جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  12/05/1400
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
معرفي كتاب > علوم انساني > علوم سیاسی

قیمت آی کتاب
200,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

گفتمان داعش؛ تبیین ذهنیت سیاسی سلفیت تکفیری
نويسنده: مهدی قاسمی ورجانی
ناشر: ستوس
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 334
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 119523


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
چندی است که یک گروه بنیادگرا به نام دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در بخش­هایی از سوریه و عراق اعلام موجودیت کرده است. این گروه پس از تثبیت مواضع خود در بخش­هایی از کشور سوریه و عراق برنامه­ های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود را در مناطق زیر پوشش اجرا کرد. از جمله این برنامه می‌توان به تاسیس دانشگاه، اعمال قوانین مختلف شهروندی و ... اشاره کرد.
این برنامه­ ها و اقدامات بنیادگرایانه در جهان اسلام موافقت­ها و مخالفت­های بسیاری را در میان مسلمانان برانگیخته است.

به طور حتم برنامه­ ها و اقدامات گروه مزبور چه در عرصه­ ی نظر و چه در عرصه­ ی عمل یک شبه پدید نیامده است، بلکه گروه داعش که به دنبال اقدامات تروریستی در منطقه است، با پشتوانه فکری و نظری پس از تصرف شهرها و روستاها، استقرار در آن مناطق را به صورتی سیستماتیک و با برنامه در دستور کار خود دارد.

همچنین شناخت این پدیده تحت­تاثیر تحولات سیاسی- اجتماعی در منطقه­ خاورمیانه به ویژه عراق و سوریه قرار دارد و علاوه بر آن نمی­توان از تأثیر رویدادهایی همچون یازده سپتامبر 2003 و حمله­ی آمریکا به عراق، جنگ داخلی سوریه و ... بر ذهنیت اجتماعی-سیاسی افراد چشم پوشید. از این رو درک نظام معنایی گروه داعش بی­شک به فهم بیشتر ذهنیت اجتماعی- سیاسی ایشان و نسبت آن با ذهنیت سیاسی- اجتماعی جامعه­ ی عرب سُنی مذهب، کمک بسیاری می­کند.

گروه داعش در شهرها و روستاهای مختلف سوریه و سپس عراق با حمایت‌های آشکار کشورهای غربی و هم پیمانان منطقه‌ای آنان پیشروی می‌کند و افراد غیرنظامی متعددی در این حملات جان می‌سپارند. اقدامات تروریستی این گروه در حین تهاجم به مناطق و در زمان تصرف شهرها و روستاها که به صورت بسیار شدید غیرانسانی و ناشی از افکار خاص این گروه می‌باشد، و همچنین حمایت‌های کشورهای غربی و برخی از کشورهای عرب منطقه و رژیم صهیونیستی از این اقدامات قابل تأمل است.

علاوه بر این اقدامات عملی، صدور بیانیه‌های مختلف از طرف این گروه، انتشار ویدئوهای مختلف از جمله فیلم اعدام و قتل افراد در فضای مجازی اینترنت همگی دارای پیام‌های مختلفی است که تبیین و تحلیل گفتمانی آن‌ها، می‌تواند در شناخت افکار، تمایلات، تفکرات، اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی و مهم‌تر از همه اهداف آینده این گروه و به وجود آورندگان آن یعنی آینده پژوهی داعش و گروه‌هایی با این وصف و ماهیت بسیار مفید و موثر واقع شود.

از طرف دیگر استراتژی‌ها و تاکتیک‌های نظامی‌ای را که این گروه در حملات به شهرها مورد استفاده قرار می‌دهد، از جمله نحوه جذب نیرو گیری و آموزش نیروهای داوطلب را بلا شک باید منبعث از ذهنیت و گفتمان جهادی و سلفی محور دانست که شناخت زبانی آن می‌تواند برای تدوین استراتژی‌های و سناریو های نرم افزاری مقابله‌ای با این گروه مفید و موثر بیفتد.

جان کلام؛ شناخت این موارد و در مجموع شناخت داعش و اهداف و تمایلات سرکردگان آن و ایجادکنندگان این گروه برای کشور عزیزمان ایران اسلامی که همواره مورد طمع دشمنان نظام مقدس اسلامی می‌باشد، لازم و ضروری ست. استقرار داعش در مناطقی از خاک سوریه و عراق و یا حملات آینده آنان به برخی از دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه، تأثیری مستقیم بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دارد. همچنین حضور و استقرار آنان در عراق و سوریه به صورتی غیرمستقیم نیز بر امنیت ملی و منافع ملی ایران چه به لحاظ نظامی و چه از جهات سیاسی، فرهنگی و امنیتی موثر است.


كتاب هايي در اين زمينه

آشتی تمدن ها
   

قدرت سیاسی
   

فرهنگ و دموکراسی
   

مردم در سیاست ایران ؛ پنج پژوهش موردی
سفارش بدون عضویت
یا سفارش تلفنی
   

برابری در دموکراسی
   

الگوی اجتماعی پایگاه و نقش زن مسلمان
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837