جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  02/01/1398
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > دین > اسلام

منتخب التواريخ
نويسنده: محمدهاشم خراساني
ناشر: علمي
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 819
اندازه كتاب: وزیری جلد سلفون - سال انتشار: 1350
کد کتاب: 116500

فروخته شد - موجود نمی باشد
کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
در وقایع مهمه متعلقه به حضرت خاتم النبیین و سیده نساء العالمین و الائمه الاثنی ...

ملا هاشم خراسانی ؛فرزند ملا محمد علی بن ملا محمد بن ملا آقا بابا بن محمد باقر مشهدی است. البته برخی منابع، نام پدر وی را محمد و نام خودش را هاشم نوشته‌اند. در صفرسال ۱۲۸۰ یا ۱۲۸۴ ق در مشهد به دنیا آمد. در فهرست کتابخانه آستان قدس رضوی، تولد او را پنج شنبه از ماه رمضان ۱۲۸۰ ق ذکر کرده‌اند. البته تردید در تاریخ تولد ایشان چنان که استاد سید محمد علی روضاتی اشاره فرموده‌اند، از خود ملا هاشم است. چرا که وی در ذیل وقایع سال ۱۲۸۴ ق در منتخب التواریخ می‌نویسد: «گویا تولد حقیر- جامع این مختصر- هم در این سال بوده». این عبارت، نشان از عدم اطلاع دقیق خود او از تاریخ ولادتش است. پدر وی، یعنی ملا محمد علی، نزدیک هفتاد سال در آستانه مقدس رضویه علیه‌السلام به خدمت فراشی مشرف بوده است.

دانشمرد و مورخ فقید، مرحوم معلم حبیب آبادی، در سفری به مشهد مقدس درحیات آیت الله حاج ملا محمد هاشم خراسانی، خدمت او رسیده و مجلداتی از منتخب التواریخ را از وی هدیه گرفته است. در حاشیه همین کتاب، شرح حال مختصری از مؤلف آورده که ذکربخشی از آن خالی از لطف نیست: «بدان که مؤلف این کتاب مستطاب، علیه الرحمة، جناب عالم عامل ربانی وفاضل کامل صمدانی، مرحوم حاجی ملا هاشم خراسانی- قدس الله تعالی سره العزیز- است که از اجله علمای عصر و اعزه فقهای دهر و مشاهیر رجال خراسان و صنادید مراجع آن سامان.

و از آن جا که بهترین معرف برای تعرفه مراتب و مقامات هر کسی، کتب و کلمات و تآلیف و نوشتجات او است، لذا به موجب مطالعه مطاوی همین کتاب، به درستی وراستی دانسته می‌شود که آن فقیه فاضل و نویسنده کامل در فن احادیث و اخبار و تواریخ و رجال، تتبع و استقصائی بلیغ داشته، و پایه خوش سلیقگی را در تالیف وتلفیق تواریخ و روایات و تدوین قصص و حکایات، به مقامی عالی گذاشته، و در اخلاص و ارادت به حضرات ائمه معصومان - صلوات الله علیهم اجمعین- و محبت به خاندان رسالت و ولایت همانا بی اختیار بوده، و خلقت طینت خود را از فاضل طینت ایشان به خوبی آشکار نموده، روانش به فردوس اعلی شاد و حشرش با همان بزرگواران باد، ... و در سنوات ۱۳۱۰، ۱۳۱۹ و ۱۳۲۲، سه سفر به مکه متبرکه و مدینه منوره مشرف گردید، و غیر از آن که در خلال آنها به زیارت ائمه عراق علیهم‌الس�'لام فیض یاب می‌شد، سه سفر نیز مستقلا به نجف اشرف و کربلای معلی رهسپار و از زیارت قبور مطهره آن بزرگان، قرین مسرت و افتخار آمد؛ و بالاخره، خود در مشهد مقدس در محله بالا خیابان در کوچه مرحوم حاجی شیخ محمد تقی بجنوردی، ساکن و به تالیف و تصنیف و اجرای احکام شرعیه و لوازم نیابت عامه اشتغال ورزید. و این حقیر در ماه صفر سنه ماضیه (۱۳۵۲) که در آن زمین برین مشرف بودم، مکرر خدمت ایشان مشرف و از دیدار مبارکش قرین عزت و شرف بودم.


كتاب هايي در اين زمينه

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
88398811
88318734