جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  04/12/1397
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > يك سبد كتاب حراج > حراجي كتاب

قیمت آی کتاب
50,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

نقد و بررسي ساختار مجموعه آثار آگاتا كريستي به همراه رمان خانه در شيراز
نويسنده: آگاتا كريستي
مترجم: بهرام افراسيابي
ناشر: مهتاب
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 197
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 103525

فروخته شد - موجود نمی باشد
کمیاب یا دست دوم - کیفیت : در حد نو

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
آگاتا مري كلاريسا، ليدي ملووان ؛ مشهور به آگاتا كريستي نويسنده انگليسي داستان‌هاي جنايي و ادبيات كارآگاهي بود. او با نام مستعار ماري وستماكوت داستان‌هاي عاشقانه و رومانتيك نيز نوشته‌است، ولي شهرت اصلي او بخاطر ۶۶ رمان جنايي اوست.

داستان‌هاي آگاتا كريستي، بخصوص آن دسته كه در باره ماجراهاي كارآگاه هركول پوآرو و يا خانم مارپل هستند، نه تنها لقب «ملكه جنايت» را براي او به ارمغان آوردند بلكه وي را به‌عنوان يكي از مهم‌ترين و مبتكرترين نويسندگاني كه در راه توسعه و تكامل داستان‌هاي جنايي كوشيده‌اند نيز معرفي و مطرح نمودند.

...قصه پلیسی فقط جورچین نیست. وسیله سرگرمی محض نیست. برعکس با تحلیل ساختار این قصه­ها و مبانی معرفت­شناسی آنها می­توان به حقایق تازه­ای دست یافت. پارادایم حاکم بر این قصه­ها، پارادایم علمی است. ساختار این قصه­ها گرته­برداری دقیق از روی ساختار زندگی اجتماعی بشر در نیمه اول قرن بیستم، و مبانی معرفت­شناسی آنها تصویر روشن رویکرد معرفت­شناختی بشر در ایام پس از انقلابهای علمی است.

نظم آهنین طرح قصه­ها و روابط پیچیده و تودرتویی که در آنها بین عناصر مختلف وجود دارد، عیناً متأثر از ساختار زندگی اجتماعی است. ویژگی­هایی مثل محافظه­کاری و ثنویت اخلاقی که بعضی خوانندگان امروزی کریستی نمی­­پسندند، جزو مزایای کار او محسوب می­شود. محافظه­کاری کریستی ریشه در ساختار زندگی اجتماعی در اروپای نیمه اول قرن بیستم دارد. ثنویت اخلاقی او متأثر از رویکرد معرفت­شناختی بشر در چند قرن اخیر است.

با تغییر پارادایم علمی، پارادایم حاکم بر قصه­های پلیسی هم تغییر می­کند و ما نشانه­های این تغییر را حتی در کارهای خود کریستی هم می­بینیم که من بعداً به آن اشاره خواهم کرد. این واقعیتی است که تغییر پارادایم علمی از اوائل قرن بیستم آغاز شد. ولی نیم قرن طول کشید تا این تغییرات به عرصه زندگی عمومی وارد شد. حتی خیلی از فلاسفه­ و از جمله اعضاء حلقه وین که اتفاقاً همه پیشینه علمی داشتند، تا ده­ها سال بعد این تغییرات را نفهمیدند و بعضی تا پایان عمر هم متوجه این تغییرات نشدند. بنابراین نباید آگاتا کریستی را سرزنش کنیم. کریستی از زمانه خود عقب نبود. در عصری زندگی می­کرد که به نظر عموم مردم جهان چیزی شناختنی بود. خیر و شر هر کدام جایگاه خودشان را داشتند. جهان­بینی علمی به اوج شکوفایی خود رسیده بود. مردم خیال می­کردند با روش­های علمی می­توان همه حقایق جهان را کشف کرد. فیزیک و شیمی راجع به ماده تحقیق می­کردند.

علوم زیستی همین کار را در باره موجودات زنده انجام می­دادند. روان­شناسی و علوم اجتماعی و علوم سیاسی در باره بشر تحقیق می­کردند. اخترشناسی هر روز در باره کل کیهان کشفهای تازه­ای می­کرد. در تاریخ و اقتصاد و مردم­شناسی و امثال اینها هم از روشهای علمی استفاده می­شد. در همه این موارد مرز بین حقیقت و دروغ، بین امور واقعی و غیرواقعی، مشخص بود. ابهامی وجود نداشت.

قصه پلیسی هم سعی می­کرد با همین رویکرد علمی در باب امور جنایی تحقیق کند. روش تحقیق همان روش علمی بود. برخورد هولمز و در واقع خود دایل با مسائل جنایی دقیقاً همان برخوردی بود که شیمیدان با مسائل مرتبط با ماده داشت. این رویکرد علمی در مسائل جنایی کاملاً آگاهانه بود....


كتاب هايي در اين زمينه

اکو در آتش
   

سوء قصد
   

وسوسه ی انتقام
   

نور بر برف
   

راز کلاه رومی
   

دختر کشیش
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
88398811
88318734