهر فلورانس را ترك كند براى نخستين بار به نمايش عموم گذاشته مى شود.

بنياد ملى آرشيو درفلورانس اخيراً اقدام به چاپ ۲ هزار نسخه كپى از اين دست نوشته متعلق به قرن چهاردهم كرده است و تصميم دارد آن را براى مطالعه عموم بخصوص دانشجويان در اختيار كتابخانه ها و دانشگاههاى فلورانس قرار دهد. بنابرنوشته هاى تاريخى دانته در سال ۱۳۰۲ محكوم به يك تبعيد دوساله از شهر فلورانس و بعد محكوم به مرگ شد. دانته پس از اين محكوميت ديگر هرگز به فلورانس بازنگشت و مابقى عمرش را كه قريب به ۲۰ سال مى شد در تبعيد و در شهرهاى مختلف ايتاليا سپرى كرد.

او در طول اين مدت شاهكار جاودانه خود «كمدى الهى» را به رشته تحرير درآورد كه در حال حاضر يكى از معتبرترين آثار ادبى دنيا به شمار مى آيد. اين اثر به تجربيات دانته به عنوان يك شاعر غربت گزيده اشارات بسيار دارد و به عنوان مثال در دوزخ (مهمترين بخش اين اثر) چندين تن از مخالفان سياسى او مجازات مى شوند. دانته شاعر معروف فلورانسى در سال ۱۳۲۱ و چندى پس از اتمام «بهشت» آخرين جلد از كمدى الهى خود درگذشت.

   
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
88398811
88318734