جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  02/03/1403
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
معرفي كتاب > علوم انساني > علوم سیاسی

قیمت آی کتاب
200,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

گفتمان داعش؛ تبیین ذهنیت سیاسی سلفیت تکفیری
نويسنده: مهدی قاسمی ورجانی
ناشر: ستوس
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 334
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 119523


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
چندی است که یک گروه بنیادگرا به نام دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در بخش­هایی از سوریه و عراق اعلام موجودیت کرده است. این گروه پس از تثبیت مواضع خود در بخش­هایی از کشور سوریه و عراق برنامه­ های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود را در مناطق زیر پوشش اجرا کرد. از جمله این برنامه می‌توان به تاسیس دانشگاه، اعمال قوانین مختلف شهروندی و ... اشاره کرد.
این برنامه­ ها و اقدامات بنیادگرایانه در جهان اسلام موافقت­ها و مخالفت­های بسیاری را در میان مسلمانان برانگیخته است.

به طور حتم برنامه­ ها و اقدامات گروه مزبور چه در عرصه­ ی نظر و چه در عرصه­ ی عمل یک شبه پدید نیامده است، بلکه گروه داعش که به دنبال اقدامات تروریستی در منطقه است، با پشتوانه فکری و نظری پس از تصرف شهرها و روستاها، استقرار در آن مناطق را به صورتی سیستماتیک و با برنامه در دستور کار خود دارد.

همچنین شناخت این پدیده تحت­تاثیر تحولات سیاسی- اجتماعی در منطقه­ خاورمیانه به ویژه عراق و سوریه قرار دارد و علاوه بر آن نمی­توان از تأثیر رویدادهایی همچون یازده سپتامبر 2003 و حمله­ی آمریکا به عراق، جنگ داخلی سوریه و ... بر ذهنیت اجتماعی-سیاسی افراد چشم پوشید. از این رو درک نظام معنایی گروه داعش بی­شک به فهم بیشتر ذهنیت اجتماعی- سیاسی ایشان و نسبت آن با ذهنیت سیاسی- اجتماعی جامعه­ ی عرب سُنی مذهب، کمک بسیاری می­کند.

گروه داعش در شهرها و روستاهای مختلف سوریه و سپس عراق با حمایت‌های آشکار کشورهای غربی و هم پیمانان منطقه‌ای آنان پیشروی می‌کند و افراد غیرنظامی متعددی در این حملات جان می‌سپارند. اقدامات تروریستی این گروه در حین تهاجم به مناطق و در زمان تصرف شهرها و روستاها که به صورت بسیار شدید غیرانسانی و ناشی از افکار خاص این گروه می‌باشد، و همچنین حمایت‌های کشورهای غربی و برخی از کشورهای عرب منطقه و رژیم صهیونیستی از این اقدامات قابل تأمل است.

علاوه بر این اقدامات عملی، صدور بیانیه‌های مختلف از طرف این گروه، انتشار ویدئوهای مختلف از جمله فیلم اعدام و قتل افراد در فضای مجازی اینترنت همگی دارای پیام‌های مختلفی است که تبیین و تحلیل گفتمانی آن‌ها، می‌تواند در شناخت افکار، تمایلات، تفکرات، اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی و مهم‌تر از همه اهداف آینده این گروه و به وجود آورندگان آن یعنی آینده پژوهی داعش و گروه‌هایی با این وصف و ماهیت بسیار مفید و موثر واقع شود.

از طرف دیگر استراتژی‌ها و تاکتیک‌های نظامی‌ای را که این گروه در حملات به شهرها مورد استفاده قرار می‌دهد، از جمله نحوه جذب نیرو گیری و آموزش نیروهای داوطلب را بلا شک باید منبعث از ذهنیت و گفتمان جهادی و سلفی محور دانست که شناخت زبانی آن می‌تواند برای تدوین استراتژی‌های و سناریو های نرم افزاری مقابله‌ای با این گروه مفید و موثر بیفتد.

جان کلام؛ شناخت این موارد و در مجموع شناخت داعش و اهداف و تمایلات سرکردگان آن و ایجادکنندگان این گروه برای کشور عزیزمان ایران اسلامی که همواره مورد طمع دشمنان نظام مقدس اسلامی می‌باشد، لازم و ضروری ست. استقرار داعش در مناطقی از خاک سوریه و عراق و یا حملات آینده آنان به برخی از دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه، تأثیری مستقیم بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دارد. همچنین حضور و استقرار آنان در عراق و سوریه به صورتی غیرمستقیم نیز بر امنیت ملی و منافع ملی ایران چه به لحاظ نظامی و چه از جهات سیاسی، فرهنگی و امنیتی موثر است.


كتاب هايي در اين زمينه

عدالت اقتصادی از دیدگاه اسلام
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

شاه آفرینان
   

مردم در سیاست ایران ؛ پنج پژوهش موردی
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

چپ و راست ؛ اهمیت یک تفکیک سیاسی
   

چه کسی از طرف اسلام سخن می گوید؟
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

امريكاي فوق سري
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837