جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  14/09/1400
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > ضرب المثل

ستون به ستون فرج است
گروه: ضرب المثل

بشر به به اميد زنده است و در سايه آن هر ناملايمي را تحمل مي كند. نور اميد و خوشبيني در همه جا مي درخشد و آ واي دل انگيز آن در تمام گوشها طنين انداز است :« مايوس نشويد و به زندگي اميد وار باشيد.» مفهوم اين جمله را عوام الناس و اكثريت افراد كشور در تلو عباراتي ديگر زمزمه مي كنند:« مگر دنيا را چه ديدي ؟ ستون به ستون فرج است.»

مي گويند در ازمنه گذشته جوان بي گناهي به اعدام محكوم شده بود زيرا تمام امارات و قراين ظاهري بر ارتكاب جرم و جنايت او حكايت مي كرد. جوان را به سياستگاه بردند و به ستوني بستند تا حكم اعدام را اجرا كنند. حسب المعمول به او پيشنهاد كردند كه در اين واپسين دقايق عمر خود اگر تقاضايي داشته باشد در حدود امكان بر آورده خواهد شد . محكوم بي گناه كه از همه طرف راه خلاصي را مسدود ديد نگاهي به اطراف و جوانب كرد و گفت:« اگر براي شما مانعي نداشته باشد مرا به آن ستون مقابل ببنديد.» درخواستش رااجابت كردندوگفتند:آياتقاضاي ديگري نداري.

جوان بيگناه پس از لختي سكوت و تامل جواب داد:مي دانم كه زحمت شما زياد مي شود ولي ميل دارم مرا ازاين ستون باز كنيد وبه ستون ديگر ببنديد. عمله سياست كه تاكنون مسئول و تقاضايي به اين شكل و صورت نديده و نشنيده بودند از طرز و نحوه در خواست جوان محكوم دچار حيرت شده پرسيدند:« انتقال از ستوني به ستون ديگر جز آنكه اجراي حكم را چند دقيقه به تاخير اندازد چه نفعي به حال تو دارد؟» محكوم بي گناه كه هنوز بارقه اميد در چشمانش مي درخشيد سر بلند كرد و گفت:« دنيا را چه ديدي؟ ستون به ستون فرج است!»

مجدأ عمله سياست براي انجام آخرين در خواستش دست به كار شدند كه بر حسب اتفاق يا تصادف و يا هر طور ديگر كه محاسبه كنيم در خلال همان چند دقيقه از دور فريادي به گوش رسيد كه :« دست نگهداريد، دست نگهداريد، قاتل دستگير شد.» و به اين ترتيب جوان بي گناه از مرگ حتمي نجات يافت.

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837