جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  07/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > نقد و ادبيات

سرخ و سياه
گروه: نقد و ادبيات
نویسنده: هانري بيل استاندال
منبع: مهرگان مهرداد

اين كتاب در 1830 توسط هانري بيل «استاندال» نوشته شده است. مايه اصلي داستان را استاندال از يك حادثه واقعي كه سال 1827 در روزنامه منتشر شده بود، گرفته است. ژولين سورل كه فرزند تجاري است، هميشه از طرف آبه دوشلان «كشيش شلان» حمايت و پشتيباني مي شود و همين مرد است كه او را به مقام معلمي فرزندان مسيو دورنال حاكم پر قدرت وزير مي رساند.
مادام دورنال، كه زندگي سعادت آميز و پر عشقي ندارد. عاشق معلم جوان مي شود و معشوقه او مي گردد. شوهر كه از بي احتياطي هاي زنش آگاه مي شود، ژولين را براي ادامه تحصيل به مدرسه مذهبي بزانسون مي فرستد. در آنجا مرد جوان حامي ديگري در ميان اعضاي هيأت مديره مي يابد و اين پشتيبان او كسي جز كشيش پرار نيست كه او را به سمت منشي مخصوص ماركي دولامول بزرگ منسوب مي دارد. ژولين يك مأموريت سياسي مهم را با موفقيت در انگلستان انجام مي دهد و مقام مهمي به دست مي آورد در همين ضمن دختر ماركي به نام ماتيلد در قلب خود عشق عميقي نسبت به او احساس مي كند.
به هرحال داستان به اين گونه پايان مي پذيرد كه ماركي نامه اي از مادام دورنال دريافت مي دارد و طبق نوشته آن زن تصور مي كند ژولين فرصت طلب پست و جيره خواري بيش نيست. ژولين به ورير بازمي گردد تا انتقام خود را بگيرد و هنگامي كه مادام دورنال در موقع نماز و دعا در كليسا زانو زده او را با چند گلوله زخمي مي كند.
ژولين دستگير مي شود و اگرچه مادام دورنال فقط مجروح شده و عليرغم كوشش هاي او براي نجات ژولين، وي محكوم به اعدام با گيوتين مي شود. سرخ و سياه هم به خاطر استفاده از كشفيات تجزيه و تحليل روحي در اواخر قرن هيجدهم و هم به سبب ديد طعنه آميزش نسبت به جامعه اصلاحي قرن نوزدهم شهرت و معروفيت بسيار كسب كرده است.

هانري بيل "نويسنده ئفرانسوي كه از او بيشتر به نام" استاندال "ياد ميشود ،پس از 59 سال زندگي ،بدرود حيات گفت .اين اديب بزرگ كه روز 13 ماه مه سال 1783 ميلادي در" گرونوبل "متولد شده بود ،همه ئآثار خود را با نام" استاندال "امضاص ميكرد و به همان نام نيز معروف شد .رمان معروف" سرخ و سياه "از آثار مهم اوست

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837