جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  13/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > نقد و ادبيات

سه‌گانه‌ي پارسيان و من
گروه: نقد و ادبيات
نویسنده: نيايش سرامي
اطلاعات بیشتر

كاخ اژدها، راز كوه پرنده، رستاخيز فرا مي‌رسد

پيش سخن

چندي پيش به پيش‌نهاد دوست خوبم ياشار عبدالله زاده كتاب پارسيان و من (كاخ اژدها) را خواندم. اين شد انگيزه‌اي براي اين‌كه بخش كتابخانه‌ي نيايش را به بلاگ بيافزايم و سه گانه‌ي پارسيان و من را به مخاطبان كتاب‌خوان و كتاب نخوان معرفي كنم، هم اين كه در يك ماه گذشته، اين كتاب‌ها را به دوستانم امانت دهم و آنان را به كنش وادارم تا يادداشتي هر چند كوچك بر كتاب بنويسند و اين گونه خواننده‌ي بالقوه، خواننده‌ي بالفعل كنش‌گر مي‌شود. ما دست در دست هم آمازون كوچكي در بلاگم خواهيم داشت.

روزهايي بود كه در انديشه‌ي تأسيس يك سازمان غيردولتي (NGO) با موضوع كتاب و كتاب‌خواني بودم، اگرچه تا به امروز مانيفست آن را تهيه نكرده‌ام ولي از واجبات آن تشكيل جلسه‌هاي نقد و بررسي كتاب با شركت نويسنده، خوانندگان و.. مي‌باشد. به هر روي اميدوارم روزي بتوانم با پارسيان و من چنين كنم.

معرفي كتاب:

پارسيان و من شورش نثر است عليه نظم كهن، شورش رمان است عليه اسطوره و حماسه، واسازي و بازسازي متون مقدس و تاريخ همچنين باز تفسير آنهاست، در شرايط نوين. در زمانه‌اي كه ادبيات وارداتي در كشورمان هر روز ابعاد گسترده‌تري مي‌يابد پديد آوردن چنين رماني ارزشمندتر مي‌نمايد، به ويژه آن‌كه تب امروز جامعه براي بيشتر دانستن در مورد گذشته‌ي خود، دست‌مايه‌ي خوبي براي انتشار چنين كتاب‌هايي است.

پارسيان و من پيوندي ژرف ميان خواننده‌ي خويش و اسطوره‌هاي كهن ايراني برقرار مي‌كند، همچنين به انتقال درون مايه‌ي فرهنگ ايراني به نسل امروز مي‌پردازد. از بن و بيخ مي‌كاود و درك خويش شناسي را براي خواننده‌اش فراهم مي‌آورد.

پارسيان و من رماني است كه آرزوها وخواسته‌هاي يك ملت را براي آزادي از بند ستم به تصوير مي‌كشد، ستمي كه در طول هزاره‌ها با آن در نبرد بوده است. در كاخ اژدها همواره پليدي با سياهي نشاني داده مي‌شود، كاخ ديوان سياه است و كاخ اژي‌دهاك تيره و پژمرده، گويي كه هميشه اهريمن در لباس تيره نمايان مي‌شود، اما هر كجا دودي هست حتمن آتشي نيست، گاه اهريمن و نيروهايش در لباس پاكي و اهورايي متجلي مي‌شوند، هميشه نبايد در سياهي اهريمن را جست و در سپيدي و نور پاكي را.

اين سپيد يا سياه ديدن و خاكستري نديدن امروزمان شايد از دواليته‌اي است كه قوم آريايي از ديرباز و پيش از ورود به سرزمين انشان در خاطر خويش دارد. زبان نوشتاري اين مجموعه آزاد و بي‌پيرايه است و از بسياري از تابوها گذر كرده است، مي‌خوارگي در اين اثر نمودي فراوان دارد، يا آنكه روابط عاشقانه‌ي ميان ماننا و اردشير (راوي و شخصيت اصلي داستان) از حدود بسته‌ي سياست‌هاي آموزش و پرورش ما فراتر مي‌رود.

نام‌هاي كهن ايراني و پارسي با ريشه‌ي اوستايي و پارسي باستان در جاي جاي كتاب چشم نوازند.

سه گانه‌ي پارسيان و من هر يك شخصيتي از تاريخ كهنمان را به تصوير مي‌كشد: اژي‌دهاك (ضحاك)، رستم و كوروش.

خواندن اين سه‌گانه‌ي جذاب و كِشنده را به شما پيشنهاد مي‌كنم.

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837