جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/03/1399
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 

 
معرفي كتاب > تاریخ و جغرافیا > سفرنامه

ايران و ايرانيان در عصر ناصرالدين شاه
نويسنده: ساموئل گرين ويلر بنجامين
مترجم: حسين كردبچه
ناشر: جاويدان
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 415
اندازه كتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 117396

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
مصور

نوشته : نخستين سفير ايالات متحده آمريكا در ايران

بنجامين در سال 83-1882 بود كه از طرف پرزيدنت آرتور رياست جمهوري امريكا به سمت نخستين سفير امريكا در ايران منصوب شد. در سال 1885 با موفقيت حزب دموكرات در انتخابات رياست جمهوري و زمامداري اين حزب به امريكا اح

ضار شده و طبق شيوه معموله در ديپلماسي امريكا به زندگي خصوصي بازگشت. خاطراتي كه در اين سفر دو سال و اندي به ايران داشته و تجربياتي كه در طول مأموريت خود در ايران پيدا كرده بودم انگيزه اي براي تدوين و نوشتن اين كتاب شد.

نويسنده تأكيد زيادي بر آزادي عقيده در ايران دارد:

«به طور كلي بايد بگويم كه در طول خدمت و مأموريت خود درايران هيچ گاه در مسائل عمومي اظهار عقيده شخصي نكرده و جداً از اين امر خودداري نموده ام. اصولاً سه دسته از افراد بايد در دوران خدمت مأموريت خود از اظهار عقيده و اعمال نظر شخصي در كارها خودداري كرده. اين سه دسته عبارتند از: نظاميان، قضات و ديپلمات ها. در طول مدت مأموريت در ايران موظف به رعايت اين نكته بوده ولي بعد از دوران مأموريت كه ديگر سمتي نداشتم و در خدمت دولت نيستم اين آزادي را دارم كه در مسائل مختلف عقايد شخصي خود را كه متكي بر تجربياتم مي باشد ابراز نمايم و اين كار را هم در موارد مختلفي در كتاب انجام داده ام ولي در هر حال اين اظهار عقيده و آزادي بيان تاحدودي رعايت شده است كه به منافع عمومي لطمه نزند و اسرار مذاكرات رسمي و دولتي را فاش نكند.»

بنجامين مردي دانشمند بود كه مطالعات زيادي به خصوص درباره كشورهاي مشرق زمين داشت و از مستشرقين امريكا به شمار مي رفت و به همين جهت علاقه زيادي را براي انجام مأموريت خودشان داد. بنجامين با دريافت فرمان سفارت در زمستان سال 1882 بود كه از امريكا با كشتي عازم ايران شد و راه دور و درازي را با عوض كردن چند كشتي طي كرد تا بالاخره در بندر طرابوزان واقع در درياي سياه از كشتي قدم به خشكي گذارد و از طرابوزان از طريق پوتي و باطوم به تفليس رفت و از تفليس با قطار به باكو واقع در كنار درياي خزر خود را رساند و از آنجا با يك كشتي روسي به بندر انزلي وارد شد. از انزلي ميهماندار مخصوص، او را از راه رشت و جنگلهاي سرسبز و خرم شمال به تهران رساند.

بنجامين در بدو ورود به تهران در يكي از عمارات دولتي سكونت گزيد ولي بعد محلي را در خيابان فردوسي كنوني براي سفارت امريكا اجاره كرد و سفارت را در آنجا تأسيس نمود. بنجامين در طول اقامت در تهران با رجال ايراني آشنايي و رفت و آمد پيدا كرد. روي هم رفته قريب دو سال در ايران بود و سفرهايي به پاره اي از شهرستانها كرد. كار مهمي كه بنجامين در ايران داشت، حفظ حمايت از منافع اتباع امريكا بود و در مورد بازاريابي هم كارهايي كرد كه معتقد بود به علت عدم پشتيباني دولت آمريكا توأم با موفقيت نبوده است.


فهرست
از بحراسود تا سرحد ايران
از انزلي تا تهران
وضع ظاهري ايران
شهر تهران
ييلاقات شميران
امم و طوايف مختلفه ايران
شرايط خدمت در ايران
و...


كتاب هايي در اين زمينه

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
77605503
77635308