جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  30/07/1397
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > تاریخ و جغرافیا > ایران

تاریخ ایران ؛ دو جلدي
نويسنده: سرپرسي سايكس
مترجم: سيدمحمدتقي فخرداعي گيلاني
ناشر: دنياي كتاب
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 1690
اندازه كتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 8
کد کتاب: 110728


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
دو جلدي

قرائن فراواني در دست است كه ايرانيان يكي از نخستين ملل جهان اند كه به تدوين تاريخ كشور خود آغاز كرده اند و در قرن پنجم پيش از ميلاد كه يونانيان بدين كار دست زده اند ايرانيان نيز دست بكار شده و در دربار هخامنشيان اسناد مربوطه به تاريخ ايران را گرد آورده بودند و حتي آنها را در خزانه سلطنتي نگاه مي داشتند...

سرپرستي سايكس يكي از چهره هاي برجسته شرق شناسي و ايران شناسي انگلستان است كه در دوران حيات خود تحقيقات و مطالعات گسترده اي در حوزه شرق شناسي و ايران شناسي داشته است. او نزديك به نيم قرن از عمر خود را در كشورهاي آسيايي و آفريقايي سپري كرد كه حداقل 25 سال از آن در ايران بوده است.

ضرورت مسووليت هاي سياسي و نظامي سايكس در ايران از يك سو، و علاقه و همت او در تحقيقات و مطالعات از سوي ديگر، وي را ناگزير به سفرهاي طولاني كرد كه حداقل شش بار آن به ايران بوده و در طي اين مسافرت ها، اقدام به تحقيقات گسترده و همه جانبه كرد و اطلاعات ارزشمند و مفيدي جمع آوري نمود.

كثرت و تنوع آثار او در حوزه هاي مختلف سياسي، اجتماعي، اقتصادي، ديني و به ويژه تاريخ و جغرافيا، نشاني از وسعت و عمق اطلاعات و همت و پشتكار وي دارد. سايكس در زمينه تاريخ ايران، كتابي تحت عنوان «تاريخ ايران» از آغاز تا عصر خويش را به رشته تحرير در آورد. او در اين كتاب و نيز ساير آثار خود از منابع فراواني از يوناني، رومي، سرياني، ارمني و عربي گرفته تا اكتشافات باستان شناسان فرانسوي، و نيز از آثار ايران شناسان و مورخان انگليسي گرفته تا مشاهدات و مطالعات شخصي خود بهره برد. او مدعي است كه با اين كار خود خلا به وجود آمده در طول صد سال قبل يعني از زمان تاليف تاريخ ايران سرجان مالكم به اين طرف را، پر كرده است.

ويژگي هاي تاريخ نگاري او يكي از مسايل بسيار مهمي است كه در اين مقاله به تفصيل از آن سخن رفته است. مسايلي از قبيل انگيزه ها، اهداف، ديدگاه ها و تاثيرات محيط پيراموني و انديشه هاي اجتماعي در نوع نگاه او به تاريخ ايران از آن جمله است.


كتاب هايي در اين زمينه

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
88398811
88318734