جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/02/1403
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > افسانه ها و فرهنگ توده

شناخت اساطير ايران
گروه: افسانه ها و فرهنگ توده
نویسنده: ناصر ندافي

از روزگار قديم ، قصه خواني و افسانه سرايي در ميان ملل مختلف جهان رواج داشته است.در ايران نيز داستان گويي ، سنتي بسيار كهن به شمار مي رود.
ايرانيان از همان اوان به هنگام شب افسانه مي گفتند و با افسانه هاي مختلف بيدار بودند و اوقات خود را با قصه و قصه گويي ها، مي گذراندند. برخي از آنها به حدي بدخط و پرغلط بودند كه حتي نقالان با همان وضع براي مردم مي نوشتند و مي خواندند؛ اما طومارهايي هم بودند كه از سوي نقالان معروف و با انشاي بهتري نگاشته مي شد كه از اهميت و ارزش خاصي برخوردار بودند و به بهاي گران تري خريد و فروش مي شدند كه در همين دوران نقالاني مي زيسته اند كه از فن داستان پردازي محروم بودند و با رونويسي بسيار بد و آشفته از طومارها، خطاهاي فراواني را مرتكب مي شدند.
اين كتاب با بررسي كامل و نگرشي دقيق براساس طومار نقالان ، بخشهايي از شاهنامه را در خود دارد و نويسنده كه خود از استادان برجسته زبان فارسي و نقالي و ادبيات پررونق نقالي است ، به شيوه اي زيبا و خاص اين داستان ها را به رشته تحرير درآورده است.
مولف سعي كرده با استفاده از طومارهاي متفاوت و بخشهاي مختلف شاهنامه ، نقالان را در گروههايي كه نقالي كرده اند به خواننده معرفي كند و شكل تطبيقي را براي هر كدام تعريف نمايد و انواع آن را با شيوه نقالي خود در كتاب بيان كند. نقالي با اين كه مقوله ساده اي نيست ، اما نويسنده به دليل تبحري كه بر اين موضوع دارد، به آساني توانسته آن را براي خواننده جذاب كند. نقالي از دسته هنرهايي است كه هنوز جايگاه ويژه اي ميان نسلها دارد و پلي ارتباطي و سندي مستند براي قرون مختلف بوده و هميشه زنده و پايدار است.
«شناخت اساطير ايران» ، مجموعه اي از علايق ، تحقيق ها و مصاحبت با نقالان است كه نويسنده در طول ايام اين اثر به جا مانده از جاويدان خرد ايرانيان را بررسي كرده و منتخبي را گرد آورده است.

اين كتاب از آثاري است كه به دليل استقبال فراوان و توجه اهل نظر به چاپ دوم رسيد و بحق اثري در خور تامل و ستايش است. كتاب حاضر ضمن اين كه با نثري دلنشين و قلمي روان نگاشته شده به افسانه شناسي تطبيقي داستان رستم و سهراب نيز پرداخته و از اين رو با سلاست بيان و انديشه به نحوي شايسته و قابل فهم و درك براي خواننده به نگارش درآمده است.
«شناخت اساطير ايران» اگر چه اثري پژوهشي و تحليلي و به كار دانش پژوهان ، دانشجويان ، كارشناسان و محققان مي آيد؛ اما موجز بودن برخي از روايات و نقل اساطيري نقالان در داستان ها و طومارهاي موجود از نكات مورد انتقاد كتاب است.
كتاب حاضر از يافته ها، تعابير و تفاسير منابع و طومارهايي كه به دست آمده ، نوشته شده و مي توان آن را به عنوان اثري مرجع و مفيد براي اقشار مختلف دانست. به هر روي ، اين كتاب از آثاري است كه در آن گوناگوني و فراواني طومارها با ذكر عناوين نقالي نقالان آمده و به طور كامل بررسي شده است.
«شناخت اساطير ايران» در فهرست خود بعد از پيشگفتار و مقدمه چاپ اول و دوم ، كين خواهي ايرج گلبدن در «طومار» نقالان شيرين سخن ، داستان زرير زرين خفتان در «طومار» نقالان شاهنامه خوان ، داستان يل اسفنديار در «طومار» نقالان نامدار ، داستان ضحاك مار دوش در «طومار» نقالان پرخروش را دارد و همچنين در بخش دوم كتاب به پيوست داستان هايي از شاهنامه با عنوان سوگچامه كيومرث ، شرفنامه آرش ناوك انداز ، يادگار زريران رزمنامه «زرير زرين جوشن» ، تراژدي جريره نخستين بانوي خلوتكده سياوش و سيماي رنجديده و گمنام ادبيات نمايشي ايران باستان ، - غمنامه كلاسيك در باب تقدير و تراژدي ، - افسانه شناسي تطبيقي (داستان رستم و سهراب از ايران و اسطوره فرزندكشي «پاريس» از ديار افسانه اي تروا) آمده است.

قسمت قبل   قسمت بعد
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837