جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  01/12/1398
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > هنر > موسیقی

شيوه كمانچه نوازي ؛ دو جلدی
نويسنده: مهدي آذرسينا
ناشر: سروش
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 238
اندازه كتاب: رحلی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 4
کد کتاب: 104348


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
کتاب دو جلدی «شیوه کمانچه نوازی» برای آموزش این هنر اصیل ایرانی نگاشته شده تا علاقه مندان هنر موسیقی بتوانند بیش از پیش با نواختن این ساز ایرانی آشنا شوند. مدت‌ها کتابی مخصوص کمانچه وجود نداشت و هنرجویان از کتاب‌های ویلن استفاده می‌کردند؛ به همین منظور استاد آذرسینا نویسنده این کتاب برای جایگزینی موسیقی زنده و پویای مبتنی بر اصالت، در فضای آشفته و به هم ریخته موسیقی ایرانی، اقدام به تدوین این کتاب کرد.

مطالب کتاب در مدت پانزده سال نوشته شده است و استفاده از آن در کلاس‌های آموزشی تجربه شده و اصلاحات لازم صورت گرفته است. مبانی متدنویسی در این کتاب با دقت کامل مورد نظر بوده است.

از جمله ویژگی‌های کتاب این است که روند تکاملی درس‌ها به طریقی است که ضمن در نظر گرفتن توانایی هنرجو برای اجرا، تمام مسائل فنی کمانچه نوازی از همان اول در شکل ساده ای مطرح می‌شود.

مطالب جدید کتاب به ترتیب و در جای لازم آمده و از آوردن علامت یا مطالبی که آموزش آن مورد نظر نیست پرهیز شده است. برخورد کتاب با مسئله ریتم و فاصله مبتنی بر اصولی است که مطابق با در نظر نگارنده است و قطعات انتخاب شده از نوازنده‌های کمانچه با دقت تمام نت نویسی و آرشه گذاری شده است، تا در معرفی نوع موسیقی و شیوه نوازندگی خاص آن نوازنده مفید واقع شود.

جلد اول این کتاب درباره شناخت ساز کمانچه، طرز نشستن و به دست گرفتن ساز و علامت‌های ویژه نت نویسی کمانچه می‌باشد و جلد دوم کتاب به آموزش نت مجموعه شور، مجموعه ماهور، مجموعه همایون و مجموعه چهارگاه می‌پردازد...

کمانچه و صدای پرنفوذ و دل انگیز آن برای دوستداران موسیقی ایرانی شناخته شده است. ار دهه پنجاه به بعد آوای لغزنده و مداوم کمانچه در لابلای موسیقی ملی و سنتی ایران جاری شد و به همت شبفتگان اندیشمند موسیقی ایران توانست جان تازه ای بگیرد و در ابعاد مختلف اجراهای موسیقی ایرانی اعم از محلی، سنتی، تکنوازی و گروه نوازی، نمود گویا و غیر قابل انکاری داشته باشد. کتاب دو جلدی " شیوه کمانچه نوازی" برای آموزش این هنر اصیل ایرانی نگاشته شده تا علاقمندان هنر موسیقی بتوانند بیش از پیش با نواختن این ساز ایرانی آشنا شوند.

مدت ها کتابی مخصوص کمانچه وجود نداشت و هنرجویان از کتاب های ویلن استفاده می کردند؛ به همین منظور استاد آذرسینا نویسنده این کتاب برای جایگزینی موسیقی زنده و پویای مبتنی بر اصالت، در فضای آشفته و به هم ریخته موسیقی ایرانی، اقدام به تدوین این کتاب کرد. مطالب کتاب در مدت پانزده سال نوشته شده است و استفاده از آن در کلاس های آموزشی تجربه شده و اصلاحات لازم صورت گرفته است. مبانی متدنویسی در این کتاب با دقت کامل مورد نظر بوده است. از جمله ویژگی های کتاب این است که روند تکاملی درس ها به طریقی است که ضمن در نظر گرفتن توانایی هنرجو برای اجرا، تمام مسائل فنی کمانچه نوازی از همان اول در شکل ساده ای مطرح می شود. مطالب جدید کتاب به ترتیب و در جای لازم آمده و از آوردن علامت یا مطالبی که آموزش آن مورد نظر نیست پرهیز شده است. برخورد کتاب با مسئله ریتم و فاصله مبتنی بر اصولی است که مطابق با در نظر نگارنده می باشد و قطعات انتخاب شده از نوازنده های کمانچه با دقت تمام نت نویسی و آرشه گذاری شده است، تا در معرفی نوع موسیقی و شیوه نوازندگی خاص آن نوازنده مفید واقع شود. جلد اول این کتاب درباره شناخت ساز کمانچه، طرز نشستن و به دست گرفتن ساز و علامت های ویژه نت نویسی کمانچه می باشد و جلد دوم کتاب به آموزش نت مجموعه شور، مجموعه ماهور، مجموعه همایون و مجموعه چهارگاه می پردازد.


كتاب هايي در اين زمينه

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308